
Az abszurditás mögött rejlő valóság
– Madridban és Londonban láthatóak Orr Máté képei
A Twin Gallery-ben nyílt meg Orr Máté festőművész legújabb önálló kiállítása: a tárlaton tizenkét új művet ismerhet meg a közönség. A közös munka gondolata körülbelül egy évvel ezelőtt született meg, amikor a művészt felkereste a spanyol galéria egyik alapítója.
A több mint tíz éve nyitott madridi Twin Gallery célja a kortárs művészek bemutatása, működésük során számos múzeummal és nonprofit szervezettel dolgoztak együtt. Ők az elsők, akik Spanyolországban bemutatják Orr műveit.
Orr Máté (fotó: Régner Viktória)
– A kiállítás – az egyik festmény után – az Observe as I Fly Away (Figyeld, ahogy elrepülök) címet viseli. A tizenkét kép az automatizmusok és az autonómia összetett viszonyával foglalkozik. A címadó alkotáson egy flamingót látunk, amelyet tengeri lények a fogaikkal, karmaikkal és mindenféle éles dologgal támadnak. A flamingótól várható automatikus reakció a pánik lehetne, ám ehelyett könnyed mozdulattal hátrafordul, és – ha hihetünk a kép címének – mindjárt el is repül – meséli Orr Máté. Hozzáteszi: azzal, hogy folyamatosan kapjuk a – sokszor szorongásra okot adó – híreket a világ minden pontjáról, állandósul az életünkben a stressz. – Nagyon is releváns kérdésnek tartom, hogy miként reagálunk vélt vagy valós fenyegetésekre, ezt szeretném bemutatni a kiállított műveken keresztül – magyarázza a kiállítás koncepcióját.
Orr Máté: Observe as I Fly Away, 120x150cm olaj, akril, vászon, 2024 (Forrás: Orr Máté)
A hagyományos vadászatot ábrázoló jelenetekkel ellentétben ezeken a festményeken a ragadozók megfigyelik, ahogy prédáik védekezésbe lendülnek. Soha nem egyértelmű, hogy ki irányít: látszólag mindenki a saját sorsának ura. Az abszurditás mögött a valóság rejlik a művekben. Ahogyan La Fontaine fabuláiban is állatok és kitalált lények szerepelnek, Orr is egyfajta távolságot teremt, amely segít elgondolkodni saját emberi viselkedésünkön. A művész törekvése, hogy alkotásai témájukban és technikájukban is játékosak legyenek – olvasható a galéria weboldalán.
Orr Máté: Milk, 130 x 180, olaj, akril, vászon, 2024 (forrás: Orr Máté)
– A Twin Gallery sok kísérleti médiumot és installációt bemutató intézmény, a magas belső teret sem elsősorban festmények kiállítására alakították ki. Munkáimban kifejezetten a klasszikus festészet formálisságát használom (azt a „képformátumot”, amelyet múzeumi festményekről ismerünk), így a kompozícióim gyakran szimmetrikusak. Az első perctől tudtuk, hogy ezzel feszültség keletkezik a képek és a befogadó tér között, amit szerettünk volna a kiállítás előnyére fordítani – mondja a művész.
Orr Máté kiállítása a madridi Twin Galleryben (fotó: Régner Viktória)
A tervezés során számos ötlet felvetődött a probléma megoldására, de végső megoldás csak akkor körvonalazódott, amikor a tizenkét mű megérkezett a spanyol fővárosba: végül a szimmetrikus elrendezés mellett döntöttek.
Orr Máté: Raspberry Man, 120 x 100 cm, olaj, akril, vászon, 2024 (forrás: Orr Máté)
Egy héttel a madridi bemutató után, február 20-án Londonban is galériafalra került egy Orr-alkotás. A JD Malat kurátora, Annie Pereira húsz kortárs mű közé válogatta be a magyar művész Acting out című munkáját. – A Budapesten élő angol gyűjtők, Jane és Lance Hattatt évek óta támogatják és promotálják a munkámat. A JD Malat galériával az ő közvetítésükön keresztül kerültem kapcsolatba, így jött a meghívás a Portraits: Through the Looking Glass című csoportos kiállításra. Nagy meglepetés számomra, hogy többek között olyan művészekkel állíthatok ki, mint Jordy Kerwick és Ian Cumberland. Utóbbi munkája nagy hatással volt rám még 2011-ben, amikor élőben láttam Londonban, a BP Portrait Awardson – mondja Orr Máté.
Orr Máté: Acting out, 100 x 80 cm, olaj, akril, vászon, 2024 (forrás: Orr Máté)
– Alapvetően azt látom, hogy a művészeti világ a kulturális különbségekkel együtt is hasonló módon működik mindenhol. Ráadásul ezek a tárlatok a nyitott és érdeklődő embereket vonzzák, tehát ha fel is merül véleménykülönbség, mindenki megpróbálja figyelembe venni a másik nézeteit. Nagyon jók a tapasztalataim – meséli a külföldi galériákkal való közös munkáról.
– Különösen meghatott, hogy az Observe as I Fly Away iránt nem csak a spanyol közönség érdeklődött, hanem Budapestről is többen elutaztak a megnyitóra. A Spanyolországban élő magyarok közül is sokan elmentek. Nagyon örültem, hogy a hazai közönség a határon túl is követi a munkámat. Lesz olyan festmény, ami a kiállítás végén itthoni gyűjteménybe kerül – osztja meg a hírt a művész. – A londoni tárlat még csak néhány napja nyílt meg, nagyon kíváncsi vagyok, milyen lesz a kép fogadtatása. Online elképesztően sok információt megszerezhetünk, de a személyes találkozások nem pótolhatók. A kiállításoknak köszönhetően rengeteg új embert ismertem meg a művészeti világból, bízom benne, hogy gyönyörű barátságok kezdetét jelentik.
A Twin Galleryben és JD Malat galériában 2025. március 22-ig tekinthetők meg Orr Máté művei.
Nyitókép: Orr Máté (fotó: Régner Viktória)
Lásd még:
A jövő kortársai – Tavasszal indul az Értsd a Kortárst! új kurzusa
Fókuszban a nyílt gyakorlatok – Bemutatta 2025-ös programtervét a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum
Kapcsolódások és kapcsolatok – Interjú Jane és Lance Hattatt-tel
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!