Rendhagyó karácsonyi alkotások híres képzőművészektől
by artisbusiness.hu 2023. Dec 26.

Rendhagyó karácsonyi alkotások híres képzőművészektől

Összeállításunkhoz szigorúan szubjektív szempontok szerint válogattuk a műveket.

Edvard Munch: Karácsony a bordélyházban

A művet 1903-1904-ben festette Munch, aki akkoriban nehéz időszakon ment keresztül: elkeserítette többek között azt is, hogy az egyik, egy portréról szóló megbízását visszamondta a megrendelő. Szorongásait alkohollal próbálta kezelni és gyakran látogatott bordélyházakat. Az alábbi festményét egy lübecki bordélyházban tett látogatása ihlette: a képen a nyilvános házban dolgozó lányok éppen befejezik a karácsonyfa díszítését. Munch kedvelt témája volt a prostitúció: egy német bordélyház egyik szobája később A zöld szoba című festménysorozatát inspirálta. 

Edvard Munch: Karácsony a bordélyházban, 1903/1904 (forrás: Wikipédia)Edvard Munch: Karácsony a bordélyházban, 1903/1904 (forrás: Wikipédia)

Cindy Sherman: Untitled (Mrs. Claus) 

Cindy Sherman amerikai fotóművész, filmrendező a hetvenes években robbant be a művészeti életbe. Egyedi, feminista hangvételű munkáival világhírűvé vált: különböző női típusokba bújva készített magáról fényképeket, ezzel görbetükröt tartva a társadalomnak. Kezdetben fekete-fehér felvételeket készített, 1980-tól azonban színes, életnagyságú fotókat, amelyeken hol horrorisztikus, hol kihívóan erotikus, hol pedig fanyarul groteszk módon mutatott be egy-egy fiktív női karaktert. Egyik leghíresebb felvételét a Untitled #96-ot – amely egyike a világ legdrágább fényképeinek – 1981-ben készítette. A fotó   több mint egymilliárd 370 millió forintnyi dollárért kelt el. Az Untitled (Mrs. Claus) című sorozatát 1990-ben készítette. 

Cindy Sherman: Untitled (Mrs. Claus) , 1990 (forrás: artnet.com)Cindy Sherman: Untitled (Mrs. Claus) , 1990 (forrás: artnet.com)

Leonora Carrington: Karácsony. Triptichon

Leonora Carrington brit születésű mexikói művész, szürrealista festő és novellaíró. A második világháború idején menekült az Egyesült Államokba, onnan pedig Mexikóba. A harmincas évek  szürrealista mozgalmának egyik utolsó tagja. Szoros barátságot ápolt a szürrealista festőművésszel, Remedios Varóval és a szürrealista, magyar származású fotóművésszel, Kati Hornával. Az egyik legmeghatározóbb nő művész volt a saját korában, és bár nehezen ismerték el teljes értékű művésznek, végül a szürrealizmus egyik legismertebb, legkarakteresebb alakjává vált. Íróként is ismert, könyveit több, mint hat nyelvre fordították le. 

 Leonora Carrington: Karácsony. Triptichon, 1989, 60.6 × 137.8 cm (forrás: arthive.com) Leonora Carrington: Karácsony. Triptichon, 1989, 60.6 × 137.8 cm (forrás: arthive.com)

Andy Warhol: Myths (Santa)

Andy Warhol imádta a karácsonyt. Mielőtt világhírű vált volna a Tiffany-nál dolgozott, reklámgrafikusként, így karácsonyi képeslapokat is tervezett. A „Karácsony Királyaként” is emlegetett Warhol valósággal rajongott a karácsonyért, olyannyira, hogy ő maga is szívesen bújt a Mikulás bőrébe, például barátjával Truman Capote-val együtt a High Times magazin címlapján pózolt így, valamint a Mikulást ábrázoló szitanyomatokat is készített. Az alábbi polaroid képet 1981-ben készítette.

Andy Warhol: Myths (Santa), 1981 (forrás: Sotheby's)Andy Warhol: Myths (Santa), 1981 (forrás: Sotheby's)

Kiki Smith:Christmas card, starry, starry night

Kiki Smith német származású amerikai művész. Munkái többek között a szex, a születés és az újjászületés témáit dolgozzák fel. Az 1980-as évek végén és az 1990-es évek elején készült figurális alkotásai olyan témák jegyében fogantak, mint az AIDS, a feminizmus és a gender. Legújabb művei az emberi létállapotokkal és annak a természettel való kapcsolatával foglalkoznak. A számos rangos díjjal kitüntetett világhírű művész olyan múzeumokban állított már ki, mint a New York-i MoMA, a londoni Tate és a párizsi Pompidou központ. Munkái öt Velencei Biennálén szerepeltek. Tagja az Amerikai Művészeti és Irodalmi Akadémiának, valamint az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémiának.

 

Nyitókép: Installáció Yayomi Kusama Az élet a szivárvány szíve című kiállításán, 2017-ben

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕