Skandináv Filmfesztivál
by Tóth Artin 2022. Aug 26.

Skandináv Filmfesztivál

– A legjobb északi filmek mustrája a fővárosban és vidéken is

Ha az ember olyan világban él, ahol karnyújtásnyira tőle háború pusztít, ahol sodródik a létbizonytalanság felé, ahol egyik napról a másikra több százezer ember megélhetése válik kétségessé, bizony kevés okot lát a derűre. Felmerül a kérdés: ilyen bizonytalan gazdasági helyzetben van-e, lehet-e létjogosultsága annak, hogy örüljünk, kulturális ünnepet rendezzünk? A válasz: igen. Sőt ilyenkor van igazán létjogosultsága. Mert az éltető kultúra nem halhat meg felelőtlen döntések miatt. Ha a kultúra meghal, vége mindennek. Ezért amíg tehetjük, koncertekre járunk, hogy zenét hallgassunk, színházba, hogy például „őrült nőkért” rajongjunk – vagy skandináv filmhétre megyünk. Hogy alaposan elgondolkodjunk, vagy könnyünket potyogtatva kacagjunk.

Vivelill Søgaard Holm a Semmi című filmben

Azok számára, akik nem vehettek részt az idei, 75. Cannes-i Filmfesztiválon, jó hír, hogy 2022. szeptember 1-je és 7-e között hozzájuthatnak kedvenc skandináv filmes csemegéikhez a Skandináv Filmfesztivál fővárosi és vidéki vetítésein. Berta Balázzsal, a Vertigo Media ügyvezetőjével beszélgettünk.

Közel tíz éve, hogy az első – akkor még norvég – filmfesztivált megrendezték Budapesten, hatalmas sikerrel. Töretlen az érdeklődés azóta is?

A 2014-ben, az Örökmozgó Filmmúzeumban tartott Norvég Filmfesztivál sikere után 2015-ben Skandináv Filmfesztivál néven rendeztük meg a programot, kortárs dán és svéd filmalkotásokkal bővítve a kínálatot. Az Art+Cinema két termében zajló fesztivál iránti érdeklődés azóta töretlen: az elmúlt években tízezernél több érdeklődő jelentkezett be a Facebookon az eseményekre, és több mint kétezren vettek részt a fesztivál vetítésein. A programban a dán és svéd filmek mellett norvég és izlandi alkotások is helyet kaptak. Az idén jelentős változás, hogy a fesztivált „kitágítjuk”, vidéki helyszíneken is tartunk vetítéseket.

Milyen filmeket sikerült megszerezni a magyar nézők számára?

Az idei programban több, nagyon várt skandináv alkotás magyarországi bemutatóját tartjuk. Itt lesz először látható a svéd Ruben Östlund A szomorúság háromszöge című szatírája, amely Cannes-ban Arany Pálmát nyert és már most Oscar-esélyesként tartja számon a nemzetközi sajtó. Szintén Cannes-ból érkezik az Isten földje, amely az Un Certain Regard versenyszekcióban szerepelt. Az izlandi történelmi film az 1800-as években játszódik: egy pap érkezik Izlandra, hogy templomot építsen, és fotózza az embereket.

Az idei cannes-i program egyik legnagyobb meglepetése a svéd fekete komédia, a Rosszul vagyok magamtól volt. Az Un Certain Regard versenyszekció alkotása egy olyan figyelemhiányos nőről szól, aki megbetegíti magát, hogy az emberek figyelmét magára vonja.

Premier előtt lesz látható a dán Semmi, Janne Teller nemzetközi bestsellerének filmfeldolgozása. A regény magyarul is megjelent, több színpadi feldolgozása is született, az egyik legemlékezetesebb egy bábelőadás volt a Budapest Bábszínházban. A Semmi több helyen az oktatási anyag részévé vált.

Magyarországon először szintén a Skandináv Filmfesztiválon látható a különc tinédzserek megpróbáltatásairól szóló Csodálatos teremtmények című izlandi alkotás, amely az idei Berlinale Panorama versenyszekciójában szerepelt, és elnyerte az európai mozik hálózatának Europa Cinemas Label-díját. Az ősz-tél folyamán mind az öt film látható majd moziforgalmazásban is. Az eredeti tervek szerint két további cannes-i díjazott, a Szent Pók és a Fiú a mennyből is szerepelt volna a Skandináv Filmfesztivál programjában, de ezek magyarországi premierje végül a 18. Cinefest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában lesz.

A programban többek között Q-ügyosztály-maraton is lesz a döglött aktákról szóló sorozat öt filmjével. Emellett a korábbi sikerek közül ismét látható lesz Az eltűnés sorrendjében, A bűnös, a Bárány, Az igazság bajnokai, a Családi karácsony, a Lótolvajok és A nimfomániás két része.

Noomi Rapace A bárány című filmben

Kik válogatják a filmeket és milyen szempontok alapján?

A válogatást a lebonyolító Vertigo Média stábja végzi, alapját a legfrissebb skandináv filmek jelentik, valamint azok nemzetközi és hazai szereplése. A külföldön, hazájukban érdeklődésre számot tartó filmeket keressük, azokat, amelyeknek fontos témája rezonálhat a magyar közönséggel. A nézők természetesen a nagy neveket, nagy filmeket keresik, de a Skandináv Filmfesztiválon számos olyan film is szerepel, amelyek Magyarországon itt láthatók először, vagy kizárólag a rendezvényen tekinthetők meg, később sem kerülnek moziforgalmazásba.

Segítenek-e a magyarországi nagykövetségek a Skandináv Filmhét megvalósulásában?

A nagykövetségek segítenek a filmek beszerzésében, fordításában, valamint a kópiákhoz való hozzájutásban.

Adja magát, hogy ők legyenek a fesztivál legfőbb támogatói is.

A fesztivál együttműködő partnere a Dán Nagykövetség, a Norvég Nagykövetség, a Svéd Nagykövetség és a Skandináv Ház, támogatója pedig a Nemzeti Kulturális Alap.

A cannes-i siker óta érezhetően nagyobb érdeklődés mutatkozik a skandináv filmek iránt?

A skandináv filmek iránti érdeklődés legújabb kori reneszánszát éli körülbelül 2012 óta, amikor az Egy veszedelmes viszony című film két Ezüst Medvét is nyert Berlinben (és utóbb Oscar-jelölésig jutott), A vadászat három díjat nyert Cannes-ban (és utóbb szintén Oscar-jelölésig jutott). Azóta folyamatosan nagy az érdeklődés a minőségi skandináv filmek iránt, Mads Mikkelsen világsztár lett, a rendezőket amerikai stúdiók keresik, és páratlan módon képes egyenletesen magas színvonalon teljesíteni a skandináv filmgyártás. Korábban a magyar mozikban volt korszaka a spanyol, a német, az olasz és a francia filmnek. Jelenleg a skandináv országok filmgyártása az egyik legnépszerűbb az értő magyar közönség körében. A mostani cannes-i siker egy állomása ennek a sikersorozatnak, de nem kiugró esemény. Az idei cannes-i mezőnyben ráadásul több szerzői alkotó torlódott össze (Tarik Saleh, Ali Abbasi), akiknek a filmjei részben koprodukcióban készültek, ebből nem feltétlenül lehet tendenciát kiolvasni.

Semmi

Milyen módon népszerűsítik a fesztivált?

Hagyományos műsorfüzet készül nyomtatott és elektronikus formában. Partnerekkel nyomtatott sajtós kampányt is folytatunk. A Skandináv Filmfesztivál hagyományosan online a leghatékonyabb. Az eseménynek van egy, az évek során kialakult közönsége, őket szólítjuk meg évről évre. A Skandináv Filmfesztivál az egyik legsikeresebb, legbejáratottabb esemény, amelynek kétezer fő körüli állandó közönsége van, a vetítések többsége telt házas.

Lesznek-e a vetítéseknek kísérőprogramjai, közönségtalálkozók, beszélgetések?

A számtalan vetítés miatt nagyon sűrű lesz a program, és ezúttal elsőbbséget élvez, hogy a közönség minél több filmet tekinthessen meg.

Semmi

Várható-e, hogy eljön Budapestre valamelyik alkotó?

Sajnos az őszi fesztivál- és díjszezonból adódó elfoglaltságaik miatt nem tudták elfogadni a meghívásunkat.

További információk ITT.

Fotók: Vertigo Média

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕