
Sosem látott rekordok a Kieselbach Galéria kortárs árverésén
– A Kieselbach Galéria első kortárs árverésének eredményei
Taroltak a klasszikus kortársak és a kortárs klasszikusok. A Kieselbach Galéria első kortárs aukcióján sosem látott árverési és életműrekordok születtek a Marriott Hotel zsúfolásig telt nagytermében. Magyarországi kortárs aukción először koppant a kalapács százmillió forint felett, ráadásul két alkalommal is! Az elmúlt hetvenhét év kivételes minőségű remekművei iránti érdeklődés igazolta a válogatás erősségét és biztos kvalitását. A Magyarországon élt és a Magyarországon élő nagy kortárs nevek esetében sosem látott leütési árak születtek. Kondor Béla műve megnégyszerezte a festő saját korábbi rekordját, Kassák Lajos és Keserü Ilona képei megnégyszerezték, illetve megduplázták a korábbi életműrekordokat.
Kondor Béla A műtücsök felbocsátása című alkotása (forrás: a Kieselbach Galéria)
Kondor Béla A műtücsök felbocsátása című 1958-as festménye, az „űrkorszak ikonja” kilőtte a klasszikus kortárs műkereskedelmi árakat az űrbe: százhúszmillió forintnál ütötték le. A festmény – a várakozásnak megfelelően – kivételesen szerepelt! Ezzel Kondor megnégyszerezte saját korábbi életműrekordját. A képen egy egyenruhás férfi tart a kezében egy apró, propelleres, műholdszerű gépezetet (ez a címbeli „mű-tücsök”), mintha a lélek törékeny, a technikai fejlődés és a kelet-európai sors által elrontott szerkezetét próbálná megjavítani. Az ég felé törő Ikarosznak, az 1950 végén formálódó űrversenynek és a barkácsoló-teremtő művész leonardói figurájának emléket állító kép a kondori életmű egyik legismertebb, számtalanszor reprodukált kulcsműve. Kieselbach Tamás értékelése szerint kivételes ritkaság: „egy arany fényű ikon, csak a Darázskirályhoz mérhető, gyűjtőknek való főműve a kondori életműnek. Két évtizeddel ezelőtti felbukkanásakor is szenzációnak számított, ahogy ma is.” A különleges ikon igazolta az előzetes várakozásokat, beleértve az online licitálók közötti párharcokat.
Keserü Ilona Sírkövek II. című alkotása (forrás: a Kieselbach Galéria)
„Törekedtünk rá, és szerencsésen úgy is alakult, hogy kortárs aukciónkon jó pár igazi ritkaság, vitathatatlan főmű látható együtt. Mindenképpen ezek közé sorolható Keserü Ilona nagy, vörös-rózsaszín-narancs festménye, egy léptékében és nyelvezetében is különleges kvalitást képviselő kulcsmű” – mondta Kieselbach Tamás. Az aukciós anyag kiemelkedő szenzációja volt a neoavantgárd világhírű sztárjának, Keserü Ilonának 1967-es Sírkövek II. című festménye. A kép először jelent meg a műtárgypiacon, felbukkanása kivételes szenzáció. Magyarországon soha nem indult még ilyen magas kikiáltási árról itthon élő magyar kortárs művész alkotása: a licitharc negyvennyolcmillió forintnál kezdődött, a kalapács pedig száztízmilliónál koppant! Ez sosem látott rekord.
Kassák Lajos Kompozíció #7 című alkotása a Kieselbach Galéria és Aukciósház első kortárs árverésén (forrás: a Kassák Múzeum Facebook-oldala)
Az aukciós anyag egyik vitathatatlan főműve a magyar avantgárd hajlíthatatlan gerincű vezetőjének, Kassák Lajosnak az Egyesült Államokból hazakerült, 1958-as absztrakt alkotása, a Kompozíció #7.
„Kassák – írja a katalógus bevezetőjében Kieselbach Tamás – azon kevés magyar alkotó közé tartozik, akiket tökéletesen értenek és értékelnek a nyugati múzeumok világában is, nem véletlenül vadászták le avantgárd festményeit külföldi intézmények. A most felbukkant kompozíciója, a »Singer Kassák« a XX. század közepi modernség ritka kincse, hibátlan pedigrével: a legendás galériás, Denise René 1960-as kiállításáról került egy amerikai gyűjtőhöz, Singerhez Ohióba.” A szeszélyes geometrikus formákból szerkesztett kompozíció a Kieselbach Galéria első kortárs árverésének – kivételes minőséget képviselő – anyagában is fő műnek számít. A vásárlóközönség visszaigazolta az elvárásokat, a „Singer Kassák” ötvenötmillió forintért kelt el, életműrekordot hozva alkotójának.
Az este során több mint egy tucatnyi művész, többek között Kassák Lajos, Korniss Dezső, Keserü Ilona, Veszelszky Béla, Molnár Sándor, Korga György esetében született életműrekord. Óriási sikert ért el a Tandori Dezső hagyatékából összeállított kollekció. Azt látjuk a nemzetközi példákból is, hogy a rangos gyűjteményekből származó aukciós tételek kivételes eredményeket értek el.
Nyitókép: Molnár Sándor Maconka II. című festménye (forrás: a Kieselbach Galéria Facebook-oldala)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!