
Akár hatvanötmillió fontért is elkelhet Klimt utolsó, halála előtt festett műve
A festményre a londoni Sotheby's aukciósház árverésén lehet licitálni júniusban.
Az ötvenöt éves korában 1918-ban, rövid betegség után váratlanul elhunyt osztrák művész Nő legyezővel című portréját jelenlegi tulajdonosai bocsátják árverésre, akik harminc évvel ezelőtt vásárolták meg. A becslések szerint a képért akár 65 millió fontot (28 milliárd forint) is adhatnak – írta a The Guardian című brit lap.
A portré egy legyezőt tartó ismeretlen nőt ábrázol, akinek lenge ruhája felfedi meztelen vállát a virágos, madarakkal benépesített háttér előtt. Az egy négyzetméteres portrét négyzet alakú vászonra festette a művész. A bécsi szecesszió vezéralakjának utolsó befejezett festményét két éve a bécsi Belvedere palotában megrendezett nagyszabású Klimt-kiállításon láthatta a közönség.
Gustav Klimt: Nő legyezővel, 100 x 100 cm, olaj, vászon, 1917/18 (forrás: Wikipédia)
A kép szerepel a röviddel a festő halála után a műterméről készített fényképen is. A művet nem sokkal Klimt halála után szerezte meg egy bécsi iparos, Erwin Böhler, aki a művész közeli barátja volt. A festmény egyike azon kevés számú Klimt-portrénak, amely magánkézben maradt. 1950-ben a híres osztrák műgyűjtő, Rudolf Leopold tulajdonába került. Leopold adósságai miatt később túladott a képen, amelynek hollététét ezután sokáig homály fedte.
Gustav Klimt 1914-ben (forrás: Wikipédia)
Csak az 1990-es években került elő a műkincs, méghozzá az Amerikai Egyesült Államokban: 1994-ben 9,3 millió euróért (3,5 milliárd forintért) kelt el egy New York-i árverésen. A kép Klimt kínai és japán művészet és kultúra iránti érdeklődését is mutatja: a festő rengeteg kínai kerámiával és japán fametszettel töltötte meg otthonát, és gyakran viselt selyemkimonót vagy kínai ruhákat.
------------
Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.
Nyitókép: Gustav Klimt: Nő legyezővel (részlet), 100 x 100 cm, olaj, vászon, 1917/18 (forrás: Wikipédia)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!