Stockholmban a kreativitás került a svédasztalra
by Gyémánt Balázs 2022. Sep 10.

Stockholmban a kreativitás került a svédasztalra

– A világ egyik leginnovatívabb városa

Svédország és Skandinávia fővárosa – tizennégy szigeten elterülve – lenyűgöző, magas minőségű kulturális programokat és helyszíneket kínál, legyen szó koncertekről, művészeti galériákról, kiállításokról, színházról, divatról.

A város nyitott a különböző nézőpontokra és új ötletekre. A folyamatos vibrálásban sok zenei, dizájn-, divat- és technológiai innováció születik. Stockholm a világ múzeumokban leggazdagabb városainak egyike, ahol kiváló a harmónia a természet és a technológia között.

Hetven múzeum, ötvenhét színház, két táncszínház, a Királyi Opera és Balett, kilencvenhat mozi, számos koncertterem, hatvanhat templom és százhuszonkilenc művészeti galéria található Stockholmban. Évente kilencmillióan látogatják a múzeumokat, helyiek és turisták is. Két UNESCO- világörökségi helyszín van a főváros közelében: a Drottningholmi Királyi Palota és a Skogskyrkogården temető. 1998-ban Stockholm volt Európa kulturális fővárosa.

Drottningholmi Királyi Palota (forrás: visitstockholm.com)

Stockholmról gyakran mondják, hogy a világ egyik leginnovatívabb városa, a Szilícium-völgy után itt van a legtöbb „unikornis”. Az egyszarvú kifejezés a befektetési piacon azt jelenti, hogy olyan, magántulajdonban lévő startup, amelynek értéke meghaladja az egymilliárd dollárt. Európában a Z generáció (az 1997 és 2012 között születtek) egyik kedvenc helye Stockholm, rengeteg nemzetközi tehetség érkezik oda szerencsét próbálni. Ugyanilyen népszerű a befektetők körében is. A város DNS-ében van valami egyedi, ami erősen táplálja az innovatív atmoszférát. Ez érződik a kulturális és művészeti palettán is.

„A svéd értékeket kombináltuk nyitottsággal és az egyenlő társadalommal, ami lehetővé teszi ezt a kreatív légkört. Városunknak erre nagyon büszkének kell lennie, és védenünk is kell ezt az értéket” – mondta Anna König Jerlmyr, Stockholm polgármestere.

A kreatív ipar Stockholmban több bevételt hoz, mint a teljes svéd élelmiszeripar – derül ki az Invest Stockholm pár évvel ezelőtt készített kutatásából. 2018-ban a kreatív és kulturális ipar kétszáztizenhét-milliárd svéd koronát termelt (egy svéd korona körülbelül negyven forintot ér). Összehasonlításképp: a stockholmi kiskereskedelem százhatvan-milliárd svéd koronát, a svéd faipar kétszázhuszonkét milliárd koronát, a svéd élelmiszeripar pedig százkilencvenöt milliárd korona bevételt termelt a mért időszakban. „A kreatív és kulturális ipar hozzájárul Stockholm gazdaságához innovációval, munkákkal és növekedéssel. Emellett nagyon fontos része a város identitásának és vonzerőjének, ami a vendéglátóiparnak is kedvez” – tette hozzá a polgármester. 

Fotó: Gyémánt Balázs

Az Art is Business kulturális ajánlója Stockholmból

A világ leghosszabb művészeti galériája

Még a város alatti metrórendszerben is kultúra van, hiszen itt található a világ leghosszabb művészeti galériája. A száztíz kilométernyi tömegközlekedési útvonalon bemutatják a művészet úttörőit az 1950-es évektől egészen a kortárs kísérletező művészekig. Száz állomás van a rendszerben, és mindegyik vágányánál más-más izgalom vár: egy szoboregyüttes, egy installáció, népi motívumok, mozaikok vagy akár egy teljes állomás vörösre festve, amely a városi naplementét illusztrálja. Elég egy metrójegyet váltani pár koronáért, és járhatunk állomásról állomásra, hogy megismerjük a város különböző művészeit.

Forrás: visitstockholm.com

A leglátogatottabb múzeum

A Vasa múzeum a leglátogatottabb nem művészeti intézmény Skandináviában. Egy kiváló állapotú XVIIII. századi hajó a múzeum fő attrakciója. A harci hajó 1628-as első útján süllyedt el a stockholmi kikötőben. Háromszázharminchárom évvel később hozták felszínre és állították helyre. Több száz faszobor díszíti, a kiállítás bemutatja többek között azt is, hogy milyen volt az élet a hajón.

The Vasa Ship (fotó: Alexander Dokukin/visitstockholm.com)

Kilátás a szecessziós vámházból

A Fotografiska a világ kortárs fotósainak egyik legnagyobb találkozópontja. Évente négy nagy és húsz kisebb kiállítást szerveznek. A múzeum tetején található kávézóból van a legjobb kilátás a városra. Jelenleg Terry O’Neill sztárokról készült portréi tekinthetők meg, valamint az első fizikai NFT-kiállítás, ami a kripto-igazolással rendelkező digitális művészetet jelenti.

Fotografiska (forrás: guidebooksweeden.com)

Az év svéd múzeuma 2022

A Nemzeti Múzeum helyreállított reneszánsz épületében található Svédország legnagyobb művészeti és dizájngyűjteménye. A tizenhatezer festmény és harmincezer műtárgy inkább az egyetemes klasszikus művészet felé irányul, de Rembrandt, Renoir, Rubens, Goya, Degas és Gauguin mellett svéd művészek (például) Carl Larsson alkotásai is a gyűjtemény részét képezik a késő középkortól a XX. század elejéig. A múzeum új éttermét a restaurátorok terméből és a műkincsraktárból alakították ki, ahol minden berendezési tárgy, kiegészítő, tányér a művészeti installáció része. Az állandó kiállítás ingyenes.

A múzeum, ahonnan táncolva jössz ki

Az ABBA a svéd zenei kultúra legismertebb nagykövete. Dalaik szövegét milliók éneklik, és habár az együttes már nem lép újra együtt színpadra, Londonban hologramos „élőkoncertet” adnak elő. Az ABBA-múzeumban is van ilyen „vetítés”. Megismerhetjük az együttes tagjait, a svéd mindennapokat, a sikerhez vezető utat és a dalok hátterét is az innovatív múzeumban, ami minden stockholmi utazás kötelező eleme. A négyfős, ikonikus popcsapat mellé mi is beállhatunk a színpadra egy rögtönzött koncert erejéig, de akár a stúdiómunkában is részt vehetünk, és megcsodálhatjuk a csapat látványos ruháit, posztereit és díjait. 

Fotó: Gyémánt Balázs

Célzottan és mindenkinek

A Liljevalchs és Liljevalchs+ különleges kortárs művészeti múzeum, Stockholm első független és nyilvános művészeti galériája, amely 1916 óta működik. A „fókuszált” kiállítások mellett a nagyközönséget is neveli napjaink művészetével. Minden új művészeti évet a Spring Salonnal kezdenek, ahol az ismert zsűri választja ki a következő kiállítási időszak darabjait. A múzeum névadója Carl Fredrik Liljevalch Jr. hatalmas összeget hagyott hátra halálakor, 1870-ben. Miután az örökösök megkapták a rájuk eső pénzt, kiosztották az adományokat, még mindig maradt másfélmillió korona (mai értéke negyvenszeres). Abból épült a múzeum a XX. század elején. 2021-ben kétezer-négyszáz négyzetméteres épülettel egészült ki, ami lehetővé teszi, hogy megduplázzák a kiállításokat. 

Az óváros történetei és épületei

A Kungliga Slottet, vagyis a királyi palota, az uralkodói rezidencia egy hatszáz szobás barokk épület Stockholm óvárosában, a Gamla Stanban. A palota körüli terület az egyik legeredetibb formában megmaradt középkori városközpont. A macskaköves utcák és kis parkok a stockholmi Katedrálisig vezetnek. A kanyargó utcákon kávézók, bárok és svéd húsgolyót kínáló éttermek várnak. A Svéd Királyi Operát 1773-ban alapította III. Gusztáv, akit húsz évvel később ugyanabban az épületben gyilkoltak meg. Klasszikus és kortárs operákat és balettelőadásokat mutatnak be, de lehetőség van épületbejárásra is, ahol a helyi idegenvezető az Operaház egyik művésze, táncosa vagy művészettörténésze.

Gamla Stan (forrás: uk.hotels.com)

Nők a művészetben

Svédország vezető modern és kortárs művészettel foglalkozó múzeumában, a Moderna Museet-ben százharmincezer tárgy található. A nemzetközi mesterek (Picasso, Dali, Warhol) alkotásai mellett korunk legnagyobb alkotóinak művei is teret kaptak. A svéd és északi művészeti fókusz, az 50-es és 60-as évek Amerikája, valamint a francia modernizmus mellett egyre több nő és nemzetközi művész kap teret. A múzeum része az ArkDes, amely Svédország nemzeti építészeti és dizájnközpontja. Kiállítások, könyvtár és izgalmas építészeti megoldások vannak ott. 

Nyilvánosan

A nyilvános művészetnek nagy hagyománya van a svédek körében, azt gondolják, hogy a művészet fontos szerepet játszik a társadalomban, így ahhoz mindenkinek hozzá kell férnie. Stockholmban sétálva számos helyen látunk művészetet: parkokban, tereken, utcákon, házak falán és a metróaluljárókban is. 1963-ban fogadta el a városi tanács az egyszázalékos törvényt, amely kimondja, hogy minden építkezés (új épület, átalakítás, épület-kiegészítés) teljes összegének egy százalékát nyilvánosan elérhető művészetre kell költeni. A Stockholm Konst, az önkormányzat kultúráért felelős hivatalának feladata, hogy a legjobb művészetet juttassa el a városlakóknak. A városi gyűjteménybe száz éve kezdtek műtárgyakat vásárolni, amiket közintézményekben, iskolákban, nyugdíjas otthonokban és adminisztrációs épületekben helyeznek el, így azokat több ezren láthatják ingyenesen minden nap.

A stockholmi kulturális és művészi élet olyan, mint egy nagy Smorgasbord. A svédasztalon megtalálhatók a klasszikus és különleges darabok, valamint az innovatív finomságok is. Érdemes gyakran visszatérni, mert mindig új falatok kerülnek rá.

Nyitókép: Gilbert & George The Great Exhibition című kiállítása a Moderna Museetben (fotó: Åsa Lundén/Moderna Museet)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕