Szerb, török és román alkotók is érkeztek a Csongrádi Nemzetközi Alkotótelepre 
by artisbusiness.hu / MTI 2023. Jul 30.

Szerb, török és román alkotók is érkeztek a Csongrádi Nemzetközi Alkotótelepre 

A PleinAir'23 Csongrádi Nemzetközi Alkotótelep művészeinek munkáiból nyílt kiállítás a csongrádi Művelődési Központ és Városi Galériában.

A csaknem ötvenéves múltra visszatekintő alkotótelepet képző- és iparművészetet tanuló közép- és főiskolás fiatalok és tanáraik hívták életre. A város támogatásával 1975-ben alakult meg az alkotótábor, amely az Öregszőlők között kapott helyet.

A művészeti találkozó fő szervezője a kezdetektől fogva Aranyi Sándor festőművész: rajta keresztül a telep szakmai arculatformálásába évtizedekkel ezelőtt a szegedi SZÖG-Art Egyesület és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Művészeti Intézet Rajz- Művészettörténet Tanszéke is bekapcsolódott. A PlenAir egyik jellegzetességévé vált, hogy a telep háromhetes időszaka alatt számos képzőművészeti ágban alkothatnak a különböző országokból érkező és hazai képzőművészek.

Az alkotótábor évről évre többféle tehetségfejlesztő műhelynek is helyet ad, így alakult ki a Mesterek és tanítványok találkozójának hagyománya, amely egyaránt idevonzotta a felsőfokú művészképzésben résztvevők oktatókat és hallgatókat. A külföldi képzőművészeti képzések és az SZTE szakmai kapcsolatainak elmélyítését is segítette, hogy a szegedi rajz tanszéken kívül meghívást kapnak külföldi felsőoktatási intézmények oktatói egy-egy tanítványukkal. Idén, a 12. Mester és tanítvány találkozóra román, szerb, török és magyar egyetemekről érkeztek mesterek és hallgatók.

Király György: Tengeróceán-csendek - Istar-csendje, akvarell-papír, 55x75cm (forrás: Király György weboldala)Király György: Tengeróceán-csendek - Istar-csendje, akvarell-papír, 55x75cm (forrás: Király György weboldala)

A telep célja, hogy az inspiráló természeti és kulturálisan is sokszínű alkotókörnyezet, technikai és műfaji szempontból is különleges műalkotások létrejöttét segítse elő, erősödjenek a művészek, a tanítványok és a mesterek közötti, emberi és szakmai kapcsolatok. Ezt a közösségteremtő hangulatot jellemzi, hogy vannak évek óta visszatérő alkotók, mint az argentin származású, Németországban élő Miguel Epes. A magyar alkotók közül idén először kapott meghívást Csongrádra Király György szolnoki festőművész, aki ebből az alkalomból Sientium címmel augusztus 6-ig látható önálló kiállítással is bemutatkozik Szegeden.

A csongrádi városi galériában rendezett kiállításon a háromhetes alkotótelepen részt vevő, öt országból érkezett húsz művész – elsősorban a Tisza-parti művésztelepen született – negyven alkotása látható szeptember 1-jéig.

-------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

Nyitókép: Király György: Különös Csendek - Rusztikus-csend, olaj-vászon, 100x130cm (forrás: Király György weboldala)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕