Tele van a két kezem boldogsággal
by artisbusiness.hu 2023. Jun 26.

Tele van a két kezem boldogsággal

Cziffra 100 – Petrovics Eszter filmje a fertődi és a szentendrei Cziffra Fesztiválon

A márciusban debütált, Petrovics Eszter által rendezett, Cziffra György életét bemutató dokumentumfilmet idén nyáron több alkalommal díjmentesen vetítik a fertődi Esterházy-kastélyban, illetve Szentendrén.

A Nemzeti Filmintézet támogatásával létrejött alkotás Cziffra születésének 100. évfordulója apropóján készült, a világhírű zongoraművész sorsának és művészetének széles körű megismertetése céljából. Cziffra György életét és munkásságát Balázs János zongoraművész kalauzolásával ismerheti meg a közönség. A filmben megszólal Balogh Kálmán, Cyprien Katsaris, Michel Sogny, Pápai Erika, Vásáry Tamás, valamint – az azóta elhunyt – Szakcsi Lakatos Béla is.

A kilencvenkilenc perces film gyártója a Szupermodern Filmstúdió, rendezője és forgatókönyvírója Petrovics Eszter, producere Lajos Tamás, narrátora, szakértője és zeneszerzője Balázs János.

A vetítések időpontjai:

2023. július 14. 17:00

2023. július 15. 17:00

2023. július 16. 17:00

Helyszín: Fertőd-Eszterháza, Esterházy-kastély, a Kiskastély udvara

(A Cziffra György-emlékév és az Esterházy-kastély közös, díjtalanul látogatható programja.)

2023. augusztus 9. 19:00

Helyszín: P’Art Mozi, Szentendre, Duna korzó 21.

(A Cziffra György-emlékév és a Szentendrei Teátrum programja. A vetítés ingyenes, de regisztrációhoz kötött.)

Cziffra György Budapesten született 1921-ben. Cimbalmos édesapja négyéves korától tanítgatta zongorázni. 1929-ben Dohnányi Ernő fedezte fel. A filmszalag megőrizte tizenhárom éves kori játékát. Ezen matrózingben, kifinomultan, mély átéléssel zongorázza Schubertet. „Cziffra Gyuri, a Zeneművészeti Főiskola legutóbbi hangversenyén feltűnt gyermek-zongoraművész” – ez állt a képsorok alatt.

Csodagyereknek tartották, ám hiába adott sikeres koncerteket itthon és külföldön, családja eltartására szórakozóhelyeken is dolgoznia kellett. A műveket utolérhetetlen technikai bravúrokkal adta elő, de volt azokhoz saját parafrázisa is. Ez az elképesztő improvizációs tehetség tette őt a század legnagyobb zongoraművészévé. Vásáry Tamás mesélte róla, hogy egyszer egy füstös lokálba belépve, meghallva a zongorajátékot, megkérdezte a pincértől: „Ki az a két zseni, aki ma este négykezest játszik?” „Csak a Cziffra Gyuri, nálunk mindig ő muzsikál” – szólt a felelet.

Cziffra György rögös utat járt be: szegény gyermekkor, frontszolgálat, hadifogság, börtön. 1956. október 22-én, a forradalom kitörésének előestéjén tomboló sikerrel játszott a Zeneakadémián. Néhány nappal később Párizsba menekült, majd következett a világsiker távol a hazától. Liszt Ferenc mintha egyenesen róla, neki írta volna a Magyar rapszódiát. Kitüntették a francia Becsületrenddel, és átvehette a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét. A 100 Tagú Cigányzenekar örökös tiszteletbeli elnöke.

1994-ben, 73 éves korában hunyt el.

(Forrás: Romantikus virtuóz – Cziffra György)

------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

Nyitókép: Cziffra György (fotó: Emmer László)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕