Tiszteletbeli Arany Medve díjjal ismerték el Steven Spielberg életművét
by artisbusiness.hu 2023. Feb 28.

Tiszteletbeli Arany Medve díjjal ismerték el Steven Spielberg életművét

„Minden filmemet nagyszerű emberekkel együttműködve készítettem. Az egész életem, a családom, minden együttműködésből áll. Zsidó filmrendezőként is fontos számomra ez a díj.”

A hollywoodi rendező-producer karrierje több mint fél évszázadot ölel fel, és – többek kőzött – olyan slágerfilmeket foglal magában, mint az E.T., a Cápa, az Indiana Jones sorozat, a Jurassic Park, a Sindler listája és a West Side Story musical moziváltozata.

Steven Allan Spielberg 1946. december 18-án született az ohiói Cincinnatiben. Fiatalkorának egy részét Arizonában, munkásságának nagy részét pedig a filmgyártás Mekkájában, Kaliforniában töltötte. Ortodox zsidó öröksége révén ifjan olyan történeteket hallgatott, amelyek arról szóltak, hogyan pusztult el néhány őse a holokausztban. Az iskolai antiszemita zaklatások áldozataként  „szégyellte a zsidóságát” – ismerte el később. A katarzist évtizedek múlva a Schindler listája című film rendezése hozta meg, amellyel a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat is elnyerte.

Már tizenkét évesen filmes babérokra tört, csatlakozott a cserkészekhez, ahol érdemérmet akart szerezni. Apja 8 mm-es kameráját használta, és egy kilencperces filmet nyújtott be The Last Gunfight címmel. Az 1960-as évek végén a Universal egyik legfiatalabb televíziós rendezője lett, első tévéfilmje, a Párbaj (Duel, 1971) döntően pozitív kritikákat kapott.

1974-ben debütált a The Sugarland Express című mozifilmmel, amely igaz történeten alapul: egy szökésben lévő házaspár kétségbeesetten szeretné visszaszerezni gyermeke felügyeleti jogát az államilag felhatalmazott nevelőszülőktől. Ez a film egy több évtizedes együttműködés kezdetét is jelentette John Williams zeneszerzővel: gyakorlatilag minden Spielberg-filmhez ő komponálta a zenét.

Spielberg hírnevét és anyagi bázisát az 1975-ös Cápa című filmje (eredeti címe: Jaws) alapozta meg; tömegeket vonzott, addigi kasszarekordokat döntött meg. Innentől nem volt megállás. A Jaws és a War of the Worlds (2005) című filmekkel ősi félelmeinket szította; az E.T.-n (1982) keresztül előhozta benső gyermeki énünket. A Tintin kalandjai (2011), a Close Encounters of the Third Kind (1977) című filmekben a sajátunkon túli világokat is felfedeztük; lenyűgözött bennünket híres régésze, Indiana Jones a Raiders of the Lost Ark (1981) című filmjében; szurkoltunk azoknak az újságíróknak, akik kellemetlen igazságokat tárnak fel a The Post-ban (2017). A Jurassic Parkban (1993) a rég kihalt ragadozók feltámasztását és elszabadulását izgultuk végig, a Saving Private Ryan (Ryan közlegény megmentése,1998) című filmje láttán pedig a háborús erőszaktól rettegtünk –  ezért a filmért másodszor is megkapta a legjobb rendezői Oscar-díjat.

A fentebb említett filmek csak töredékei a Spelberg-életműnek. Az 1981-ben általa alapított Amblin Entertainment produkciós házon keresztül olyan filmek készítésében közreműködött, mint a Gremlins, a Vissza a jövőbe trilógia, a Who Framed Roger Rabbit, a Men in Black sorozat és a Flags of Our Fathers. A Dreamworks SKG-vel, amelyet 1994-ben alapított Jeffrey Katzenberggel és David Geffennel, olyan úttörő animációs filmeket jegyez, mint az Antz (1998) és az elképesztően sikeres Shrek. 2005-ben 1,6 milliárd dollárért eladták cégüket a Viacomnak.

Az ötödik Indiana Jones-filmet a tervek szerint 2023 júniusában mutatják be. Ez az első olyan film a sorozatból, amelyben Spielberg nem rendezőként, hanem ügyvezető producerként dolgozott George Lucas mellett. Spielberg a streamingszolgáltatások piacára is belépett; 2021 júniusában cége, az Amblin Partners szerződést írt alá a Netflixszel, amelynek értelmében évente több filmet készít a streamingóriás számára.

A Berlinálén bemutatták Spielberg új, The Fabelmans (Fabelmanék) című filmjét, amely hét Oscar-díjra, köztük a legjobb filmére is esélyes. Ez eddigi legszemélyesebb munkája. Az önéletrajzi ihletésű történet egy, az 1950-es években cseperedő amerikai zsidó fiú gyermek- és ifjúkorát, valamint filmes karrierje kezdetét meséli el. Spielberg tudta, hogy egyszer foglalkozni fog a szülei történetével, és azzal, hogy ez hogyan befolyásolta korai életét, de időbe telt, mire elérkezettnek látta a megfelelő pillanatot. Mint berlini sajtótájékoztatóján felidézte, édesanyja a halála előtt gyakran kérdezte: „Mikor fogod elmesélni a történetünket? Annyi anyagot adtam neked! Mikor fogod használni őket?” A Covidtól való félelem bizonyos értelemben bátorságot adott ahhoz, hogy elmondja a személyes történetét.  „A pandémia korai szakaszában a halálról és az öregedésről kezdtem gondolkodni, ami még sürgősebbé tette, hogy megküzdjek a Fabelmanékkal. A Schindler listája óta érzelmileg ez volta a legnehezebb munkám.”

„Az életműdíj visszaküld a múltba, akár akarod, akár nem. Nagyon elgondolkodtatóvá tesz – mondta Spielberg a díjátadó ünnepség előtt tartott sajtótájékoztatón. –  Az, hogy a Berlinálén tisztelnek meg, amely a történelem egyik legrangosabb fesztiválja, óriási csúcspont az életemben. Zsidó filmrendezőként is fontos számomra ez a díj” – tette hozzá. Kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy nem tudja, mit fog csinálni legközelebb. Elmagyarázta, hogy nagyon sok energiát fordított a West Side Story és a Fabelmanék rendezésére, és most „csupán” a következő filmötletet keresi. A nyitott jövő kellemes és egyben borzalmas érzés, mondta, de annak örül, hogy ismét van ideje igazából irányítani az életét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a nyugdíjba vonulását tervezi, az év folyamán elő fog állni a következő projekttel: „Dolgoznom kell, szeretek dolgozni”.

Hollywood doyenjét rajongótábor fogadta a Berlinálén. Nem sajnálta az időt arra, hogy dedikáljon, bolondozzon a rajongókkal és pózoljon a fotósoknak. „Sok gyerek jön az irodámba, és sok fiatal filmessel találkozom, főleg filmiskolákban. És azt mondom nekik, hogy nézzenek filmeket. Tanulmányozzák a régi és a jelenlegi filmeket, de az is nagyon fontos, hogy a rendezők is írjanak, vagy legalább együttműködjenek a szerzőkkel. Hogy tudják, hogyan kell elmesélni a történetet. Mindenkinek más a stílusa, és a saját stílusát is finomítania kell. De az a legfontosabb, hogy kitaláljuk, mit akarunk mondani. Akinek van mondanivalója, a filmen keresztül találhat embereket, akik meghallgatják”– fogalmazott.

-------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

Nyitókép: Steven Spielberg (forrás: dw.com)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!