Újraélt gyerekkori kreativitás
by HJ 2022. Mar 20.

Újraélt gyerekkori kreativitás

„Hisszük, hogy a munkavállalónak már nem elég a plusz babzsák meg a csocsóasztal.”

Képzeljen el egy interaktív kiállítóteret, amolyan kulturális Csodák Palotáját! Ahol nem csak mint befogadó lehet jelen, de alkotóként is kiélheti kreativitását. Egy ökoszisztémát, ahol új dolgokat tanulhat, ahol közösségre lelhet, ahol bárkinek lehet egy jó ötlete, ami meg is valósulhat. Újbudán nemsokára mindez több lesz, mint képzelet.

Digitális magány. A kifejezés már két évvel ezelőtt is tömegeket érintett, ám a pandémia még inkább felerősítette a jelenséget. „Meggyőződésünk, hogy a digitális magány – ami azért alakul ki, mert egyre több időt töltünk az online térben, miközben elhanyagoljuk a valós, emberi kapcsolatainkat – feloldható a kreativitás segítségével. Ha sikerül felpiszkálni az emberekben szunnyadó, a gyerekkorban még oly élénk kreativitást, az közös alkotáshoz, közösségi élményekhez vezet” – mondja Humayer Balázs, a CUP 4 Creativity stratégiai vezetője.

A CUP (Cultural Urban Platform) 4 Creativity projekt 2020 tavaszán nyert az Európai Unió Urban Innovative Actions (UIA) pályázatán 4,2 millió eurós támogatást. „Az Unió 2015-től minden évben kiírja ezt a pályázatot, 2019-ben többek közt kultúrával kapcsolatos innovatív megoldásokat vártak. Újbuda önkormányzatával és még tizenkét helyi partnerrel pályáztunk, célul kitűzve minél több alulról szerveződő közösség életre hívását a kreatív alkotóenergiák felszabadításával.”

Kétszázhuszonkét pályázatból tizenegy uniós város nyert, ezek egyike Újbuda. „Pályázatunk első szava az isolation volt, ami 2019-ben komoly jóstehetségről árulkodott” – nevet Balázs. „De tetszett a bírálóknak a pályázatunk azért is, mert a projektet olyan környezetbe terveztük, ahol már évek óta számos izgalmas kulturális program, kezdeményezés valósult meg. Mellettünk szólt a partnerek sokszínűsége is: akad köztük civil szervezet, szakértői társaság, nagyvállalat és több önkormányzati cég, vagyis rendkívül diverz, sokszínű a partneri hálónk.” Az Uniós támogatás a projekt nyolcvan százaléka, a maradékot a partnerek adják össze – húsz-húsz százalékot a bevételi forrásaikból –, így összesen 5,3 millió euróval gazdálkodhat a CUP csapata.

Kézzel fogható kreativitás

Mi kell ahhoz, hogy újra a felszínre törjön a városlakók kreativitása? Például fizikai terek, ahol inspirálódhatnak, fejlődhetnek és alkotói közösségre lelhetnek. „A Bercsényi utcában, a B32-től egy saroknyira álmodtuk meg a kezdeményezés zászlóshajóját. Az Adaptér névre keresztelt art&tech intézmény jelenleg egy elhanyagolt önkormányzati épület, ám őszre – terveink szerint – a környék legpezsgőbb kulturális helyszíne lesz” – magyarázza Balázs. „Többfunkciós teret álmodtunk ide: egyszerre inspirációs tér egy állandóan változó, interaktív welcome experience tárlattal, és egyszerre alkotótér, ahol workshopokat tarthatunk vagy időszakos kiállításokat szervezhetünk. Ezzel a kétszáz négyzetméteres befogadótérrel szemközt, az utca túloldalán (szintén önkormányzati ingatlanban) lesz az Adaptér Műhely, ahol a városlakók saját alkotásaikat készíthetik el az ott rendelkezésükre álló géppark segítségével. Mindennek kialakításában neves kreatívipari szereplőkkel dolgozunk együtt.”

Az Adaptér látványterve

Keresd a kapcsolatot!

A projekt azonban nem csak a fizikai térben létezik: a CUP fontos része az Insert, ami előbb csak weboldalként, majd telefonos applikációval kiegészülve köti össze a városlakókat a művészetekkel és a kapcsolódó technológiákkal. „Az oldal egyfajta kreativitás-menedzsment platformként működik majd. A célunk, hogy a városlakókat három fázisban támogassuk: inspirálni az érdeklődőket, támogatni a fejlődésüket, majd segíteni őket a szabad alkotásban. Az inspiráció része a minél sokszínűbb események szervezése, ahol különböző művészeti, kreatív lehetőségekkel, közösségekkel ismerkedhetnek meg. Ezt követi az önképzés folyamata, itt workshopokkal, képzésekkel, mentorokkal segítünk. Majd jön a legkomplexebb rész, a látottak, tanultak alapján a szabad alkotásra és szervezésre való buzdítás. Merthogy az Inserten össze is kötjük a városlakókat: ha valaki például kerekasztal-beszélgetést vagy kiállítást szervezne, itt kereshet hozzá helyszínt, társat, szakembert. Amennyiben nincs rá anyagi kerete, úgy pályázhat – mi pedig segítünk. A lényeg, hogy mindenkit támogassunk kreativitásának kibontakoztatásában.”

Mind az Adaptér, mind az Insert több „csáppal” nyúl a helyiek felé: lesz interaktív kiállítás és programsorozat az Alleeban, ahol kreativitás-hónapot szerveznek, de izgalmas kezdeményezés a Kreatív Busz is. Igen, ez pont az, aminek a neve alapján gondoljuk: egy látványos busz, ami kihelyezett mozgóhelyszínként népszerűsíti a projektet – nem csak Újbudán. „Itt, a buszban kreatív élményeket nyújtunk, workshop-felszereléssel kiegészítve. Vagyis a busz segítségével könnyen kitelepülhetünk iskolákhoz, cégekhez, fesztiválokra.”

--------------------------------------------------------

„Hisszük, hogy a munkavállalónak már nem elég a plusz babzsák meg a csocsóasztal – ha vissza akarják csábítani őket az irodába, a cégeknek új, vonzó lehetőségeket is ki kell találniuk” – mondja Balázs. „Konzorciumi partnerünkkel, a BT-vel (korábban British Telecom) hiszünk abban, hogy a nagyvállalati kreativitás-támogatás – hasonlóan az egészségkultúra felkarolásához – kölcsönösen előnyére válik munkáltatónak és munkavállalónak egyaránt, így a projekt során ezen izgalmas távlatokat ígérő program részleteit dolgozzuk ki és teszteljük velük közösen.”
A pályázat lehetőséget nyújt további újbudai nagyvállalatok csatlakozására ezen programhoz – várjuk az együttműködésre nyitott cégek jelentkezését!

--------------------------------------------------------

Borítókép: Humayer Balázs (fotó: Túri Márton)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕