
Ünnepeljük és támogassuk a függetleneket!
– Harmincéves a Független Előadó-művészeti Szövetség, amelyet egy most létrehozott alappal mi is segíthetünk
Gálával ünnepelte fennállásának 30. évfordulóját a Független Előadó-művészeti Szövetség, azaz a FESZ. Az Átriumban tartott eseményen számos neves művész lépett színpadra és mondta el gondolatait a függésről, függetlenségről. Az eseményről a Népszava tudósított.
„Maratoni volt, de egyáltalán nem szembeköpés. Inkább egy önazonos, egymás kezét megfogó segélykiáltás. Az utóbbi időkben az anyagi ellehetetlenülés miatt sorra szűntek meg a független társulatok, illetve többen bejelentették, hogy támogatás hiányában szüneteltetni kénytelenek a működésüket. Ilyen időben érte a 30. születésnap a függetleneket képviselő érdekvédelmi szervezetet, a Független Előadó-művészeti Szövetséget, a FESZ-t. Ennek ellenére sokan eljöttek, sokan szerepelni is akartak, elmondani gondolataikat a szervezők által megjelölt függés, függetlenség témakörben. A gála alkotói, Szenteczki Zita rendező és Cseicsner Otília dramaturg senkinek sem mondtak nemet. Elvégre egy, a szabadságot hirdető gálától bármiféle korlátozás idegen lenne. Ezért maratoni hosszúságú lett az esemény, az éjszakába is belenyúlt, még úgy is, hogy a második részből a videóüzeneteket és a színpadi beszélgetéseket kihagyták” – számol be a lap.
Az est a Hodworks és az Artmenők performanszával indult, majd a színpadról Nagy Zoltán, a FESZ ügyvezető elnöke köszöntötte a jelenlévőket és jelentette be, elindítják a FEÁ-t, a Független Előadó-művészeti Alapot, amellyel a független színházi szakmát támogathatjuk.
A Független Előadó-művészeti Alapot e bankszámlára való utalással lehet támogatni: Magnet Bank 16200106-11663151-00000000 IBAN: HU91162001061166315100000000 A megjegyzés rovatba ezt írjuk: „FEA adomány”. |
„A Főváros olyan támogatási konstrukciót ajánlott fel az alap felállításához, ahol a minden egyes a FEA által megszerzett forinthoz a Főváros is hozzáteszi a saját forintját, egészen százötvenmillió forint erejéig. Így akár háromszázmillió forintra lehet majd pályázni. A FESZ mecénásokra, a gazdaság szereplőire, cégekre, az önkormányzatokra számít az adományozásban, illetve mindazokra, akik számára fontos a szabad, kritikus előadó-művészet, a függetlenek” – írja a Népszava.
Az est folyamán számos művész lépett színpadra, volt, aki videóüzenetben „jelentkezett be”, például a Franciaországban élő Schilling Árpád is. A szervezet alapítói közül jelen volt a gálán Lábán Katalin (RS9), Jordán Tamás (egykori Merlin), Fodor Tamás (Stúdió K), Regős János (Szkéné Színház) és Somogyi István (egykori Arvisura), akik kerekasztal-beszélgetésen emlékeztek vissza az alapítás körülményeire, és meséltek saját színházukról.
A Népszava cikkét ITT olvashatják.
Nyitókép: A FESZ csapata 2023-ban a Trafóban tartott válságfórumon (forrás: Facebook)
Lásd még:
Harminc éve a kultúráért – Megalakulásának kerek évfordulóját ünnepli a Független Előadó-művészeti Szövetség
Ki segíti át a pandémián a független előadóművészeket? – Beszélgetés Rihay-Kovács Zita ügyvéddel, a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) Segélyalap-programkoordinátorával
Együtt a független színházi világ legjava – 2024 szeptemberétől új csapat költözik az Átriumba
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!