
Vallomások Liszttel, Bartókkal és Mahlerrel
A MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenye a Zeneakadémián
Október 6-án, a MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenyének nyitányaként történelmünk egyik legtragikusabb napjára, az aradi vértanúk kivégzésének 174. évfordulójára emlékeznek Liszt Funérailles (Temetés) című zongoraművével. A darabot Farkas Ferenc zeneszerző hangszerelte át szimfonikus zenekarra.
Liszt ebben a műben a ’48-as szabadságharc bukása miatt érzett gyászát és keserűségét mondja el. Farkas Ferenc a Liszt életéről szóló, Szerelmi álmok című film kísérőzenéjéhez hangszerelte meg a Funérailles-t. A zenekari átirat első, nyilvánosság előtti előadásán a zeneszerző fia, Farkas András vezényelte a MÁV Szimfonikus Zenekart 1998. december 2-án, azaz huszonöt évvel ezelőtt, a Zeneakadémián. (Az alábbi felvétel 2006.11.26-án készült, vezényelt Kocsis Zoltán.)
A Vallomások címet viselő hangverseny Bartók I. Hegedűversenyével folytatódik, amely egy beteljesületlen szerelem emlékét idézi. A fiatal Bartók Geyer Stefi – a később szép karriert befutott fiatal hegedűművész – számára komponálta a művet. „Az idealizált Geyer Stefi képe, földöntúli és bensőséges” — írta Bartók az első tételről, a másodikat pedig „az élénk Geyer Stefi, vidám, szellemes, szórakoztató” jelzőkkel illette. A kész mű kottáját, mint vallomást, már csak szakításuk után adta át a lánynak, aki azt soha nem adta elő, de élete végéig őrizte a kéziratot. Halála után két évvel, 1958-ban mutatták be az op. posthumus jelzésű, két tételes hegedűversenyt. A játékos és virtuóz hegedűszólamok a szólista számára hálás feladatot jelentenek. Ez alkalommal Pusker Júlia előadásában hallhatja a közönség, akit az Európai Hangversenytermek Szervezete beválasztott a Rising Stars (Feltörekvő csillagok) elnevezésű sorozatába, melynek köszönhetően a 2023/24-es évadban Európa legrangosabb koncerttermeiben adhat szólóesteket.
Pusker Júlia (fotó: Csibi Szilvia)
A hangverseny második részében Mahler V. szimfóniáját hallhatja a közönség, amely örömök, csalódások, betegség és sok más megrázó élmény között csapongó romantikus lelkiállapotának lenyomata, az Adagietto pedig egyenesen a szerző szerelmi vallomása felesége, Alma számára. Hatalmas méretű zenekart foglalkoztató hosszú mű, amely első percétől az utolsóig lebilincseli hallgatóit. A darab ősbemutatóját 1904. október 18-án tartották Kölnben, a Gürzenich Zenekart a szerző vezényelte.
Farkas Ferenc (fotó: Marco Borggreve)
A MÁV Szimfonikus Zenekar október 6-i hangversenyét Farkas Róbert, az együttes vezető karmestere vezényli. A műsor része a 2023/24-es évadban az általa tervezett „Szerelem és szenvedély” tematikának.
Lásd még:
Indul a MÁV Szimfonikus Zenekar „Szerelem és szenvedély” évada
A szerelem és a szenvedély áll a MÁV Szimfonikus Zenekar új évadának középpontjában
Lendvai György mindig nagyban gondolkodik, mert másképp nem is érdemes
– Interjú a MÁV Szimfonikusok ügyvezető igazgatójával
Nyitókép: a MÁV Szimfonikus Zenekar (fotó: Steirer Máté)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!