Vonal-történetek: kiállítás Győrben a Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményéből
– A középpontban Szabados Árpád, Szirtes János és Ujházi Péter munkássága
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által életre hívott kortárs gyűjtemény anyagából ezúttal a három alkotó munkásságára fókuszálva mutatnak be válogatott anyagot a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeummal együttműködésben. Szabados Árpád, Szirtes János és Ujházi Péter munkáiból a „felszabadultság, játékosság és ösztönösség” hívószavak mentén válogattak a kurátorok.
Az MNB kortárs gyűjteményét gondozó divízió, az MNB Arts and Culture kiemelten fontosnak tartja, hogy a jegybank által életre hívott kortárs gyűjtemény anyagából – a nemzetközi és a hazai színtéren egyaránt – értelmező kiállításokat rendezzen.
Szabados Árpád: Madaras III, 2005 (forrás: MNB Arts and Culture)
– Fontos célunk a gyűjtemény láthatóvá és hozzáférhetővé tétele, és belső összefüggésrendszereinek feltérképezése. Minden ilyen kiállítás, mint ami most a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban megvalósul, nemcsak a gyűjteményünk feldolgozásában segít, hanem a teljes magyar művészettörténeti kánon árnyaltságát gazdagítja – foglalta össze Hamvai Kinga divízióvezető az MNB Arts and Culture motivációját és elkötelezettségét a győri múzeummal való együttműködésben.
A győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum képzőművészeti gyűjteménye éppen a kiemelt három életmű – Szabados, Szirtes és Ujházi – tekintetében kínál kapcsolódási pontot a jegybanki kollekcióval. A győri kiállítás három olyan jelentős kortársi életpályára irányítja a figyelmet, ami ismertége ellenére is csak ritkán kerül önállóan reflektorfénybe, együtt szerepeltetésükre pedig most először kerül sor. Pápai Emese és Sipos Tünde kurátorok igyekeztek mindhárom életművet úgy bemutatni, hogy mindeközben a metszéspontjaik, párhuzamosságaik és különbségeik is világosan kirajzolódjanak.
Újházi Péter: Zöld arc, 2006 (forrás: MNB Arts and Culture)
Szabados, Szirtes, és Ujházi főként grafikusi és jelentős művészetpedagógiai munkásságának összecsengéseire a kiállítást befogadó intézmény főmuzeológusa, Pápai Emese művészettörténész hívta fel a figyelmet. Ujházi képzőművész foglalkozásokat vezetett Székesfehérváron, Szabados és Szirtes közvetlen és élményalapú művészetpedagógiai felfogása pedig meghatározó a fiatalabb generációk számára. Szirtes a MOME media design szakának alapítói közé tartozik – diákértékelések szerint a szak alfája és omegája.
Rokonságot mutat a három művész festői attitűdje is, mindannyiukra jellemző egyfajta játékosság és mindannyian feszegették a táblakép határait. Ujházi Péter festett látványait képzeletben folytathatóvá teszi. Szirtes János vásznain kívül is nyomot hagy az aktív mozgásban végzett, performatív alkotófolyamata közben. Szabados Árpád egyes képtábláit alakította moduláris elemekké, hogy kompozíciói több nézetben is érvényesek legyenek.
– A három életmű között kialakult trialógus tanúskodik továbbá arról, hogy az ember elemi nyomhagyási ösztöne hogyan emelhető magasabb szintre azáltal, hogy nem primer jeleket, hanem komplex mozdulatokat rögzít. Ezen mozgások nyomhagyása érhető tetten tehát a Vonal-történetek kiállításban, mely a három képzőművész munkásságán keresztül a művészet játékosan felszabadító hatására kívánja a figyelmet irányítani – foglalta össze Sipos Tünde kurátor a kiállítás fő üzenetét.
Helyszín: Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum | Magyar Ispita, 9022 Győr, Nefelejcs köz 3.
Megtekinthető: 2025. január 12-ig
Nyitvatartás: kedd – vasárnap: 10–18 óráig
Nyitókép: Szirtes János: Alapigazság, 1986 (forrás: MNB Arts and Culture)
Lásd még:
A festés önfeledt élménye – A Várfok Galéria nagyszabású kiállítást rendez egyik legrégebbi művésze, Ujházi Péter szerteágazóan gazdag alkotásaiból.
A kortárs képzőművészet, a gyűjtés kultúrája és a divatfotózás összefonódása – Sokszínű kiállítási program a Várnegyedben
Jegybanki gyűjtemények a világban
Online képzőművészeti katalógus az MNB oldalán – A gyűjteménykatalógus a magyar kortárs képzőművészet keresztmetszetét hivatott bemutatni.
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!