Már nincs szüksége állami támogatásra
by artisbusiness.hu 2025. Apr 05.

Már nincs szüksége állami támogatásra

– A Wigmore Hall pénzügyi önállóságát eredményezte az átgondolt stratégiai tervezet

Miután tízmillió fontot gyűjtött össze pénzügyi önállóságának biztosítására, a londoni Wigmore Hallnak többé nincs szüksége állami támogatásra. John Gilhooly igazgató bejelentette: a neves klasszikus zenei helyszín 2026 áprilisában önként kilép az Arts Council England (Angol Művészeti Tanács) támogatási programjából. 

A komolyzene és a művészet finanszírozása az Egyesült Királyságban is egyre bizonytalanabb, az állami támogatások csökkenése és az ágazat változó gazdasági helyzete nehéz helyzetbe hozza a kulturális intézményeket, nem véletlen tehát a Wigmora Hall önállóságra való törekvése. Az összegyűlt tízmillió font lehetővé teszi, hogy a koncertterem állami segítség nélkül is fenntartható legyen, biztosítva a klasszikus zene jövőjét a neves intézményben.

A Wigmore Hall pénzügyi önállóságának elérése mögött átgondolt stratégiai terv és sikeres adománygyűjtési kampány áll: magánszemélyek, mecénások és művészetpártolók adományai mellett nagyobb vállalati és alapítványi támogatásokat szereztek, emellett több filantróp jelentős összeggel járult hozzá az intézmény ügyéhez (a támogatók listája ITT olvasható).

A Wigmore Hall  jubileumi, 125. évadában is világhírű klasszikus zenei előadók lépnek színpadra, például Martha Argerich, Joshua Bell, Lise Davidsen, a Kanneh-Mason család és más sztárművészek. 

 

John Gilhooly (fotó: Kaupo Kikkas)John Gilhooly (fotó: Kaupo Kikkas)

Az intézmény működési modelljét is átalakították: növelték a jegybevételeket és a koncerthelyszín kihasználtságát (saját hangversenyeik mellett más eseményekre is bérbe adják termeiket); exkluzív támogatóprogramokat hoztak létre és új szponzorációs és partnerségi lehetőségeket kutattak fel. Folytatják a Classic FM-mel közös £5 Tickets for Under 35s (5 fontos jegyek 35 év alattiaknak) programot is: a népszerű kezdeményezés idén ünnepli tizedik évfordulóját, és indulása óta több mint kétszázezer fiatalt hozott közelebb a klasszikus zenéhez.

A Wigmore Hall példája bizonyítja, hogyan válhat függetlenné az államtól egy kulturális intézmény, amennyiben megfelelő stratégiát alkalmaz és sikeresen mozgósítja a közösségét – iránymutató lehet más művészeti intézmények számára is, különösen olyan időkben, amikor a kulturális szféra állami támogatása világszerte egyre bizonytalanabbá válik.

Nyitókép: A Wigmore Hall auditóriuma (fotó: Kaupo Kikkas)

Lásd még:

Hogyan támogatja a kulturális élet működését a vállalati szféra? – Felmérést indít a diverz kulturális finanszírozásról az Art is Business

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕