
Magyar művész a London Art Biennálén
– Zászkaliczky Ágnes az Egyesült Királyság jelentős művészeti kiállításán
Zászkaliczky Ágnes kortárs magyar festőművészt a 2025-ös Londoni Művészeti Biennálé kiállító művészei közé válogatták. Az Egyesült Királyság egyik legjelentősebb nemzetközi kortárs művészeti eseményét 2025. július 16. és 20. között, immár hetedik alkalommal rendezik meg a Chelsea Old Town Hall történelmi épületében. Az eseményen több, mint 350 művész állít ki 60 országból, az alkotásokat nemzetközi kurátori testület válogatta, Peter Gagliardi vezetésével, a londoni Gagliardi Galéria szervezésében.
Zászkaliczky Ágnes munkássága a klasszikus festészeti hagyományok és a kortárs kifejezésmódok találkozásából építkezik. Gazdag szimbolikával, ornamentális részletekkel és álomszerű térkompozíciókkal dolgozik, festészetének központi témái közé tartoznak a portréábrázolások, az ember és természet viszonyának változásai. Művei olyan vizuális világot teremtenek, amely egyszerre időtlen és mélyen aktuális.
A kiállításon szereplő Venice I. című alkotása egyszerre lírai elmélkedés és vizuális vészjelzés. A nagyméretű vásznon Velence ikonikus városa nem idealizált képeslapként jelenik meg, hanem törékeny, emlékezet és eltűnés között lebegő organizmusként. Törött építészeti formák, oldódó tükröződések és szimbolikus vízi elemek idézik meg a várost, amely nemcsak fizikailag süllyed, hanem kulturálisan is veszélyben van. Az alkotás gazdag textúrája és szimbolikája a civilizáció és természet határvonalait vizsgálja, és gyönyörűsége épp a közelgő eltűnés miatt válik fájóan intenzívvé.
Zászkaliczky Ágnes a festészet mellett színpadi produkciók vizuális világának megalkotásában is aktívan részt vesz. A Magyar Állami Operaház Carmina Burana című előadásához ő tervezte a teljes vizuális koncepciót, amelyben a klasszikus szimbolikát és kortárs vetítéstechnikát ötvözte. Szintén látványtervezőként működik közre a Magic of Vivaldi – Vivaldi: A négy évszak című művének multimédiás újraértelmezésén. A darabot 2025. augusztus 16-án mutatják be a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon. A karmester és rendező: Bogányi Tibor. A produkcióban központi szerepet kap a Venice I. festmény, amely a zenei ívet vizuális szinten is végigkíséri, összekapcsolva a klasszikus zenei élményt a klímaváltozás és a kulturális kontinuitás kérdésköreivel.
Nyitókép: Zászkaliczky Ágnes (a nyitókép és a cikkben szereplő képek forrása Zászkaliczky Ágnes)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!