
Eredet: Mózes öt könyvének kortárs értelmezése
– Február elején nyílik a MODEM új tárlata
Új tárlat nyílik Debrecenben: az Eredet a XXI. századi ember nézőpontjából, kortárs magyar művészek segítségével értelmezi Mózes öt könyvét, azaz az emberiség őstörténetét, a zsidóság és kereszténység által meghatározott kultúrák értékrendjének alapját. A művek hol egy-egy nagyobb témát, hol adott történetek egy lényeges mozzanatát emelik ki azzal a céllal, hogy felhívják a néző figyelmét ne csak az Ószövetség ismert jeleneteire, hanem azok egyedi, számunkra aktuális jelentéseire és lehetséges értelmezéseire is. A kiállítás előzménye a négy éve a MODEM-ben bemutatott Evangélium 21 kollekció, amely az Újszövetség négy evangéliumának tizenkét kiemelt jelentőségű üzenetét dolgozta fel tizenkét művész különböző médiumban készült alkotásaival.
A kiállított művek egy magángyűjtemény részei: Kovács Levente elkötelezett művészetpártolóként olyan művek létrejöttét támogatja, amelyek a bibliai történetek szöveges üzenetének értelmezésével segítik a nézőt a jelenkor problémáinak más szemszögből való vizsgálatában. A kiállított alkotások a mózesi könyvek tovább gondolására, illetve újra olvasására sarkallnak.
A különböző médiumban készült művek megvalósításához Kovács Levente és a projekttel foglalkozó kurátor, Petrányi Zsolt olyan alkotókat kért fel, akik munkásságában vagy már megjelent ez a téma, vagy közel áll érdeklődési körükhöz. Hasonlóan az Evangélium 21-hez, a teljes kollekciót itt is tizenkét művész művei alkotják, akik a legkülönbözőbb megközelítésekkel álltak a feladathoz. Az Ószövetség jelenetei között a művészet történetében a legtöbbet ábrázolt jelenetek – például Ádám és Éva története, Noé Bárkája, Jákob lajtorjája, a tíz csapás, a tízparancsolat – mellett több nem szokványos aspektus is az alkotók figyelmébe került.
A több generációt képviselő művészek mindegyikét a legjobb hazai intézményekben, illetve külföldön rendezett kiállításaikról ismerheti a közönség. Munkásságuk szerteágazó, különböző médiumokat és témákat érintenek. Az Eredet-projektbe történő meghívásuk után hosszú előkészítő munka vette kezdetét. Az egyéni kutatásokat, művázlatokat időről időre prezentálták, Zsengellér József teológus professzorral egyeztették. A végeredmény így egy összehangolt műegyüttes lett, amelyben az alkotások sokféleségét a témák sokoldalú, festészeti, installációs, grafikai, fotóhasználatú, vagy animációs megközelítései adják. Egyedi üzenetük mellett feszegetik a kérdést: hogyan aktualizálhatók a XXI. században az archaikus szövegek, a vallási ábrázolások tradíciói? Miképpen szólítható meg a ma embere a világ eredetéről, az első emberpárról, a bűnről, az áldozathozatalról, a reményről, az erkölcsről szóló sokoldalú történetekkel a jelenkor művészetének kifejezőeszközeivel?
RÉszlet Wechter Ákos Tízparancsolat című alkotásából (forrás: MODEM)
Az előzetes római prezentáció után a tematikus kollekció minden darabját most először láthatják a nézők itthon. A harmadik emeleti kiállítóterem adottságai lehetővé teszik, hogy a műveket bibliai sorrendben mutassák be, így a tárlat látogatói a világ teremtésétől az Ígéret földjére való érkezésig ismerhetik meg a művészek által bemutatott tizenkét kiemelt témát.
A kiállítás ötletgazdája, a gyűjtemény létrehozója: Kovács Levente
Kurátor: Petrányi Zsolt
Kiállító művészek: Asztalos Zsolt, Chilf Mária, Czene Márta, Gerhes Gábor, Július Gyula, Magyarósi Éva, Mátrai Erik, Rácmolnár Sándor, Szabó Eszter, Uray-Szépfalvi Ágnes, Wechter Ákos, Zellei Boglárka Éva
A kiállítás 2025. február 8-tól április 20-ig látható a Modem Kortárs Művészeti Gyűjteményében (4026 Debrecen, Hunyadi János u. 1-3.).
További információ ITT.
A nyitókép forrása a MODEM.
Lásd még:
Dupla kiállításmegnyitó az Einspach & Czapolai Fine Artban, egy tudós műgyűjteménye Pécsett, María Luisa a Belvárosi Színházban és angol elegancia az Operában – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
Techno Zen – Megnyílt Nemes Márton tárlata a Ludwig Múzeumban
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!