
Díjeső a Kálmán-napra
– Átadták a Magyar Filmkritikusok Díját
A B. Nagy László-díjat Hajdu Szabolcs Kálmán-nap és Egy százalék indián című filmje nyerte el, a legjobb rendező Vermes Dorka lett az Árni című filmért, az Életmű-díjat Molnár Piroska színművésznek ítélték a 2025. január 31-i eseményen.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Film- és Tévékritikus Szakosztályának és a Magyar Filmművészek Szövetsége Filmkritikus Szakosztályának elismerésit 62. alkalommal adták át.
Az eseményen tarolt Hajdu Szabolcs: a Kálmán-nap és az Egy százalék indián megkapták a B. Nagy László-díjat, előbbi alkotás pedig megkapta a legjobb forgatókönyvnek járó elismerést. Emellett a filmes szakember átvehette a legjobb férfi főszereplőnek járó díjat is a Hatalom című filmben nyújtott alakításáért. Díjazták a Kálmán-nap szereplőit is: Tóth Orsolya a legjobb női főszereplő díját vihette haza, Gelányi Imre a legjobb férfi epizódalakításért kapott elismerést.
A fiatalon, 46 éves korában, 1973-ban elhunyt filmkritikus, újságíró, dramaturg, műfordító nevét viselő díjat 1991 óta osztják ki, első ízben Grunwalsky Ferenc Kicsi, de nagyon erős című filmjét jutalmazták vele. |
Az Árvai Jolán-díjat a Balázs Béla-díjas szerkesztő-riporter, a Fiatal Művészek Stúdiójának (FMS) alapító vezetője és producere emlékére alapította az Eurora Kulturális Alapítvány. Az elismerést idén Osváth Gábor producernek ítélték oda.
A legjobb animációs film a Csáki László által rendezett Kék Pelikán című film lett. A legjobb dokumentumfilm díját Mikulán Dávid és Révész Bálint filmje, a KIX , illetve Rubi Anna Az életed nélkülem című alkotása kapta.
A legjobb kisjátékfilm díját a Diamond Beauty – rendezője: Korom Anna – és Chilton Flóra Széllel szemben című filmjének ítélték oda.
Díjazták az Árnit is: a legjobb női epizódszereplő Spolarics Andrea lett, Lehr-Juhász Péter pedig operatőri díjat nyert a film fényképezéséért.
Különdíjat kapott Herendi Gábor rekordokat döntögető filmje, a Futni mentem, a legjobb első film pedig a Fekete Pont, Szimler Bálint rendezése lett.
A magyar filmkritikusok Életmű-díjával idén Molnár Piroska, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész, a kaposvári Csiky Gergely Színház és a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjának sok évtizedes kimagasló művészi munkásságát ismerték el.
A Schubert Gusztáv Filmörökség Díjat Fazekas Eszter filmtörténész-filmrestaurátor kapta az audiovizuális örökség megőrzéséért végzett több évtizedes munkájáért.
Nyitókép: Hajdu Szabolcs és Tóth Orsolya a Kálmán-nap egyik jelenetében (forrás: Budapest Film)
Lásd még:
„Nem is akartunk megoldást kínálni” – Beszélgetés Szimler Bálint rendezővel
Újra lesz Magyar Filmszemle – Az eseményt tizenhárom év szünet után rendezik meg ismét
Több független, mint állami – Tavaly először került kevesebb NFI-s, mint független nagyjátékfilm a mozikba
Hajdu Szabolcs és Csáki László filmje is Észtországban látható először – A két alkotás a Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál Critics’ Picks versenyprogramjában debütál
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!