
Vajdasági előadások a 13. Vendégváró Fesztiválon
– A Bethlen Téri Színház idei vendége a Nyári Mozi Színházi Közösség
A minden évben megrendezett, háromnapos eseményen a budapesti közönség a határon túli alkotóműhelyek repertoárjának keresztmetszetét ismerheti meg. 2025. február 13–15. között a Nyári Mozi Színházi Közösség előadásait láthatjuk.
A VII. kerületi intézmény idén az 1987-ben Szabadkán alapított, vajdasági Nyári Mozi Színházi Közösséget hívta meg. A Lálity István rendező és Döbrei Dénes színművész által életre hívott társulat megalakulása óta több mint ötven előadást állított színpadra. Az Európa számos városában bemutatott munkák középpontjában mindig az ember és a teste, valamint a létezés közösségi mivolta áll. A régióban egyedülálló és hiánypótló tevékenységük sokrétű, interkulturális kapcsolatokon alapuló alkotóközösséget hozott létre. A tánc, a színház, a zene, a cirkusz, a képzőművészet és irodalom fúziójával kísérleteznek a társulat szabadúszó és kőszínházakban is dolgozó tánc- és színművész tagjai.
Február 13-án a vajdasági társulat Csodálatos hétköznapok című előadását láthatja a közönség, amely Az angyal válaszol című kötet alapján született, Döbrei Dénes rendezésében. 1943–44 fordulóján, a világháború embertelenségében néhány fiatal budapesti művész egy elzárt budaligeti házban az angyalokkal folytatott párbeszédet. A szeánszok résztvevői közül egyedül Mallász Gitta élte túl a második világégést. Az általa lejegyzett és évtizedekkel később nyilvánosságra hozott Az angyal válaszol című dokumentum az elhivatottságukban erős, végsőkig kitartó alkotók üzenetét tolmácsolja. Az előadást követően az érdeklődők közönségtalálkozón beszélgethetnek az alkotókkal.
Részlet az Imago Sonus című előadásból (forrás: Bethlen Téri Színház)
Február 14-én a Nyári Mozi Színházi Közösség Imago Sonus című, a tánc, a képzőművészet és a zene ötvözeteként létrejött előadása tekinthető meg. Mint egy dobozból éppen csak kiöntött kirakós, amelyből a gyermeki képzelet valós időben alkot végtelenül összetett kompozíciót – a társulat minden alkalommal más képzőművészt kér fel, hogy a játék során alkosson egy festményt, amire azonnal reagálnak az előadók. Domináns hangulataiknak, az ecsetvonások ritmusának, továbbá a színek és formák közvetlen érzékelésének hála mindannyiszor más történet bontakozik ki a nézők szeme előtt.
Részlet a Látóhatár című előadásból (forrás: Bethlen Téri Színház)
A fesztivál záróestjén – február 15-én – a Látóhatár kerül a Bethlen Téri Színház színpadára: az előadás az önmegvalósítás lehetőségeit kereső ember utazását tárja a nézők elé a törvényszerűen változó körülmények útvesztőjében. „A lét elemi része a rögtönzés, amely szó szerint életeket menthet. Színpadának síkja végtelen, akár a horizont. Absztrakt terében minden egyszerre van jelen. Nyelv és narratíva nincs, csak akaratok, amelyek néha azonos irányba mutatnak, de legtöbbször egymásnak feszülnek. Vajon a másiknak való megfelelés mindenképp együtt jár önmagunk feladásával? Az élet tánc a labirintusban, melyhez a zenét ezúttal a vajdasági underground egyik legizgalmasabb együttese szolgáltatja.” – fogalmaz az előadás ismertetője.
A rendezvény kísérőprogramjaként fotóművészeti kiállítás nyílik: a vajdasági társulat elmúlt tíz évét Szerda Zsófia képein keresztül ismerhetjük meg.
A Vendégváró Fesztivál részletes programja, valamint az előadásokról szóló további információk a Bethlen Téri Színház honlapján olvashatók.
Nyitókép: Részlet a Nyári Mozi Színházi Közösség Csodálatos hétköznapok című előadásából (forrás: Bethlen Téri Színház)
Lásd még:
Értékmentés a kapcsolódások jegyében: Közép-Európa Táncszínház – Interjú Gerlits Rékával és dr. Váczi Lászlóval
A tánc és a technológia találkozása – A művészet új útjai
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!