by artisbusiness.hu 2022. Oct 27.

A fény forradalma

Budapesten nyílt meg a világ legnagyobb fényművészeti múzeuma

Nagyszabású installációkkal és lehengerlő műtárgyakkal várják az érdeklődőket az új funkciót kapott, ikonikus Hold utcai piac csarnokában. A Light Art Musem (LAM) egy független művészeti kiállítótér, ahol modern, kortárs és művészettörténetileg is emblematikus műalkotások széles választékával találkozhat a közönség. „Múzeumunk mindenkinek szól. Olyanoknak, akiket a kíváncsiság hajt, nyitottak a művészetre, és egy izgalmas utazásra vágynak. Kiállításunk számos világhírű magyar fényművész munkáit mutatja be, köztük Moholy-Nagy László és Victor Vasarely alkotásait” – olvasható a Light Art Museum Budapest honlapján.

„Mi vagyunk az egyetlen művészek által alapított múzeum Magyarországon. Látogasson el hozzánk, hogy Ön is megismerhesse úttörő, történelmi jelentőségű kiállításaink változatos választékát! A gyorsan változó világunkban való tájékozódás nem csak közösségi tapasztalatot igényel, de egy igazságosabb és méltányosabb társadalomban való létezés örömével is megajándékoz bennünket.”

A helyszín

Czigler Győző 1892 és 1896 között építette az V. kerületi Hold utca és Vadász utca közötti épületet, amelyben termelői piac üzemelt. A piac közösségi térként is szolgált a környéken élők számára, de kiváló elhelyezkedésének és sajátos bájának köszönhetően a turisták is szívesen látogatták. A több mint kétezer négyzetméteres, eklektikus csarnok mintegy százkilencven állandó és nyolcvan ideiglenes üzletnek adott otthont.

Ezt a belvárosi vásárcsarnokot alakították át a világ legnagyobb fényművészeti múzeumává. A műemlékként jegyzett épületben, a város egyik rejtőzködő drágakövében mutatják meg az alkotásokat. Radikálisan új múzeumi környezetet hoztak létre, amely rendkívüli élményt nyújt, minden korosztályt lebilincsel.

Moholy-Nagy László

A LAM küldetése: elősegíteni a fény és az új technológiák felhasználásával dolgozó művészet, a dizájn és az építészet legkorszerűbb kifejezőeszközeinek megismerését. Osztják Moholy-Nagy László vízióját, hogy a legkorszerűbb művészeti médiumok használatával élesszék újra és tegyék emberközpontúvá a jellegzetes városi építészetet, a közönség széles rétegei számára is elérhetővé téve a művészet és a technológia közötti interakció tapasztalásának lehetőségét. A LAM célja, hogy megőrizze a vásárcsarnok eredeti közösségi funkcióját, ugyanakkor a város meglévő építészeti és társadalmi szövetébe bátran beavatkozó efemer elemekkel egy merőben más kulturális élményt teremtsen.

Olyan monumentális, multiszenzoros installációkat készítenek, mutatnak be és gyűjtenek, amelyek megkérdőjelezik az emberi érzékelés berögzült sémáit, és a tér tapasztalásának új lehetőségeivel ismertetnek meg oly módon, hogy nem igényelnek semmilyen háttértudtást, előzetes ismeretet. Hisznek abban, hogy a mindenkiben megbújó kreativitás és az emberközpontúvá tett technológiák segíthetnek közösségeink egymásra találásában és a társadalmi feszültségek okozta sebek begyógyításában.

A LAM-ban kiállító művészek a fény kreatív használatának minden lehetséges aspektusát megragadva határozzák meg az intézmény identitását, beleértve a vetítés „mapping”-nek nevezett médiumát, az interaktív és térbeli tervezést, a holografikus kísérleteket, az adatművészetet és más technokulturális gyakorlatot – a történeti művektől a kortársakig.

A művészekről ITT olvashatnak.

A képek forrása: LAM

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!