by artisbusiness.hu 2024. Aug 26.

A harmincegy éves Thealter kapja a Színházi Kritikusok Céhének különdíját

A különdíjjal a több évadon átívelő teljesítményeket, törekvéseket ismerik el.

A rendszerváltás gyermeke: 1991-ben alapította a két évvel korábban induló szervezet, a MASZK Egyesület. Akkor még a neve Szabad Színházak Nemzetközi Találkozója volt. 1994-től kapta máig élő nevét: Thealter.

Már a létrejötte is csodaszámba ment, de az igazi csoda, hogy ennyi ideig fenn tudott maradni. Ebben a főváros centrikus országban egy vidéki városnak akkor is, később is alig volt esélye arra, hogy folyamatos és jelentős kulturális-művészeti esemény gazdája legyen. Szeged azonban sok tekintetben jobb helyzetben volt, mindenekelőtt azért, mert 1931 óta – kisebb-nagyobb megszakításokkal – fesztiválvárosnak tekinthető, hiszen a Szabadtéri Játékok minden évben ezreket vonz. Másfelől Szegeden nagy hagyománya volt és van az egyetemi színjátszásnak (gondoljunk csak ifj. Horváth István és Paál István korszakos és színháztörténeti jelentőségű működésére), tehát létezik egy olyan nyitott, az újra fogékony nézői réteg, amely bázisa lehet egy alternatív színházi fesztiválnak – olvasható Nánay István laudációjában.

Ez az egyetemi kör már 1989-ben bázisa lehetett a Thealter előzményének is tekinthető East Napkelet Fesztiválnak, illetve 1990-ben a Tavaszi és az Őszi Napforduló Fesztiválnak. És induláskor még a MASZK Egyesület is egyetemi háttérrel született meg. S nem utolsó sorban Szegeden a több tagozatos Nemzeti Színház mellett a hetvenes évektől a Szegedi Egyetemi Színpad, majd annak utód együttesei is részesei a helyi színházi kultúrának, s az évtizedek alatt egyéb alternatív-független formációk is léteztek és léteznek.

A Thealter kezdettől fogva azt tűzte ki céljául, hogy fiatal kísérletező művészeknek és innovatív alkotóközösségeknek megmutatkozási lehetőséget teremtsen. E törekvésükben nem voltak határok, sem fizikai sem művészi értelemben. Felmérték, hogy a magyar színházi élet belterjessége miatt fontos küldetésük lehet a külföldi kitekintés lehetőségeinek megteremtése, s e missziójuk változatlanul lényeges része minden fesztiváljuknak. Az is fontos felismerésük volt, hogy Szeged topográfiailag három régió határvidékén fekszik, s ebből logikusan következett a fesztiválok regionális fókuszának megteremtése, s ekképpen a magyarországi együttesek mellett a délvidéki és a romániai magyar és nem magyar produkciók és alkotók bemutatása.

A határtalanság stiláris és műfaji tekintetben is jellemző a Thealterre. Elsősorban független alkotók munkáira fókuszál, de nem zárkózik el kőszínházi produkcióktól sem. Fesztiváljaikon színházi előadás, monodráma, kortárs tánc, részvételi, improvizatív, báb- és TIE-produkciók, s ki tudja számba venni, mi minden egyéb látható. De tudományos találkozó, workshopok, kiállítások, zenei programok szintén részét képezik „a legrégebbi, évente megrendezett, nemzetközi összművészeti fesztiválnak”.

Manna Produkció: Anya születik! (fotó: Kállai-Tóth Anett)Manna Produkció: Anya születik! (fotó: Kállai-Tóth Anett)

A Thealtert leíró jelzők mellé odatehetnénk még a „csakazértis”-t is, mivel a fesztivált évről évre nehezebb anyagi körülmények között lehet megtartani. De a szervezők éppen úgy, mint a fellépők és a nézők számítanak arra az egy hétre, amikor a Régi Zsinagógában, annak kertjében és Szeged számos pontján és intézményében találkozhatnak egymással, tehát ezt az eseménysort nem lehet megszakítani. És ha kevesebb a pénz (vagy nincs is), akkor jön a szervezők, műszakiak és résztvevők leleményessége, és mindenekelőtt a nélkülözhetetlen önkéntesek hadának lelkesedése és elköteleződése.

Az önkéntesek közül kerülnek ki azok is, akik az egy évtizede indított blog jr. platformon naponta beszámolnak az előző napi eseményekről, de emellett délelőttönként kritikusok vezetésével is meg lehet vitatni az előadásokat. Mindezeket archiválja is a Thealter. Akárcsak a műsorfüzeteket. Ha valaki végigböngészi a harmincnégy év műsorfüzeteit, kirajzolódik előtte e korszak alternatív-független színházának (és kicsit az egész magyar színházi életnek) a története.

A több mint harminc ország és a több mint kétszáz alkotóműhely bemutatkozásából összeálló összkép, ami a Thealter jóvoltából elénk tárul, impozáns, elgondolkodtató, mélyebb analízisre váró.

 Nyitókép: Fesztivállátogatók a szegedi Régi Zsinagógánál (fotó: Révész Róbert)

Lásd még:

Női sorsok, emberi kapcsolatok

Kell a MASZK!

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!