
A Magyar Jazz Napjával, a bécsi Múzeumok Éjszakájával és animációs filmnapokkal indul az október
– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
Az Art is Business ezen a héten a Trafó Idol című előadását, a bécsi Múzeumok Éjszakáját, a Magyar Jazz Napját, a Friss Kakas Animációs Filmnapokat és a KÉSZ Csoport kiállítását ajánlja.
ArtMenők – HODWORKS: Idol október 27-én a Trafóban
Az ArtMenők az ArtMan Egyesület ifjúsági programjának célja, hogy a különböző fogyatékossággal élő és ép fiatalok együtt és egyenértékűen, közös témafelvetések és döntések mentén vegyenek részt mozgásos foglalkozásokon. 2022 őszén kezdtek el együtt dolgozni a Hód Adrienn által 2007 óta vezetett HODWORKS kortárstánc társulattal. Közös produkciójukat idén május 31-én mutatták be Idol címmel.
ArtMenők & HODWORKS: Idol (trailer) from HODWORKS on Vimeo.
Az előadás olyan teret hoz létre, ahol a normatív szempontból ép testű és fogyatékkal élő előadóművészek együtt tudnak színpadra lépni, és egy olyan világot teremtenek, amelyet a mindennapi, személyes élettereikben is szeretnének megélni. A két társulat tagjai arra világítanak rá, hogy a régóta sürgetett átható társadalmi változás számára talán a kortárs előadóművészet területe lehet a legmegfelelőbb kiindulópont. Nagyon is időszerű a hazai kortárstánc sokszor szigorú szabályrendszerének ilyen típusú újragondolása és felülírása.
Múzeumok hosszú éjszakája Bécsben
Október 7-én rendezik meg a Múzeumok hosszú éjszakáját Ausztriában. Az eseményre több mint száz kiállítóház készül Bécsben; hosszú szünet után erre a napra megnyitja kapuit például a bécsi köztisztaságiak múzeuma, lehet hajóról graffitiket nézegetni és fogkeféből robotot építeni. Az osztrák közszolgálati média, az ORF szervezésében huszonharmadik éve megrendezett programban Ausztria-szerte több mint hatszáz, Bécsben pedig száztizenkilenc kicsi és nagy, ismert és kevésbé ismert kiállítóház vesz részt. A Múzeumok hosszú éjszakájára egy jegy 15 euróba kerül, ezért az összegért mindenki annyi programon vesz részt, amennyin csak szeretne.
Az osztrák fővárosban a kiindulópont a Maria-Theresien-Platz, este 18 óra és hajnali 1 óra között innen indulnak tizenöt percenként a különbuszok. Az eseményre minden kiállítóház különleges programokkal készül. Az Augarteni Porcelánmúzeumban nemcsak megszólaltatják az anyagot, de zseblámpás tárlatvezetést is tartanak a gyerekeknek az éjszakai sötétségbe burkolózó manufaktúrában. Lesz pop-up sárkánymúzeum, van, ahol polaroid-kamerával felszerelkezve indulhatnak tárlatnézésre az érdeklődők, a Hadtörténeti Múzeumban pedig bekukkanthatnak a kulisszák mögé és saját érdemrendet is készíthetnek maguknak.
Forrás: Barth Event GmbH / Marie-Thérèse Friedrich
Ausztria legnagyobb néprajzi múzeumát rejti a Gartenpalais Schönborn. Itt a Mindenáron megszerezni! című kiállítás a nácik által elhurcolt műkincsekkel, a rájuk vonatkozó törvényekkel és a visszaszolgáltatásukkal foglalkozik. Ugyanitt a lélek világát fedezhetik fel a pszichés betegek gondozását végző Pszichoszociális Centrumok Máshova nézni – odanézni – belenézni című kiállításának nézői. Látogatható lesz a bécsi köztisztaságiak, az 48er-Museum különleges gyűjteménye, amely hosszú évek után egyetlen napra nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt. A kiállítás száz év köztisztaság és hulladékgazdálkodás történetét mutatja be képeken, valamint történelmi és kortárs kiállítási tárgyakon keresztül: látható lesz lovaskocsi és kukásautó is az 1970-es évekből.
Forrás: Maria Austria Institut, Amsterdam
Szerveznek programokat a Mozarthaus-ban és a Zene Házában is. Utóbbiban a látogatók például egy dobókocka segítségével saját keringőt komponálhatnak, a Bécsi Filharmonikusokat vezényelhetik és Mozart egyik híres darabjává írhatják át a nevüket. A Palais Eskelesben található Bécsi Zsidó Múzeumban lehet rapidrandizni Maria Austria fotográfussal. A Szuperzsidók. Zsidó identitás a focistadionban című tárlatvezetés keretében öt jelentős bécsi és európai fociegyesület eddig kevésbé ismert zsidó hátterét ismerhetik meg az érdeklődők. A tudományok és technika iránt érdeklődőknek a Museum der Nerdigkeiten kínál programokat, a klasszikus tudományok mellett az új technológiákat is megtapasztalhatják. Virtuális valóság, terraformálás, lézerhárfa vagy 3Ds nyomtatás – mindent ki lehet próbálni, amiről egyébként csak olvas az ember. A látogatók mini-workshopok keretében táncoló robotot építhetnek fogkeféből és mobilokból, valamint kipróbálhatják, milyen a Tesla-tekercs. A Múzeumok hosszú éjszakáján a látogatók az MS Vindobona fedélzetén a Duna-csatornán is végighajózhatnak, miközben egy street art-szakértő mesél azokról a graffitikről és alkotóikról, amelyek szinte festményszerűen beborítják a csatorna mindkét partját.
Október 8-án rendezik meg 15. Magyar Jazz Napját
A Zsoldos Béla ötlete nyomán létrejött, Magyar Jazz Szövetség által szervezett ünnepi koncertsorozat ezúttal is beköltözik a Magyar Zene Házába. A Magyar Jazz Napja célja eljuttatni a műfaj legsikeresebb, legjobb hazai és nemzetközi előadóit, szólistáit a szélesebb közönség elé, bemutatkozni a fesztiválok többezres nézőserege előtt, szemben a klubkoncertek sajátos, a műfajra jellemző, az előadó és a közönség közötti kapcsolatra épülő előadásmódjával. A nyolc-tíz órás koncert, évente hatvan-nyolcvan fellépővel, a műfaj egyik legnagyobb hazai eseménye. A Zene Háza programsorát a Symbiosis 5 koncertje nyitja, egy díjátadót követően a Mozes & Kaltenecker duó zenél, majd a Fusio Group lép a Zene Háza Koncertterem színpadára. 17:45-től már a Geröly Space Sextet koncertezik, hogy utána ismét díjátadó következzen. A Szőke Nikoletta Jazzplosion fellépése után a hatvanéves jubileumát ünneplő Studio 11 zárja a 15. Magyar Jazz Napját.
A Magyar Zene Háza (fotó: Mohai Balázs)
Október 6-án és 7-én Friss Kakas Animációs Filmnapokat tartanak a Toldi moziban
A hagyományokhoz híven a legfrissebb MOME-s diplomafilmekkel, jelenlegi és egykori hallgatók által készített, nemzetközi sikereket elért animációkkal, klasszikus MOME-darabokkal és a legkisebbeknek szóló animációkkal várják a szervezők a nézőket. A programban továbbá a világ legrangosabb fesztiváljait – Berlinale, Cannes, Annecy – megjárt alkotásokat is vetítenek, például a 27 című cannes-i Arany Pálma-díjas filmet.
Jelenet Buda Anna Flóra 27 című animációs filmjéből (forrás: filmtekercs.hu)
Újdonság, hogy ezúttal egész estés animációs filmeket is bemutatnak: a Műanyag égbolt című filmet, a Toldit és Magyarország idei Oscar-nevezését, a Kojot négy lelkét is. Az esemény fontos részét képezik a szakmai programok, amelyeken animációs karrierutakról és a magyar animáció jövőjéről beszélgetnek.
Részletes program: ITT.
Fémes inspirációk a kecskeméti K-ARTS Művészeti Gyűjteményből
Október 5-től a K-ARTS Művészeti Alapítvány tulajdonában lévő műtárgyakból mutat be válogatást a Hegyvidék Galéria új, Vasművek című kiállítása. Az alapítványt 2017-ben a KÉSZ Csoport hívta életre, amely több évtizede a kultúra és művészet elkötelezett támogatója. A K-ARTS küldetése az acél és egyéb indusztriális alapanyagokkal dolgozó hazai kortárs képzőművészet népszerűsítése Magyarországon és külföldön egyaránt.
Az alapítvány napjainkra jelentős kortárs képzőművészeti és iparművészeti gyűjteményt hozott létre, amely jelenleg több mint ötszáz műalkotást foglal magába. Ez a folyamatosan fejlődő kortárs kollekció elsődlegesen fémszobrokból, installációkból, valamint grafikákból, fotókból és festményekből áll, amelyből rendszeresen állítanak ki műveket tárlatokon, rendezvényeken.
A K-ARTS Művészeti Alapítvány műveik létrehozásában, kiállítások szervezésében segíti az alkotókat. Mentortevékenységének legfontosabb eleme a kecskeméti KÉSZ Ipari és Innovációs Park területén 2004 óta működő fémművészeti alkotótábor. Az Izsáki úton lévő hatalmas ipartelepen zajló Kecskeméti Acélszobrászati és Képzőművészeti Szimpozion (KASZ+) Magyarország egyik legjelentősebb nemzetközi művésztelepe, mely idén ünnepelte fennállásának huszadik évfordulóját. Ez az indusztriális környezet különleges inspirációt kínál az alkotók számára, ahol a művészek ipari eszközök bevonásával készíthetik el műveiket, üzemi technológiák állnak rendelkezésükre, ráadásul a műszaki eszközpark kivételes lehetőségeket nyújt az innovatív gondolatok, az egyedi műtárgyak létrehozása számára. A KASZ alkotóműhelye hidat képez a fémszobrászat és a képzőművészet többi ága között. Az alkotótelep környezettudatossági, fenntarthatósági szempontból is példamutató, hiszen a műtárgyak jelentős része az újrafelhasználás jegyében készül, több esetben hulladék acél, fémelemek újraértelmezésével, feldolgozásával.
A Hegyvidék Galéria ebből az egyedülálló és sokrétű vállalati magángyűjteményből mutat be egy válogatást, folytatva azt a kezdeményezését, hogy felhívja a figyelmet a jelentős hazai privát kollekciókra, hiszen a közgyűjtemények mellett a magánszféra is jelentős szerepet vállal a kultúraközvetítésben.
Lásd még:
Filmes, irodalmi és színházi fesztiválokkal zárul a szeptember
Színház, kiállítás, zene – az Art is Business heti kulturális ajánlója
Nyitókép: jelenet Darabos Éva Pá, kis panelom! című díjnyertes animációs filmjéből (forrás: a Pá, kis panelom! Facebook-oldala)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!