by Sz. R. 2023. Apr 21.

„A művészet mindenkié”

– Beszélgetés az Allee Bevásárlóközpont igazgatójával, Bernád Judittal

Az Allee Bevásárlóközpont átriumában áprilisban pop-up kiállítást láthatnak az érdeklődők, április 22-én, szombaton pedig kulturális programsorozatuk keretében a zene kapja a főszerepet. Bernád Juditot, az bevásárlóközpont igazgatóját kérdeztük a program célkitűzéseiről, az online aukcióról és a művészet megjelenéséről a hétköznapi terekben.

Miért fontos az Allee Bevásárlóközpont számára, hogy a művészetet nagyszabású kiállítással, aukcióval és programsorozattal karolják fel?

Az Allee Bevásárlóközpont életében mindig is kitüntetett szerepet kapott a kultúra és a művészet, korábban is szerveztünk kiállításokat, művészeti eseményeket és programokat. A látogatók idén tavasszal a modern művészet olyan szegmensével találkozhatnak, amelynek révén a művészet ismét mindennapi életünk részévé válhat. A Közös nyelvünk a művészet elnevezésű pop-up kiállítással párhuzamosan Mondd! Lásd! Halld! címmel három szombati napon át az érzékelés köré épülő szórakoztató programok várják az érdeklődőket.

Mennyiben jelenthet más élményt a látogatók számára, ha nem egy galériában vagy múzeumban, hanem a hétköznapokban használt terekben találkoznak a művészettel, ráadásul hétköznapi tárgyakból készült műalkotásokkal is megismerkedhetnek? Mi az előnye annak, ha nem válik élesen el a hétköznapok világa a művészettől?

A Közös nyelvünk a művészet programsorozat arra reflektál, hogy a művészetet nem kell minden esetben leválasztani a hétköznapok világáról, és beemelni egy galériába vagy múzeumba. Sokunknak a hétköznapok során nincs ideje ellátogatni művészeti intézményekbe vagy egy kiállításra, az Allee átriumában viszont a kultúra házon belül jelenik meg, a látogatók számukra ismert és komfortos helyen kerülhetnek valós kapcsolatba a modern művészettel. Az Allee egy olyan közkedvelt, jól ismert hely, ahol helye van a kultúrának, és bízunk benne, hogy ezzel meghozzuk a kedvet további kulturális programok megismeréséhez, kipróbálásához.

Pop-up kiállítás az Allee átriumában (fotó: Allee Bevásárlóközpont)Pop-up kiállítás az Allee átriumában (fotó: Allee Bevásárlóközpont)

Az Allee fontosnak tartja a modern művészet és az egyedi alkotások beemelését a bevásárlóközpont életébe, ilyen kezdeményezés volt korábban a Nordic Light installáció és a különleges mennyezeti térinstalláció, az úgynevezett „Staccato” megvalósítása, amelyen Színyei Merse Pál három világhírű festményét gondolták és formálták újra fiatal magyar képzőművészek. Mi abban hiszünk, hogy a művészet mindenkié, és egy univerzális, közös nyelv része, ami előmozdíthatja egymás megértését.

Milyen különleges élményt adhat az Allee Bevásárlóközpontban vásárlóknak, ha spontán találkoznak a kiállított tárgyakkal vagy akár belefutnak az egyik szombati programba?

A programsorozat során minden művészeti ág képviselteti magát, legyen szó költészetről, zenéről, irodalomról vagy a mesterséges intelligenciát alkalmazó képalkotásról. Ezáltal minden művészetre nyitott érdeklődő találhat magának olyan eseményt, ami megfoghatja. Szeretnénk elérni, hogy az emberek aktívan, bevonódva töltsenek időt bevásárlóközpontunkban, egy-egy program alkalmával pedig megálljanak egy pillanatra, és interakcióba lépjenek.

A pop-up kiállítás tárgyaira online lehet licitálni, és a befolyt teljes összeget a MU Színház számára ajánlják fel. Miért fontos önöknek a kulturális projekteket támogató felajánlás, és hogy esett a MU Színházra a választásuk?

Az Allee a XI. kerület aktív szereplője, ezért kiemelten fontos számunkra, hogy részt vegyünk az itt élő embereket megszólító különböző témájú kerületi kezdeményezésekben. Ezért szerettük volna, ha az eseményünknek – amellett, hogy népszerűsíti és közelebb hozza a művészetet – támogatói vetülete is van. A MU Színház olyan közösségi tér a XI. kerületben, amely befogadó színházként az innovációra és a tehetséggondozásra koncentrál, közösségi színházként pedig a közös gondolkodásra, alkotásra ösztönöz. Így a kiállított alkotásokat online licitálásra bocsátottuk, és a vásárlásukból befolyó teljes összeget a MU Színháznak ajánlottuk fel.

Az április 22-ei Halld! Nap keretében zenei programokkal készülnek. Mi alapján válogatták ki a fellépőket, és mennyiben számít újító kezdeményezésnek, hogy élőzene szól majd a bevásárlóközpontban?

Szerettünk volna egy igazán színes programot összeállítani a látogatók számára, hogy mindenki megtalálja az érdeklődésének megfelelőt – legyen szó könnyűzenéről vagy jazzről, de a komolyzene kedvelőire is odafigyeltünk. A XI. kerület bevonása is fontos szempont volt, ezért kértük fel a Készenléti Rendőrség fúvószenekarát, hogy lépjen fel nálunk. A zene talán a legkönnyebben befogadható művészeti ág: az egészen kicsiktől az idősebb korosztályokig mindenkihez szól.

Installáció az Allee átriumában (fotó: Allee Bevásárlóközpont)Installáció az Allee átriumában (fotó: Allee Bevásárlóközpont)

Halld! Nap
Április 22., szombat

10:00 Yamaha hangszerbemutató és hangszerek kipróbálása
15:00 A Pálferis Kamarakórus fellépése
15:30 Neumann Balázs interaktív hangszerbemutatója
16:00 A Készenléti Rendőrség jazz-zenei előadása
16:30 Neumann Balázs interaktív hangszerbemutatója
18:00 Henri Gonzo-koncert

További információk és részletes program ide kattintva érhetők el.

Licitálni ide kattintva lehet.

Korábbi cikkeink a Közös nyelvünk a művészet kiállításról itt, az április 15-ei irodalmi fókuszú eseményről itt olvashatók.

-------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

Nyitókép: Közös nyelvünk a művészet pop-up kiállítás az Allee Bevásárlóközpontban (fotó: Allee Bevásárlóközpont)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!