
A spanyol film színe: zöld
– A fenntartható filmgyártók törekszenek a lehető legkisebb környezeti hatást hagyni a bolygón
A spanyol filmipar nem csupán remek művészfilmekkel és az utóbbi években egyre sikeresebb, igényes sorozatokkal büszkélkedhet, a változatos spanyol táj és a városi környezet ideális forgatási helyszín külföldi produkciók számára is. A filmkészítésnek azonban van árnyoldala is: a jelentős környezetszennyezés. A helyi filmes intézmények ezért már komoly lépéseket tesznek ennek enyhítése érdekében.
Az ország iránti érdeklődés az 1960-as években kezdődött az Arábiai Lawrence, majd számos spagettiwestern forgatásával, a közelmúltban pedig – Budapesthez hasonlóan – többnyire más országok „dublőreként” jelentek meg a spanyol városok és vidékek. Évről évre egyre több külföldi filmgyártó választja Spanyolországot. Rendkívül változatos tájainak köszönhetően a Trónok harca stábja például szinte minden régiójában forgatott.
Tavaly 298 teljes egészében nemzeti gyártású, valamint 77 koprodukciós játékfilm készült, egy-egy produktum átlagos előállítási költsége 3,27 millió dollár volt. Összesen 553 aktív spanyol filmgyártó cég működött 2023-ban (legalább egy filmmel), az élen a madridi közösség (195), Katalónia (107) és Andalúzia (67) állt. Az előrejelzések szerint a spanyol mozgóképpiac bevétele 2024-ben eléri az 1,119 milliárd USD-t, az éves növekedés üteme várhatóan 4,27 százalék lesz, ami 2029-re 1, 379 milliárd dollár volument eredményez.
A helyi filmipar sikerességének bizonyítéka, hogy a Netflix az első európai központját Madridban nyitotta 2019-ben, és azóta is kifejezetten jelentős a spanyol filmek és sorozatok megjelenése a platformon. Ennek természetesen oka lehet a nagyszámú spanyol ajkú előfizető is. Egy idei elemzés szerint a Netflix tartalmainak mindössze öt százaléka a spanyol nyelvű műsor, de a rájuk fordított megtekintési idő több mint nyolc százalékot tett ki.
A spanyol Neflix-iroda (fotó: Marek Sikora)
Az évi háromezer óra napsütés rendkívül kecsegtető, de a megbízható közlekedési hálózat és a jól képzett, tapasztalt helyi stábok, a megfelelő ár–érték arányú szállás és étkezés szintén vonzó a filmesek számára. Nem elhanyagolható az automatikus, minimum a helyi költések 30 százalékát kitevő támogatás sem, amelyet az ország a forgatócsoportoknak biztosít, ennek a támogatásnak ugyanis multiplikátor hatása van, azaz a rá fordított összeg a belföldi fogyasztáson keresztül hozzájárul a spanyol gazdasági teljesítményhez és a költségvetés adóbevételeinek fokozásához. A hollywoodi írók és színészek 2023-as sztrájkja ugyan némileg visszavetette a növekedést egész Európában, de idéntől újra kezd magához térni a filmipar.
Nem hagyható azonban figyelmen kívül a fenntarthatóság. Ha a környezetre káros iparágakra gondolunk, többnyire a füstölgő gyárak, a nagyüzemi állattartás vagy a repülés jut eszünkbe. Közvetett módon viszont a filmgyártás is rendkívül szennyező tevékenység. Mivel nem közvetlenül érzékeljük, sokszor észre sem vesszük a környezeti hatását, pedig egy-egy film előállítása hatalmas, hosszadalmas és összetett tevékenység, de az átlagos nézők számára ez rejtve marad. A károsanyag-kibocsátás mértéke természetesen függ a filmalkotások szereplőgárdájának és stábjának méretétől, a díszlethasználattól és a forgatási napok számától, de például egy Barbie vagy Oppenheimer kaliberű produkció nagyjából annyi üvegházhatású gázt generál, amennyit egy 3700 hektáros erdő egy év alatt képes elnyelni.
A Netflix stúdiói Tres Cantosban (forrás: Netflix)
A filmgyártás és -forgalmazás nagymértékben terheli a környezetet: a forgatási fázisban jelentős mennyiségű áramra van szükség a világításhoz, a kamerákhoz és egyéb berendezésekhez; többtonnányi nyersanyagot és erőforrást használnak fel a díszletekhez; rengeteg üzemanyag szükséges a szállításhoz, utazáshoz, és a filmes produkciók komolyan károsíthatják a forgatás helyszíneit, mivel emberek és járművek százai zavarják és erodálják a tájakat hetekig.
A fenntartható filmgyártás lényege, hogy a tevékenység a lehető legkisebb környezeti hatást hagyja a bolygón. A filmgyártás zöldebbé tételének egyértelmű környezeti előnyei mellett a komolyabb fenntarthatósági előírások a jövőben jelentős költségcsökkenést, fokozott hatékonyságot és időmegtakarítást eredményezhetnek. A változtatásokra viszont a teljes ökoszisztémában szükség van, a mindennapi gyakorlatokat, az egyszerű opcionális lehetőségeket kell átültetni az iparági strukturális változások közé.
Spanyolországban jellemzően az egyes tartományok filmes intézményei törekszenek a helyi forgatások fenntarthatóbbá tételére. A Barcelona Film Commission és a Catalunya Film Commission munkatársai évek óta azon dolgoznak, hogy elősegítsék ezt a célt. Útmutatót is biztosítanak a cégeknek Barcelonában, illetve Katalóniában.
A Barcelona Film Commission útmutatója részletezi a környezeti és társadalmi szempontból fenntarthatóbb módon zajló a forgatások kritériumait.
Hangsúlyt helyeznek a szemléletformálásra is, hiszen a filmalkotások fontos kommunikációs eszközök is, melyek által közvetlenül vagy közvetve fontos üzeneteket lehet eljuttatni a közönséghez. |
A Catalunya Film Commission iránymutatása kiterjeszti a Barcelona Film Commission által javasolt kritériumokat, és egy önértékelő kérdőívet is tartalmaz, amely megkönnyíti a produkció gyártása során alkalmazott feltételek nyomon követését. Carlota Guerrero Bernaus, a katalán szervezet munkatársa elmondta: „Minden filmprodukciót, amely gyártási támogatást igényel a tartományi kulturális intézettől, arra bátorítunk, hogy az útmutatónkon alapuló fenntarthatósági stratégiát nyújtson be. Útmutatónk olyan eszköz, amely a Green Film minősítés kritériumait a katalán gyakorlathoz igazítja, így az érdekelt cégek megismerkedhetnek a követelményekkel.”
A Kanári-szigetek, mint kedvelt filmes célpont, szintén népszerűsíti a fenntartható forgatást, hiszen a természeti környezet megóvása azon a tájékon különösen fontos. Ennek érdekében ott is összeállítottak egy sorvezetőt. Javasolják például, hogy a helyszínekként minél kevesebb és egymáshoz viszonylag közeli lokációt válasszanak, de a stáb étkeztetése is komoly kihívás, ajánlott helyi termelők szezonális termékeit igénybe venni, és csökkenteni a húsfogyasztást, valamint a műanyag dobozok, evőeszközök használatát. Egyaránt fontos az együttműködés és a tájékoztatás a stábon belül, továbbá az eredmények kommunikálása a közönségnek.
A spanyol Netflix-csapat (forrás: Netflix)
A Valencia Film Office azt is kiemeli, hogy törekedni kell a nemek közötti egyensúlyra a stáb összetételében, a fizetésekben és minden olyan területen, ahol egyenlőtlenségek keletkezhetnek. A város egyébként a fenntartható turizmus, a klímasemlegesség, valamint a zöld átállás terén elért múltbeli és jelenlegi eredményeinek köszönhetően idén elnyerte az Európa Zöld Fővárosa címet.
Ezek az apró lépések, amelyeket a spanyol intézmények kezdeményeznek, fokozatosan egyre inkább beépülnek a filmforgatások gyakorlatába. Az eleinte gondos tervezéssel járó és gyakran a stáb ellenállását is kiváltó intézkedések idővel megszokottá és – ahogy egyre több európai országban elterjednek – kötelezően alkalmazandóvá válnak. A fenntarthatósággal kapcsolatos tevékenységekből pedig azok a helyi vállalkozók is profitálhatnak, akik ráérezve az aktuális trendekre és igényekre, megfelelő termékeket és szolgáltatásokat tudnak biztosítani a környéken forgató stábok számára, legyen az akár környezetbarát szállás, étkeztetés, energiahatékony eszközök bérbe adása vagy a hulladékkezelés optimalizálása.
A Netflix-túrák néhány madridi állomása
Plaza de España (forrás: WikiMedia)
Aki Spanyolországban jár, annak érdemes részt vennie olyan helyi túrákon, amelyek a klasszikus filmek és sorozatok ismert helyszíneit mutatják be, ezáltal is bepillantást nyerve abba a komplex folyamatba, amelyek eredményeit a tévében és a moziban láthatjuk.
Plaza de España
A Gran Vía végén, a Grand Palace-tól északra található emblematikus hely, amely a Netflix spanyol sorozataiban szinte mindig megjelenik. A Cervantest ábrázoló nagy szoborról ismert, neoklasszikus stílusú tér olyan kortárs sorozatokban szerepel, mint az Elite és a La Casa De Papel, valamint az 1930-as években játszódó programokban, például a Cable Girlsben.
La Gran Vía
Az 1,3 kilométer hosszú La Gran Vía Madrid egyik fő sugárútja. Három szakaszból áll, amelyek közül az egyik a híres Callao térre vezet. Rendszeresen megjelenik a spanyol Netflix-tartalmakban. Ilyen például a La Casa De Papel. A Marseille és a spanyol hatóságok közötti üldözési jelenetet ebben az utcában forgatták.
Plaza del Callao
A madridi Time Square-nek tartott Callao a főváros egyik legnépszerűbb tere, 1925 és 1935 között épült házai különös vonzerővel bírnak. Többek között a La Casa De Papel harmadik évadának fontos jeleneteit vették fel ott.
Telefónica-épület
A Gran Vía 28. alatti Telefónica épülete 1929-ben készült el. Csaknem 90 méter magas, 15 emeletes, fehér homlokzata barokk stílusú. Azonnal felkelti a járókelők figyelmét. Az épület máig a nemzetközi telekommunikációs vállalat, a Fundación Telefónica otthona, és a Netflix Cable Girls sorozat minden epizódjában látható.
A Memoria Trans Plaza és a Chueca kerület
A Netflix-turné az előkelő Chueca negyed szívében, a Plaza de la Memoria Transban ér véget. Az LMBTQ+ közösség kedvelt helye, számos bárjában és éttermében előszeretettel múlatják az időt a madridi fiatalok. A spanyol produkciók forgatócsoportjai is gyakran megfordulnak ott.
Spanyolország sorozatkészítő nagyhatalom
Jelenet a Respira, magyarul Töréspont néven futó sorozatból (forrás: Netflix)
A Netflix 2022-ben ötről tízre növelte Tres Cantos-i stúdióinak számát, ezzel az EU legnagyobb gyártóközpontjává vált. Több mint 22 ezer négyzetméternyi terület szolgálja a streamingóriás projektjeit. Évente mintegy harminc spanyol produkció készül: sorozatok, show-k, realityk, fikciós és dokumentumfilmek.
Az idén indult Respira / Breathless sorozat a rendkívül forgalmas valenciai Joaquín Sorolla Kórház orvosainak, rezidenseinek tevékenységét követi nyomon, munkájukon keresztül az élettel, a halállal, a szenvedéssel foglalkozik. Azért választották Valenciát a történet helyszínéül, mert szembe akarták állítani a rideg klinikai környezetet, a gyötrelmek színterét a város festői szépségével és a ragyogó mediterrán hangulattal. Az események nagy része a kórház falai között játszódik, a jelenetek 80 százalékát a stúdióban vették fel (valódi orvosokat alkalmaztak tanácsadóként), 20 százalékát pedig Valenciában.
A hat hónapig épített, kétszintes díszlet minden elemét valós kórházak mintájára gyártották, az olyan apró részletekre is ügyeltek, mint a betegek nevei a várólistán, a spanyol és valenciai nyelvű poszterek, a palackokban és a szekrényekben lévő gyógyszerek valódi címkézése. A tökéletes illúzióhoz néhol tökéletlenné kellett tenni a díszletet, ugyanis, amikor elkészült, túlságosan érintetlen volt minden, nem úgy nézett ki, mint egy működő kórház. Ezt ellensúlyozandó például koptatták a padlót, imitt-amott foltossá tették a falakat.
A Netflix számára nagy tét a Respira, azt remélik, több évadon keresztül fut majd Spanyolországban és a világ többi részén is. A magyar Netflixen augusztus 30-án debütált.
Nyitókép: A Netflix spanyolországi bázisa (forrás: Netflix)
Lásd még:
„Nem is akartunk megoldást kínálni” – Beszélgetés Szimler Bálint rendezővel
Madrid, a világ egyik legvonzóbb úti célja – A spanyol főváros számos kulturális látnivalóval vár
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!