
Alice a Füvészkertben – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
– Képzőművészet, irodalom és színház
Az Art is Business ezen a héten az Art Market Budapest kortárs művészeti vásárt, a Füvészkertben nyíló multimédia-kiállítást és fényshow-t, az LMBTQ-fogalom jelentésváltozásairól szóló Emlék, ami lehetett volna finisszázs – Beszélgetés Horváth Gideonnal és Kiss Tibor Noéval című programot, valamint Pintér Béla A Soha Vissza Nem Térő című darabját ajánlja.
Az Alice Csodaországban mintegy negyven mesejelenete elevenedik meg az ELTE Füvészkertben
Garden of Lights – Alice Csodaországban címmel október 20-án multimédia-kiállítás és fényshow nyílik az ELTE 250 éves Füvészkertjében. A Füvészkertnek novembertől márciusig kevés látogatója van, amely megnehezíti a fenntartását, így a kert igyekszik nyitni az olyan programok felé, amilyen a lengyel Garden of Lights kiállítás is. A bemutató installációit meghatározott útvonalakon át lehet megközelíteni, a szervezők ezzel is védik a növénygyűjteményt a fokozott igénybevétel során, valamint nagy figyelmet fordítanak a kert élővilágának megóvására is.
Forrás: a Garden of Lights Facebook-oldala
A kiállításon az érdeklődők látványos fény és hangjáték kíséretében tehetnek sétát a három hektáros botanikuskertben, ahol az Alice Csodaországban mintegy negyven mesejelenete, és számos mesealakja jelenik meg. A tárlat fényvilágáról ötszázezer energiatakarékos LED és több mint húszezer méternyi fényfüzér gondoskodik. A legnagyobb installáció egy több mint ötven méter hosszú fényalagút lesz, amelyet 85 ezer led világít meg. Ezen felül száznál is több fa kap fényfüzér-dekorációt. A rendezvény bevételének egy része a Füvészkertért Alapítványt is támogatja, amely a botanikuskert fenntartásához járul hozzá.
FLASZTER | Emlék, ami lehetett volna finisszázs – Beszélgetés Horváth Gideonnal és Kiss Tibor Noéval
Október 22-én 16 órakor Kiss Tibor Noé, író és Horváth Gideon képzőművész beszélget majd az Emlék, ami lehetett volna installáció kapcsán felmerülő kérdésekről a Budapest Galériában: az LMBTQ-fogalom jelentésváltozásairól Magyarországon, a láthatóság-láthatatlanság kérdéséről valamint a fikció és az emlékezés viszonyáról. A beszélgetést követően Kiss Tibor Noé röviden felolvas Inkognitó című 2010-es regényéből.
Horváth Gideon: az Emlék, ami lehetett volna (forrás: FLASZTER)
Horváth Gideon munkájában az Elvis Presley parkban a nem-heteronormatív kapcsolatok kerülnek középpontba. Az Emlék, ami lehetett volna, az elrejtett szökőkútba tervezett méhviasz szobrokkal és kapcsolódó eseményekkel a be nem teljesült kapcsolatoknak, a fel nem vállalt és elhallgattatott szerelmeknek állít emlékművet. Mindezt egy olyan helyen, amely évtizedek óta fontos biztonsági helyszíne (safe space) a meleg cirkálás (cruising) szubkultúrájának. Horváth Gideont a többségi társadalom különféle elnyomási mechanizmusai és annak történeti múltja érdeklik. Egy olyan félreeső helyszínét emeli ki a városnak, amely a szexuális kisebbségek mai napig tartó marginalizált helyzetének és az ebből fakadó lemondásnak, kiszolgáltatottságnak válik emlékeztetőjévé. A szökőkútba tervezett absztrahált emberalakok csoportjából álló installáció mellett a park többször életre kel az oda szervezett „titkos” eseményeken keresztül. Ezeket a művész maga szervezi és a résztvevők személyes, soha be nem teljesült emlékeire építenek, amelyek a performatív alkalmakon válnak kézzelfoghatóvá. A „másság” mindannyiunké, mindannyian éreztük már magunkat idegennek vagy kívülállónak. A normatív rendtől eltérő közösségek tapasztalata nem egzotikus, mások számára nem érthető történetek sora, hanem alapvető emberi igények és vágyak, amelyek a főváros százötven éves történelme alatt soha nem teljesülhettek be igazán. A projekt a Flaszter – 1. Budapesti Köztéri Kortárs Művészeti Biennále keretében valósul meg a Budapest 150 programsorozat részeként Budapest Főváros Önkormányzata támogatásával, a BTM Budapest Galéria lebonyolításában.
Pintér Béla Társulat: A Soha Vissza Nem Térő
Október 19-én, 20-án és 21-én az UP Újpesti Rendezvénytéren játsszákA Soha Vissza Nem Térő című egyfelvonásos, kilencven perces darabot, amelynek szereplői Péter Kata, Szamosi Zsófia, Thuróczy Szabolcs, Takács Géza, Pintér Béla és Jankovics Péter.
Jelenet a darabból (forrás: pbest.hu)
„A Soha Vissza Nem Térő című előadásunkat alapvetően a tengizi beruházás tragikus története ihlette. A nyolcvanas években magyar munkásokat vittek Baku környékére gázmezőket feltárni. Irigyelt munka volt ez akkortájt, mivel a dolgozók hatalmas fizetést kaptak. Hét-nyolc év múlva azonban kiderült, hogy a hetven százalékuk valamiféle sugárfertőzésszerű betegséget kapott, és a többségük sajnos bele is halt. A mi történetünk azonban nem a nyolcvanas években játszódik, hanem a mában. Meghagytuk a nyolcvanas évek szocialista esztétikájának jellegzetes kultúr toposzait. Mozgalmi dalokat a mai „valóságra” reflektáló szövegekkel, de említhetném itt példaként a „bajtárs” megszólítást is. Tettük ezt azért, mert demokráciában, és a kapitalizmus törvényei szerint élünk ugyan, de a múlt rendszer mérgei még nem tisztultak ki teljesen szervezetünkből. Vonzódunk bizony a vezérekhez, és hogy megmondják nekünk, mit tartsunk jónak, avagy rossznak. De ne ijedjenek meg! A darabban nem fogunk politizálni, vagy legalábbis nem erről szól majd az előadás. Sokkal inkább valamiféle kísértés történet bontakozik ki a nézők előtt. Önző, esendő emberek megkísértéséről, akik kapaszkodnak egy-egy soha vissza nem térőnek hitt pillanatba, és végül az életüket vesztik el” – nyilatkozta korábban a darab kapcsán Pintér Béla.
Megnyílt az Art Market Budapest (AMB) kortárs képzőművészeti vásár
Négy kontinens harminc országából mintegy száz művészeti galéria, intézmény és egyéb kiállító mutatkozik be október 19-től 22-ig a Bálna Budapest épületében a 13. Art Market Budapest kortárs képzőművészeti vásáron (AMB), amelyhez Inside Art néven művészeti és műtárgypiaci konferencia is csatlakozik. Az Art Market Budapest messze túlmutat egy művészeti vásáron, kultúra- és szemléletformáló platform kíván lenni, amely olyan témákra hívja fel a figyelmet, mint a kortárs roma művészet, a design és a képzőművészet kapcsolata, a kultúra fenntarthatósága vagy a vizuális kultúra a digitális korban. Az Art Market jelentősége más szempontból is átlépi a képző- és fotóművészet határait. A nemzetközi kimutatások szerint ugyanis a felső kategóriás utazóközönség számára a színvonalas kulturális kínálat az egyik legnagyobb vonzerő, az AMB és kísérőrendezvényei így Budapest turisztikai vonzerejéhez is hozzájárulnak.
Egyaránt érkeztek galériák Dél-Koreából, Kínából és Japánból, és az olyan, fontos művészeti piacokat képviselő kiállítókat, mint Dél-Amerika, Dél-Afrika és az Egyesült Államok. A kiállítók csaknem fele azonban Magyarországot képviseli, standjaikon több mint háromszáz magyar művész kap bemutatkozási lehetőséget, nemzetközi környezetben. A legnagyobb kiállítási standokat idén a magyar acb és Erdész Galéria, a román Jecza, a német M Beck és Art Affair és a kolumbiai AdrianIbanez Galéria fogja belakni. Magyarország számára a nemzetközi kulturális térben a fotóművészet jelenti az egyik legfontosabb kitörési felületet, mind a nagy, klasszikus fotográfusok, mind a feltörekvő, fiatal művészek tekintetében. Ezért is jött létre néhány éve az AMB fotóművészeti szekciójaként az Art Photo Budapest, a régió egyetlen fotóművészeti vására.
Az AMB idén nem egy díszvendég ország művészeti szcénáját, hanem a kortárs roma képzőművészetet helyezi a fókuszba: a SHUKAR.T nemzetközi roma művészeti fesztivál a Bálnában és külső helyszíneken is színes programokkal várja a közönséget. A Godot Galéria központi helyen felállított standját idén az egyik legegyedibb hangú kortárs magyar festőnek, Bukta Imrének szentelik.
Az AMB társrendezvényeként valósul meg a 360 Design Budapest, amely az idei évtől új helyszínen, az Adria-palota épületében látható, hatvan formatervező, képző- és iparművész munkáival. A rendezvényen több mint kétszáz alkotással találkozhat a közönség, bemutatkozik tizenöt regionális márka és tizennégy feltörekvő tervező, az érdeklődőket pedig tárlatvezetések, szakmai beszélgetések is várják.
Lásd még:
Meditatív sivatagi utazás könyv- és filmfesztivállal – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
A Magyar Jazz Napjával, a bécsi Múzeumok Éjszakájával és animációs filmnapokkal indul az október
– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
Filmes, irodalmi és színházi fesztiválokkal zárul a szeptember
Színház, kiállítás, zene – az Art is Business heti kulturális ajánlója
Nyitókép: Pintér Béla A Soha Vissza Nem Térő című darabban (forrás: pbest.hu)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!