by artisbusiness.hu 2024. Oct 18.

„Az ember nem gyűlöletre született”

– Fahidi Éva emlékére alapít díjat Fischer Ádám és Andrási Andor

„Az egyetlen nagyon fontos dolog, amit a gyerekeknek el akarok mondani és örökségbe akarom nekik hagyni: Ne hagyják, hogy a gyűlölség vezesse a társadalmakat. És ha gyűlöletre uszitják őket, akkor tiltakozzanak ellene. Az ember nem gyűlöletre született, az ember jóságra született. Ne hagyják magukat belehajszolni a gyűlöletbe, a félelembe. Az emberek, ha odafigyelnek és akarnak, tudnak jók lenni.” – Fahidi Éva a holokauszt alatt átélt borzalmak és mintegy ötven hozzátartozójának elvesztése után is arra törekedett, hogy felszámolja az emberek egymás iránti gyűlöletét.

E fontos mondanivalót szeretné felkarolni a Fahidi Éva Díj alapításával Fischer Ádám nemzetközi hírű karmester és Andrási Andor, Éva élettársa, a Sztehlo Alapítvány alapító tagja. Az elismerést olyan személy kapja, aki egy adott évben a döntéssel megbízott grémium többségi szavazata szerint a legtöbbet tette a fent meghatározott cél megvalósításának érdekében. A díjat bármelyik nemzethez, országhoz tartozó, a fiatalok nevelésére, viselkedésére ható személy megkaphatja, akire valaki, megfelelő indoklás kíséretében egy adott határidőig javaslatot tett. A díj átadására minden évben Fahidi Éva születésnapjához, október 22-éhez igazodva kerülne sor, lehetőleg Magyarországon.

Fahidi Éva (1925. október 22., Debrecen – 2023. szeptember 11., Budapest), a Holokauszt szemtanúja, Weimar, Stadtallendorf, Erzsébetváros és Debrecen díszpolgára életének utolsó évtizedeiben aktív közéleti szerepet vállalva szólalt fel két könyvében és minden lehetséges platformon a gyűlölködés és a kirekesztés ellen. A Dolgok Lelke című könyve németül, angolul, olaszul és finn nyelven is megjelent.

A Szabó Réka által rendezett, Cuhorka Emesével közös táncprodukcióját, a Sóvirágot 2015 és 2020 között kilencvenötször mutatták be itthon és külföldön, a legtöbbször a Vígszínházban és Németországban. A próbáról készült, A létezés Eufóriája című film számtalan hazai és nemzetközi díjat nyert. Benjamin Appl ünnepelt lírai baritonnal, Daan Boertien zongoraművésszel és Jennifer Wiltonnal, a Die Welt magazin főszerkesztőjével közös dalestjük a háború és a gyűlölet veszélyei mellett az életről és a túlélésről is szólt.

Éva sok előadást tartott hazai és külföldi iskolákban, mert hitt abban, hogy a fiatalok nyitottak annak megértésére, hogy bár különbözőek vagyunk, ezt a másságot el lehet fogadni. Hogy nem teszünk értékbeli különbséget ember és ember között származásuk, vallásuk, bőrszínük és/vagy bármi olyan tulajdonságuk alapján, amelyekről nem ők tehetnek. Fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy az első lépést magunkban kell megtennünk.

Weiss Anikó szobra (forrás: Bálint Ház)Weiss Anikó szobra (forrás: Bálint Ház)

A díj Weiss Anikó szobrának kisméretű másolata, amelynek eredetije a németországi Stadtallendorf városának Dokumentációs és Információs Központjában (DIZ) található, és amely a szobrászt és Fahidi Évát ábrázolja, kifejezve a kényszermunkában megnyilvánuló szabadságvágyat. Az elismeréssel nem jár pénzjutalom.

A díj részleteivel kapcsolatban 2024. október 22-én 17:00-kor sajtótájékoztatót tartanak a Bálint Házban (1065 Budapest, Révay utca 16.), ahova szeretettel hívnak mindenkit, aki azonosulni tud a díj céljával, és szeretne megemlékezni Fahidi Éváról.

A rendezvényen rövid filmvetítést láthatunk a Fahidi Évéval készült felvételekből, zongorán játszik majd Lukács Judit, Fahidi Éva lánya, felszólal a díj két alapítója és Kenesi Marcell, a Bálint Ház igazgatója. Az eseményt állófogadás zárja.

Nyitókép: Fahidi Éva (forrás: Bálint Ház)

Lásd még:

„The Aim is to Dig So Deep Where We Can Find a Common Humanity” – Tünet Együttes

Ha követjük Verdit és Fischert, szebb hely lesz a világ – „Feladatom, hogy segítsek a kevésbé szerencséseknek” – vallja Fischer Ádám

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!