by Szentgyörgyi Rita 2020. Oct 02.

„Az emberi lét óriási adományának tartom a művészetet”

Interjú Béres Klárával, a Béres Alapítvány elnökével

Magyarország legnagyobb magyar magántulajdonban lévő gyógyszergyára, a Béres Gyógyszergyár kommunikációs vezetője, a Béres Alapítvány elnöke az élet teljességének részeként tekint a kulturális mecenatúrára. A humán gyógyászat kiemelkedő alakja, id. dr. Béres József örökségét, a test és a lélek szolgálatát viszik tovább férjével. 2011-ben a Magyar Művészeti Akadémia aranyérmét kapták a kultúra rendületlen támogatásáért. Legutóbb a koronavírus-helyzetre reflektáló Standby szabadtéri kiállítás megvalósulásához járultak hozzá.

Kutatóvegyész előélettel milyen meghatározó kapcsolódásai voltak a művészetekkel?

Mélységesen hiszem, ezért tudom a társadalom felé is közvetíteni, hogy a művészeteken keresztül olyan többletet kapunk az élethez, ami a kiteljesedésünket szolgálja. Merse fiam ötévesen hosszú percekig ült Csontváry A taorminai görög színház romjai című festménye előtt. Megkérdeztem, mit nézel a képen, mire azt felelte: „Nem látod, Anya, hogy csillan a nap az oszlopfőn?”. Az emberi lét óriási adományának, kincsének tartom a művészetet, amely képes a hétköznapok nyelvén elmondhatatlan tartalmak közvetítésére. Vidéken éltem, művészetre érzékeny családban. Zongorázni tanultam, prózamondó versenyekre jártam, nagyszerű művész rajztanárom volt, akivel a mai napig bensőséges kapcsolatot őrzök. Aktívan fest, kitüntetésnek érzem, hogy számos kiállítását én nyithattam meg. A későbbiekben apósomon, id. Béres Józsefen keresztül fantasztikus személyiségekkel, kiemelkedő művészekkel találkoztam Ratkó Józseftől Kósa Ferencen át Nagy Lászlóig. Búza Barna szobrászművész apósom közeli barátja volt, nekünk is testi-lelki jó barátunkká lett a férjemmel, olyannyira, hogy könyvet írtunk róla a lányommal. Vagy említhetném Dubrovay Lászlót, aki az ezredfordulón keresett meg minket millenniumi CD-jének a kiadása kapcsán, amit sikerült négyezer iskolába eljuttatnunk.

 A Béres Alapítvány tevékenysége elsősorban a betegségmegelőzés, a tudomány, az oktatás területén ismert. Hogyan kapcsolódik ehhez a kulturális mecenatúra?

A kultúra értékei iránti alapvető vonzódás a kezdetektől megjelenik a Béres hitvallásában és kíséri az alapítvány működését. Béres Alapítvány a Teljes Életért – ez a hivatalos neve, ami szemléletesen kifejezi a magunk küldetését: a teljes emberi élet szolgálatát, amely a testi, a lelki és a szociális egészség egységét jelenti. A gyógyszergyár termékeivel a testi egészségért szállunk síkra, emellett ugyanolyan fontos erkölcsi kötelességünknek tartjuk a lelki egészség támogatását, amibe beletartozik az oktatás, a kultúra és – hívő emberek lévén – az egyházak támogatása is. A mi támogatási rendszerünk abban tér el az átlagostól, hogy nem letudni akarunk évente X millió forintot, mert akkor festményeket vennénk értékálló befektetés gyanánt, vagy átutalnánk adott összeget egy művészeti csoportnak. A Béres a kölcsönösségen, kapcsolatépítésen, értékek közvetítésén alapuló támogatásban hisz.

Milyen kritériumok alapján válogatják meg, hogy mely kulturális, művészeti projektekhez adják a nevüket, mit karolnak fel anyagilag?

Sokan keresnek meg minket. Az anyagi lehetőségeink persze határt szabnak a pártfogásunk mértékének. De gyakran nem a pénz mennyiségén múlik a hatás, amit a pártolással elérünk. Fontosnak tartjuk a fiatal tehetségek gondozását, minden évben vannak támogatottjaink. Előfordult, hogy pályakezdő zongoraművészt egy repülőjegy kifizetésével indítottunk el a művészi karrierje felé. Sok fiatal fordult már hozzánk, akinek nehézségei voltak képzése fedezésében. Szponzoráltuk többek között operaénekes hölgy külföldi tanulmányait, volt, aki nekünk köszönhetően folytathatta tanulmányait a Zeneakadémia Népzene Tanszékén. Jelenleg is van egy fiatal „felfedezettünk”, aki hegedűművésznek készül. Rendszeres támogatói vagyunk kiadványoknak, könyveknek, művészeti folyóiratoknak, például a Búvópataknak, a Stádiumnak, régebben a Lyukasórának. Nyilván szubjektív szempontok is közrejátszanak abban, hogy milyen személyek, közösségek mellé állunk. De alapvető szempont, hogy egyetemes és magyar értékeket képviseljenek, a tevékenységük az emberek kiteljesedését szolgálja. Évek óta támogatjuk Nagy Csaba tárogatóművész programját, aki oktató célzattal tart előadásokat iskolákban. Lovász Iréntől a Misztrál Együttesen át a Szent Efrém Férfikarig nagyon széles skálán mozog azon művészeknek a köre, akiknek egy-egy fellépését, CD-jét, kiadványát támogattuk. Fafaragók, szobrászok is eszembe jutnak. A tabi Nagy Ferenc személyében – sok éve már – egy fantasztikus fafaragó művészt ismertünk meg, akinek a munkásságáról megjelentettünk egy csodálatos művészeti albumot. Nagy büszkeségünkre szolgál, hogy noha Feri bácsi már nincs köztünk, művészetét – e könyvnek hatására is − Magyar Örökség Díjjal ismerték el. Szolnokon – ahol a gyárunk van − Pogány Gábor Benő munkásságát, többek között a Szolnok Ispán köztéri szobrát emelném ki, Erdőbényén a helyi fafaragó művészt, Égerházi Lászlót segítjük megrendelésekkel. Faykod Mária, Franciaországban élő szobrászművésznek szervezett országos kiállítássorozattal egy különleges, itthon alig ismert alkotóművészt ismertettünk meg a hazai közönséggel. Támogatunk színházakat is, alapítása óta támogatói vagyunk Szarvas József viszáki Pajta Színházának, mert az értékrendünkhöz közel álló üzenete van a tevékenységének. A Gyurkovics Tibor 90. születésnapja alkalmából októberben induló országos versmondó verseny szponzorálásában is részt veszünk. Hosszú a sor!

A támogatottak névsora arról tanúskodik, hogy a népzenének, a népművészetnek kitüntetett szerepe van a Béres kultúratámogató koncepciójában.

Valóban, erős a kötődésünk a magyar népművészethez, rendkívüli gazdagságú népzenei kultúránk csodás kincseihez, azon belül is a népi énekekhez. A férjemnek és nekem is olyan felmenőink voltak, akik a közösségi együttlétet közös énekléssel koronázták meg. A népdalok a mindennapjaink, az ünnepnapjaink részévé váltak, születésnapokon, karácsonykor, jeles eseményeken mindig énekelünk. A legkisebb gyermekünk a Csillagszemű Táncegyüttesben táncolt, rajta keresztül is nagyon sok népdal jutott el hozzánk. Rendkívüli emberek barátságát köszönhetjük a magyar népzenének és néptáncnak. Az elsők között kell említenem Tímár Sándort és feleségét, Böskét − Sanyi bácsi a napokban ünnepli 90. születésnapját, Isten éltesse! − Erdélyi Zsuzsa nénit, Kallós Zoli bácsit. Ők sokat segítettek a férjemnek abban, hogy megvalósulhasson nagy vágya: megfelelő színvonalú énekeskönyv híján, maga állítson össze egy szép magyar énekeket összefoglaló énekgyűjteményt. Rengeteg energiát, igényességet fektetett ebbe a munkába, komoly szaktekintélyeket hívott segítségül, és nagy sikert aratott. A Szép magyar ének című énekeskönyv a Kabay Barna–Petényi Katalin rendezőpárost is megihlette, akik a könyv üzenetéből, ugyanezzel a címmel nagyon szép és megindító dokumentumfilmet készítettek.

Gyöngyössy Bence id. dr. Béres Józsefről szóló, A feltaláló című nagyjátékfilmje részben az ön apósa élettörténetéről írt könyvéből − Cseppben az élet − született. Milyen mértékben vett részt a film elkészültében?

Nagy adomány és kegyelem, hogy olyan elődünk volt, mint Béres József, akinek az egyenessége, szorgalma, kitartása a mi életünkben is meghatározó. Apósom rengeteget mesélt nekünk a fiatalságáról, a katonaéveiről is, és közelről láthattuk erőfeszítéseit, igazáért való bátor küzdelmeit. Különleges tanulságokat szolgáltató életút az övé. Igyekeztem a lehető legsallangmentesebben, leghitelesebben visszaadni a szavait, a gondolatait. A legnagyobb dicséretet egy kollégámtól kaptam, aki a könyv olvastán annyit mondott: „Klári, ebben a könyvben Józsi bácsi pont olyan, mint az életben”. Nem gondoltam volna, hogy a könyv alapmű lesz ahhoz, hogy az utókor mélyebb képet kaphasson apósomról. A gondviselés hozta elénk Kabay Barnát és Petényi Katalint Nagyváradon, Tőkés László vendégeként, a Hitvallók és ügynökök című filmjük bemutatóját követő baráti vacsorán. Felkeltette az érdeklődésüket apósom élettörténete, olyannyira, hogy 2015-ben készítettek egy dokumentumfilmet Béres József életútja címmel. Már akkor foglalkoztatta őket egy játékfilm gondolata, a végeredmény elsősorban az ő munkájukat dicséri, de jó érzés, hogy mi is részt vettünk a forgatókönyv alakításában, finomításában, mindvégig kikérték a véleményünket. Csodálatos sorsajándék, hogy a filmet éppen apósom születésének századik évfordulóján mutathatták be.                                                                                                            

Megjelent: 2020. október

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!