
Hamarosan indul a jelentkezés a Bartók Világversenyre
– A Zeneakadémia megmérettetésére 32 év alatti zongoristák pályázatát várják
A több mint 51 ezer euró (20 millió forint) összdíjazású, ezúttal zongoristáknak rendezendő versenyre 2025. március 3-án indul a jelentkezés, a repertoár természetesen Bartók műveit állítja fókuszba.
A Zeneakadémia 2017-ben elindított, a Nemzetközi Zenei Versenyek Szövetsége (WFIMC) tagságát is elnyert Bartók Világversenyének 2025-ös zongora fordulójára 2025. május 26-ig jelentkezhetnek a művészek. A pályázók beküldött videói alapján az intézmény rangos oktatóiból álló előzsűri választja ki az élő fordulókba kerülő, legfeljebb harmincöt pályázót. A Zeneakadémián 2025. augusztus 31. és szeptember 7. között tartják az elődöntőket, a középdöntőket, a szóló és a zenekari döntőket. Ezek az események nyitottak a nagyközönség számára, emellett online közvetítésen is részt vehet rajta bárki.
A kötelező repertoárban természetesen fontos szerepet kapnak Bartók legfontosabb, zongorára írt darabjai – ezek minden fordulóban szerepelnek. A versenyzőknek mindemellett be kell mutatniuk tudásukat Liszt, Kodály, Dohnányi, Scarlatti, Ravel, Debussy, Szkrjabin, Prokofjev és Stravinsky alkotásainak megszólaltatásával is. A megmérettetés egyik különlegessége, hogy a zeneszerzés verseny díjazott művei is szerepelnek a hangszeresek kötelező műsorában, így ezúttal a 2024-es forduló két darabja: Lee Hanuri alkotása, a Vertigineux (Szédülő) és Papp Mátyás kompozíciója, a Kirakós.
Az első díj 22 000 euró, a második 14 000, a harmadik pedig 8000, emellett több különdíjat is kiosztanak: a legjobb Bartók-interpretációért 4000 euró, a kortárs kompozíciók legjobb előadójának 2000 euró, a közönségdíjasnak pedig 1500 euró jár. Ezeken felül számos hazai intézmény ajánl fellépési lehetőséget a legjobbaknak.
A rangos nemzetközi zsűriben kilenc művész foglal helyet, öt külföldi és négy magyar szakember alkotja majd, a névsort hamarosan nyilvánosságra hozza a Zeneakadémia.
A versenyhez kapcsolódóan második nemzetközi konferenciáját is megszervezi a Zeneakadémia Közép-európai Zenetörténeti Kutatócsoportja.
További információk ITT.
A nyitókép illusztráció, forrása a Pixabay.
Lásd még:
„Az első perctől éreztem, hogy különlegesen jó a kontaktus a zenekarral” – Interjú Rajna Martinnal, a Luxemburgi Filharmonikusok új zeneigazgatójával
Az állandó megújulás titka a Müpában – Interjú Kosztolánczy Gábor vezérigazgató-helyettessel
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!