
Egy biztonságos menedék a periférián
– A belga Z33 komplexum a kortárs művészet, az építészet és a dizájn metszéspontja
Bizarr homokszobor emelkedett ki 2022 szeptemberében a belga–holland határon fekvő Limburgban: a SAVE OUR SOULS (SOS), azaz Mentsd meg a lelkünket! felirat egyfajta tehetetlen segélykiáltásként magasodott ki a földből, felhívva a figyelmet olyan jelenségekre, mint az egyre gyakoribbá váló árvizek és a nyári szárazság. A belga művész, Maarten Inghels huszonöt méteres művének különlegessége abban rejlik, hogy az alkotás bármikor eltűnhet egy nagyobb esőzés vagy a Maas folyó áradásának következtében. Sőt, talán el is tűnt teljesen, mert idén januárban már csak három betű látszódott a drónfelvételeken. (Habár a művész SOS névre keresztelte alkotását, az SOS morzekód eredetileg nem a „save our souls”, a „save our ship” vagy a „send our savior” rövidítése: csupán ezt a morzekódot volt a legegyszerűbb használni és felismerni.)
Inghels műalkotása az Art on the Meuse projekt keretében valósulhatott meg, amely a Z33 kortárs művészeti intézmény és a Regionaal Landschap Kempen & Maasland közös kezdeményezése nyomán jött létre 2008-ban. A projektet Flandria, köztük a Flamand Turizmus és a Kulturális Infrastruktúra Alap (FoCI), valamint az öt flamand Maas-menti település (Kinrooi, Maaseik, Dilsen-Stokkem, Maasmechelen és Lanaken) támogatja. Céljuk a művészet népszerűsítése a limburgi Maas folyó völgyében, és ezen keresztül annak bemutatása, hogy az ember és a természet hogyan járul hozzá a táj alakításához.
Az elmúlt három évben számos ideiglenes és állandó köztéri műalkotás tűnt fel a Maas-völgyben, amelyek az áradás és a nyári szárazság témái mellett a határok elmosódásáról és a völgy természeti kincseinek megőrzéséről beszélnek a vizualitás nyelvén. Az egyik ilyen, majdhogynem provokatív köztéri installáció a Limburghoz tartozó Bichterweerd természetvédelmi területen található Vulva Islands (Vulva-szigetek). A belga művész, Michèle Matyn szokatlan, görögdinnyékre emlékeztető távcsöveket tervezett, melyekkel jól megfigyelhetők olyan ritka madarak, mint a kukoricasármány, a homoki vöcsök és a sárgarigó. A távcsövek nem véletlenül formáznak dinnyéket: a művészettörténetben a görögdinnyék – az ókori Egyiptomtól a XVII. századi flamand festészetig – gyakran jelennek meg termékenységi szimbólumként. Ráadásul mivel a görögdinnye rendkívül gyorsan nő, és tele van vízzel, így a vizet mint az élet forrását is szimbolizálja. Matyn egy, a szoborcsoporthoz tartozó perfromanszot is kidolgozott: a félig emberként, félig madárként megjelenő mitikus lény, a Madárember alakja fel-feltűnik a természetvédelmi területen, és noha őt magát ritkán látják, a nyomai mindenütt fellelhetők a tavacskákkal tarkított szigeten.
A projekt keretében létrejött első állandó műalkotás, Mark Dion amerikai művész szobra új életet lehelt egy szimbolikus helybe, Herbrichtbe: a faluból az árvíz miatt már elköltöztek az ott élők, és nem érkeztek újak helyettük. Az Életfa című alkotás így azt is üzeni az arra járónak: ahonnan az ember elköltözik, ott a természet és a művészet veszi át a helyét. Dion a múlt és a jelen, továbbá az élet körforgásának szimbolikáját szem előtt tartva a szobor ágaira már kihalt, valamint a Maas-völgyébe éppen visszatért fajokat álmodott meg. Így történhetett, hogy a tizenhat alkotás között jól megfér egymás mellett például a gyapjas mamut, a kék kócsag és a szarvasbogár.
A teljes cikket a 2025. április 24-én megjelenő, Belgium art-and-business életét bemutató lapszámunkban olvashatják. A lapot megjelenése napján az Apollo galériában mutatjuk be Connections eseményünkön.
Időpont: 2025. április 24. csütörtök ,18:00
Helyszín: Apollo Galéria (Corvin Palace, 1085 Budapest, Blaha Lujza tér 1.)
Nyitókép: Michèle Matyn – Vulva Islands (fotó:KUNST AAN DE MAAS)
Lásd még:
Mi köze volt Napóleonnak a művészethez? – A belga királyi szépművészeti gyűjtemény
A Belga Nemzeti Bank gyűjteménye a kortárs művészekre összpontosít – A pénzintézet kollekciója ötvenkét évvel ezelőtt közgyűjteményi szellemben született
Jegybanki gyűjtemények a világban
„A műgyűjtés benne van a belgák DNS-ében” – Új irodába költözött a Christie’s aukciósház brüsszeli kirendeltsége, amely reményeik szerint a gyűjtők kulturális központjává válik
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!