
Belgium művészeti és vállalati kapcsolatai
– Bemutattuk legfrissebb lapszámunkat
Belga és magyar üzletemberekkel, illetve kiváló művészekkel telt meg április 24-én este, a Belgium art-and-business világába betekintést engedő lapszámunk bemutatóján az Apollo Gallery. Az eseményen a magazinban megjelenő, inspiráló szereplők közül többekkel is megismerkedhettek a résztvevők.
A Benelux államok tagországa igazán egyedi és izgalmas módon tekint a kultúra finanszírozására: nem központosítva, hanem regionális szinten – Vallóniában, Brüsszelben és Flandriában – döntenek a művészet támogatásáról. E megoldás részletei mellett olvashatunk a magazinban kulturális turisztikai témákról, illetve megismerhetünk több belga vállalatot és kulturális szereplőt – betekintést nyerhetünk közös munkájukba.
„Mély és tartós a két ország közötti kulturális kötelék, amely kapcsolat a XV. századra nyúlik vissza” – kezdte beszédét Jeroen Vergelynen, Belgium magyarországi nagykövete. A diplomata hozzátette: többek között a brüsszeli Magyar Kulturális Központ is kulcsfontosságú szerepet játszott a magyar kultúra belgiumi terjesztésében. Felidézte, hogy 1995-ben, Bartók Béla halálának ötvenedik évfordulóján Budapest városa megajándékozta Brüsszelt a nagyszerű magyar zeneszerző szobrával – köszönetképpen azért, mert a belga főváros többször is vendégül látta őt, és jelentős mértékben hozzájárult zenéjének világméretű népszerűsítéséhez.
A résztvevőket Balogh Máté András, az Art is Business elnöke köszöntötte
„Említhetem még a 2024-es évet is, amikor a két ország egyszerre töltötte be az EU Tanácsának soros elnökségét. Emlékezetes volt a budapesti Művészetek Palotája és a Budapesti Fesztiválzenekar közös eseménysorozata, a Bridging Europe Festival (Európai Hidak Fesztivál). A két ország közötti kulturális hídon keresztül mindkét fővárosba remek művészek látogattak. A kitűnő zenei programok mellett Victor Horta és Lechner Ödön építészekről szóló kiállítással szemléltették Brüsszel és Budapest, a szecesszió európai fővárosainak jelentős szerepét. Büszkeséggel tölt el, hogy a magyar karmester, Madaras Gergely által dirigált Liège-i Királyi Filharmonikus Zenekart is vendégül láthattuk” – mondta. „A magazinból megismerhető a belga művészet és pártolásának különböző módjai, az ország különböző cégeinek, intézményeinek gyakorlata– remélem, az olvasók inspirációt merítenek belőle” – zárta beszédét Jeroen Vergeylen.
Köszöntötte a résztvevőket az esemény szervezésének partnere, Jim Bauters, a Belgian Business Club in Hungary (BELGABIZ) elnöke is. A 2015-ben alakult klub célja a magyar és belga üzleti kapcsolatok fejlődésének elősegítése. Rendszeresen szerveznek networking eseményeket, szemináriumokat és konferenciákat, ahol vállalkozók, diplomaták és nagyvállalatok képviselői találkozhatnak. A Belgian Business Club in Hungary nemcsak üzleti, hanem kulturális téren is aktív szerepet vállal. Támogatják (és szervezik) belga és magyar művészek közös kiállításait, zenei eseményeket és kulturális esteket. Céljuk elősegíteni a két ország közötti művészeti párbeszédet és erősítsék a kulturális diplomáciát, támogatni a fiatal tehetségek kibontakozását.
A humanista hegedűművész géniusz Yehudi Menuhinhoz fűződik a MUS-E (Music-Europe) multikulturális mintaprogram, amelyet 1993-ban az EU égisze alatt, „A világ kulturális fejlődésének évtizede” elnevezésű UNESCO-projekthez kapcsolódva indítottak el. A program elindításához nekünk, magyaroknak is közünk van – tudtuk meg Tímár Andortól, a hazai MUS-E elnökétől. „Menuhin ugyanis Kodály Zoltán elvét követve – »a zene mindenkié« – indította útjára a kezdeményezést. Alapgondolata, hogy a művészet és az iskola kölcsönösen gazdagíthatják egymást. A MUS-E immár tizenhárom európai ország több mint ötszáz általános iskolájában mintegy hatvanezer gyermeket ismertet meg a művészetek sokszínűségével.”
A Magyarországon 1994 óta működő egyesület komplex művészeti nevelési programot kínál 6–10 éves, vegyes hátterű, nehéz sorsú és tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek. Jelenleg Budapesten, Zalaegerszegen, Békéscsabán, Pécsett és Kiskunhalason foglalkoznak gyerekekkel. „Az általános iskolai tanmenetbe beilleszkedve, a tanórák húsz százalékában művészeti foglalkozásokat tartunk hivatásos művészekkel, akik óraadóként érkeznek az iskolákba” – mesélte a programról.
Tímár Andort Guessous Majda Mária, Junior Prima díjas népdalénekes és MUS-E művész követte a színpadon, aki saját szerzeményét játszotta el.
A zenei produkció után a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) működését ismerhettük meg Füleky Ágnes marketingvezető tolmácsolásában. A szervezet legfontosabb célja, hogy a magyar cégeket, intézményeket, szervezeteket támogassa a közvetlen kezelésű uniós források igénybevételében. A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium háttérintézményének munkatársai tájékoztató anyagokat készítenek, szakmai eseményeken jelennek meg, információs napokat és képzéseket szerveznek, hogy minél szélesebb körben megismertessék a hazai szervezetekkel a közvetlen uniós programokat és az elérhető pályázati lehetőségeket. Tanácsadóik segítik az ügyfeleket a pályázati folyamatok megértésében, támogatják a nemzetközi partnerek felkutatását, és segítenek a megfelelő dokumentáció elkészítésében is. Folyamatosan figyelemmel kísérik az EU-s intézmények szakpolitikai irányait is, hogy naprakész információkkal szolgáljanak az ügyfeleiknek a projektfejlesztés során.
Koenraad Van de Borne képviseletvezető a Belgium északnyugati részén található Flandria kulturális életét mutatta be. A számtalan művészeti eseménynek otthont adó régió hat nagyobb városában (Antwerpen, Brüsszel, Bruge, Mechelen, Gent és Leuven) egymást érik az izgalmasabbnál izgalmasabb kulturális programok. „2024-ben a Flamand Közösség Kulturális, Ifjúsági és Médiatartalmakért felelős Minisztériumának teljes költségvetése 1,15 milliárd euró volt, amelyből több mint 243 millió eurót a professzionális művészetekre, több mint 98 milliót a kulturális örökségre, valamint körülbelül 95 milliót civil kulturális szervezetek és amatőr művészek támogatására fordítottak. Minden dotáció az egyes kulturális ágazatokra vonatkozó szakpolitikai rendeleteken alapul” – tudhattuk meg. A „Flanders on the Move” kulturális és gazdasági kezdeményezés Flandria és Magyarország közötti kapcsolatok erősítésére irányul, amelynek hazai partnerei például a Trafó, a PLACCC Fesztivál, Veszprém városa (Európa kulturális fővárosaként), a Magyar Zene Háza és a Budapest Music Center.
A magyarországi K&H Bank tulajdonosa, a belga KBC kétágú gyűjteményezést folytat. Klasszikus kollekciójuknak két XVII. századi épület, a Snidjers Múzeum és a Rockox Ház ad otthont. A modern gyűjtemény (többszáz 1860-1990 közötti műalkotást tartalmaz) azonban nem nyilvános, az intézmény központjában kapott helyet.
Szintén az irodák falait díszítik a magyar K&H Bank vállalati gyűjteményének darabjai. A kollekció múltját és jelenét Horváth Magyary Voljč Nóra, a pénzintézet kommunikációs ügyvezető igazgatója osztotta meg a hallgatósággal. „A K&H már a jelenlegi, egységes műgyűjteményének kialakítása előtt is számos műalkotással rendelkezett, de – tekintve, hogy munkatársaink banki- és nem képzőművészeti szakemberek – úgy véltük, legjobb lesz, ha segítséget kérünk a kollekció felméréshez. Így 2008-ban kiderült: a gyűjtemény semmilyen szempontból nem egységes. Az egyes tárgyak értékét és színvonalát tekintve is nagy szórás mutatkozott, az egykori Képcsarnok Vállalat festőinek alkotásaitól egészen Mednyánszky László védett tájképéig terjedt a spektrum” – mesélte az igazgató. A felsővezetés ekkor úgy döntött, hogy a meglévő gyűjtemény darabjait aukción értékesítik, és a befolyt összegből egységes kollekciót alakítanak ki – vagyis a korábbi gyűjtemény értékét a magyar kortárs képzőművészetbe forgatták vissza.”
Ezúttal is remek kiállítást láthattak az esemény résztvevői az Apollo Gallery-ben:a fiatal magyar – aboriginál származású képzőművész Herczeg Tiarna első magyarországi bemutatkozó kiállítása, a Girl in the clouds nem csak az alkotó és a galéria számára különleges és meghatározó pillanat, de a kortárs magyar képzőművészet számára is az. A mind a magyar, mind az ausztrál őslakos származására büszke művésztől bemutatott alkotásai kettős identitását és az abban megjelenő gazdag kulturális és spirituális tudást osztják meg a nézőkkel. A 250 ausztrál aboriginál nép közül Tiarna a Kuku Yalanji/Kuku Nyungkul Warra törzs tagja, amely Észak-Queenslandből, a Föld legbiodiverzebb esőerdejéből származik. Népének szoros kapcsolata a földdel és a természettel Tiarna azonnali figyelmet igénylő, nagyméretű festményeiben is tetten érhető. |
Gubinecz Ákos és Guessous Majda Mária kislányával, Mirával
Az eseményt Guessous Majda Mária és kislánya, Mira, illetve Gubinecz Ákos citeraművész, a MUS-E ügyvezető igazgatója zárták: a művészek egy, a MUS-E-s gyerekekkel közösen szerzett dalt adtak elő.
Nyitókép: Guessous Majda Mária és kislánya, Mira, Tímár Andor, Gubinecz Ákos, Grits Barbara, a BELGABIZ főtitkára, Jeroen Vergelynen, Jim Bauters, Horváth Magyary Voljč Nóra, Füleky Ágnes és Balogh Máté András (fotók: Pixolar Photography)
Lásd még:
Eurómilliók a Sablonban – A múlt és a jelen művészete egymás mellett
Egy biztonságos menedék a periférián – A belga Z33 komplexum a kortárs művészet, az építészet és a dizájn metszéspontja
Mi köze volt Napóleonnak a művészethez? – A belga királyi szépművészeti gyűjtemény
A Belga Nemzeti Bank gyűjteménye a kortárs művészekre összpontosít – A pénzintézet kollekciója ötvenkét évvel ezelőtt közgyűjteményi szellemben született
Jegybanki gyűjtemények a világban
„A műgyűjtés benne van a belgák DNS-ében” – Új irodába költözött a Christie’s aukciósház brüsszeli kirendeltsége, amely reményeik szerint a gyűjtők kulturális központjává válik
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!