
Delila Szigligeten, irodalmi tárlatvezetés Köveskálon, fiesta Ferencvárosban
– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
A szigligeti Várudvar Színpada (forrás: Szigliget Várudvar)
Idén nyáron is Szigligetre költözik a Centrál Színház
Molnár Ferenc: Delila
Helyszín: Szigligeti Várudvar színpada, 8264, Szigliget, Kisfaludy utca 30.
Időpont: 2024. július 30-tól augusztus 4-ig, 21:00
Minden sikeres férfi mögött egy nő áll. A nő mögött pedig a férfi felesége. Igaz ez Virág úrra is, a vidéki csárda tulajdonosára, aki – miután nagy összeget nyert a lottón – felkelti Ilonka, a cukrászlány érdeklődését. Így felesége, a bájos Marianne, a démoni Delilához hasonlóan kénytelen cselekedni, bevetve a női rafinéria teljes arzenálját, hogy megmentse házasságát.
A Delila Molnár Ferenc háború előtti utolsó vígszínházi bemutatója volt. Akkor Mariannét Molnár harmadik felesége, Darvas Lili alakította, ma Balsai Móni. A bemutatón Virág urat Somlay Artúr, ma Stohl András, a csábító pincérlányt Muráti Lili, ma Trokán Nóra játssza.
Az előadás a következő évadban már nem lesz a Centrál műsorán, úgyhogy érdemes a remek alakításokat még utoljára Szigligeten megnézni.
További részletekért látogasson el a Centrál oldalára!
Csepelyi Adrienn tavalyi tárlatvezetése a szoborparkban (forrás: Káli Art Park)
Irodalom a szoborparkban
Káli Art tárlatvezetés Csepelyi Adrienn-nel
Helyszín: Káli Art Park, 8274 Köveskál, Fő u 10.
Időpont: 2024. augusztus 3. 16:00
Ha valaki tudni szeretné, merre tart a hazai kortárs szobrászművészet, Köveskálra érdemes mennie: a Káli Art Parkban tizenöt izgalmas alkotást talál. A Káli Art Inn tulajdonosai, Molnár Júlia és Héjja Róbert négy évvel ezelőtt hirdettek először pályázatot a szobrászművészeknek, azóta minden nyáron – júniustól októberig – itt, butikhoteljük kertjében állítják ki a nyertes művet és mellette a tizennégy legjobb alkotást. Jelentkezhet pályakezdő és már elismert művész is, benevezhető bármilyen alapanyagból készült műalkotás, műfaji megkötés nélkül. Egyetlen kitételt szabtak csupán: már elkészült művel kell jelentkezni.
Gaál Tamás és a 2024-es győztes alkotás (fotó: Szuromi Judit)
A beérkezett pályaművekről zsűri dönt, Petrányi Zsolt művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria jelenkori gyűjteményének vezetője, Szabó Ádám Munkácsy-díjas szobrászművész, egyetemi docens, Topor Tünde, művészettörténész, az Artmagazin főszerkesztője, Tóth Pál Sándor art consultant és gyűjteménykezelő, illetve Molnár Júlia és Héjja Róbert. A házaspár egy szavazattal élhet, illetve a mindenkori zsűri tagja az előző év nyertese is, vagyis ezúttal Körei Sándor.
Az idei győztes Gaál Tamás Munkácsy-díjas szobrászművész. (Az idei pályázatról hosszabban ebben a cikkünkben olvashatnak.)
A szoborpark őszig látogatható, nyáron pedig izgalmas tárlatvezetéseken is részt vehetünk. Augusztus 3-án Csepelyi Adrienn újságíró és író lesz a közönség vezetője az Art Parkban. Adrienn rendhagyó tárlatvezetésén a szobrok által benne keltett érzéseket kortárs irodalmi idézetekkel társítja, így hozva közelebb a művészetet a látogatókhoz. A tárlatvezetés után pedig piknik várja a látogatókat (az elővételben megvásárolt falatokból).
A program regisztrációhoz kötött, amit ezen a linken tehetünk meg, piknikkosarat pedig itt vásárolhatunk.
Fiesta a Haller Campingben
French Fiesta
Helyszín: Haller Camping, 1097 Budapest, Óbester utca 2.
Időpont: 2024. augusztus 4. 15:00
Az idei Rekulti Fesztiválra – vagyis erre a vasárnapi Fiestára – három francia zenekar érkezik Bordeaux-ból a Haller Camping hatalmas platánfái alá. A koncertek sorát Sukh Mahal nyitja, majd őket követi az Alma Solar, az estét végül a francia-brazil formáció, a Wombo Rebellion zárja.
Az esemény ingyenes, de a részvétel regisztrációhoz kötött, jelentkezni ezen az e-mail címen lehet: rendezveny@fmkportal.hu. További információk a Fiesta Facebook-oldalán.
Kezdeményezés a függetlenek fennmaradásáért
Vizuális színházi szakmai workshopok az Élőkép Színházzal
Helyszín: 1078 Budapest, Nefelejcs utca 58.
Időpont: 2024. augusztus 5–17.
Az állami támogatások csökkentése és megvonása több független színház megszűnéséhez vezetett az elmúlt évtizedben, és a ma működő műhelyek többsége is a fennmaradásáért küzd. Az Élőkép Színház – kiszámíthatatlan helyzete ellenére – lát esélyt arra, hogy létrehozzon egy olyan helyet, amely otthont adhat saját és más társulatok vizuális színházi előadásainak, és egy vizuális színházi képzésnek is. Az ehhez vezető első lépcsőfok a következő kezdeményezés: „Keresve fennmaradásunk lehetőségeit, összefogásunkkal egymásért szolidaritást vállalva, a vizuális színház sajátos értékeit más-más irányból és módon közelítve az Élőkép Színház szervezésében augusztusban négy vizuális színházi alkotó egymást követő három napos szakmai workshopokat tart” – írják felhívásukban az alkotók.
Az alkotók és workshopjaik időpontjai:
Gergelyi Júlia: Színházművészeti eszköztár gazdagon (2024. 08. 05–07.)
Atlasz Gábor: Mozgás-színészet és képzőművészet (2024. 08. 08–10.)
Bérczi Zsófia: Látványelemek életre keltése (2024. 08.12–14.)
Perovics Zoltán: Külső és belső történések vizuális modellezése (2024. 08. 15–17.)
Az első workshopot így mutatja be Gergelyi Júlia: „Fedezd fel a kifejezőeszközeidet! Jelenlét, gondolat, impulzus – hang, gesztus, cselekvés – szöveg, mozgás, jelenet: a színpadi összhang összetevőinek lényegét járjuk körbe kívül s belül, melyhez a tánc, színészet, cirkuszművészet, bábszínház és vizuális művészet eszköztáraiból válogatunk. A mai kor színháza rendkívül sokszínű – a workshop során a műfajok és kifejezőeszközök között kalandozva ismerjük meg egymást, bontjuk ki az erősségeinket és alkotunk egy felejthetetlen összművészeti etűdöt a közösen választott témában adottságaink, képességeink és a workshopon tanult eszköztárunk segítségével.”
A kurzusokra tizenöt év felettiek jelentkezését várják, a workshopokon öt-tizenöt fő vehet részt. A részvételi díj 45 ezer forint, ami több kurzus látogatása esetén kevesebb lehet: az első workshop ajánlott árából tíz, a másodikéból húsz, a harmadikéból harminc, a negyedikéből pedig negyven százalék kedvezményt adnak. A részvétel a kurzus(ok) díjának befizetésével biztosított, utalási adatokat a jelentkezési lap kitöltése és a jelentkezés elfogadása után küldenek. Jelentkezni ezen a linken lehet.
Nyitókép: Balsai Móni és Sthol András a Delilában (fotó: Horváth Judit)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!