Egy multimédiás művészeti gyűjteményt lőnek ki a Holdra 
by artisbusiness.hu 2023. Aug 01.

Egy multimédiás művészeti gyűjteményt lőnek ki a Holdra 

A kollekció egy állandó installáció részeként ott is marad az égitesten.

A Lunar Codex egy digitalizált kortárs művészeti gyűjtemény, amely versekből, magazinokból, zenékből, filmekből, podcastokból és könyvekből áll. A kollekció százötvenhét ország harmincezer művészének, zenészének és filmesének munkáját tartalmazza.

A projektet a kanadai fizikus és író, Samuel Peralta indította el. A torontói székhelyű Incandence  technológiai vállalat ügyvezető elnökeként Peralta megkereste az alkotókat, hogy műveik ingyenes felhasználásához engedélyt kérjen. A Lunar Codexbe olyan független művészek alkotásai is bekerültek, akik munkáikkal szerepeltek már kiállításon, katalógusban vagy antológiában.

A négy időkapszulára osztott Lunar Codex digitális memóriakártyákra másolt anyagokat tartalmaz. Az analóg médiatároló eszköz 150 ezer, lézerrel maratott mikroszkopikus oldalnyi szöveget vagy fényképet képes tárolni egy 21 x 27 centiméter nagyságú lapon.

Korábban már volt hasonlóra példa, amikor 1977-ben a NASA Golden Recordot az űrbe juttatták: a fémlemez hang- és képanyagokat tartalmazó időkapszulaként, Voyager szondákkal került a világűrbe. Az első műalkotás, amely a Holdra utazott a The Moon Museum (Hold Múzeum) volt 1969-ben: az apró kerámialapra Forrest Myers, Andy Warhol, Claes Oldenburg, Robert Rauschenberg, David Novros és John Chamberlain alkotásai kerültek. A mű az Apollo 12 űrszondán jutott ki az űrbe. 1971-ben Paul van Hoeydonck belga művész alumíniumszobrát lőtték ki az Apollo 15 fedélzetén. A közelmúltban olyan kortárs művészek próbálták meg műveiket az űrbe juttatni, mint Jeff Koons, Sacha Jafri és Xu Bing.

Alex Colville New Moon, 1980 (forrás: Wikiart) Alex Colville New Moon, 1980 (forrás: Wikiart)

Noha korábban csak férfiak alkotásait lőtték ki az űrbe, a Lunar Codex nő művészek munkáit tartalmazza. A projekt kiemelt része Oleszja Dzsurajeva ukrán nyomdász linómetszete, aki 2022 áprilisában menekült el Kijevből. Bekerült továbbá a kollekcióba a Bennett-díjas Ayana Ross New American Gothic (2020) című festménye és Alex Colville New Moon (1980) című szerigráfiája (szitanyomata) is. 

Idén ősszel a NASA Commercial Lunar Payload Services programján keresztül további időkapszulákat küldenek majd ki a világűrbe.

(Forrás: ARTNews)

Lásd még:

-------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

A nyitókép illusztráció (forrás: pixabay.com) 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕