„Élhető, szerethető és inspiráló városi környezet létrejöttéhez szeretnénk hozzájárulni”
– Interjú Noah Steinberggel, a WING elnök-vezérigazgatójával
Különleges pop-up tárlatot nyitott a WING az építészeti tervezéssel és tartalmak létrehozásával foglalkozó Paradigma Ariadné és az Art is Business együttműködésével a Liget Center Vitrumban. Az építészettörténeti kiállítás középpontjában a jelenleg az RTL belvárosi bázisaként funkcionáló épületegyüttes, az egykori MÉMOSZ (Magyarországi Építőipari Munkások Országos Szövetsége) székháza áll. A közép-európai ingatlanpiac egyik vezető ingatlanfejlesztő és -befektető vállalatcsoportjának elnök-vezérigazgatójával beszélgettünk többek között arról, mit jelent számukra a kortárs művészet támogatása, és miként tükrözi a vállalat értékeit ez a kiállítás.
Miért fontos a Wing Zrt. számára, hogy Kortárs Művészeti Programot működtessen? Hol van e kezdeményezésben a Modernizmus darabokban című kiállítás helye?
A WING huszonöt éves fennállása során a cég számos projektjében kapott már kiemelt szerepet a kortárs művészet támogatása, és a jövőben is nagy hangsúlyt kívánunk fektetni az értékteremtésre. Mindig is vallottuk, hogy fejlesztéseink révén nem csak üzleti, hanem építészeti és társadalmi értéket is szeretnénk teremteni, hiszen az ingatlanok, amelyeket létrehozunk, hosszú távon velünk maradnak, alakítják környezetünket és ezáltal hatással vannak ránk.
Részlet a Mondernizmus darabokban című tárlatból (fotó: WING Zrt.)
Nem titkolt célunk, hogy ezekkel az épületekkel inspiráljuk azok használóit és az ott élőket, tágabb értelemben a városlakókat, illetve a turistákat, gazdagítsuk kulturális örökségünket, és nem utolsósorban: minél több ember számára tegyük hozzáférhetővé a hazai művészek alkotásait.
Ennek érdekében indítottuk el Kortárs Művészeti Programunkat, amelynek keretein belül kortárs művészekkel együttműködve szeretnénk hozzájárulni egy élhető, szerethető és inspiráló városi környezet létrejöttéhez.
Részlet a Mondernizmus darabokban című tárlatból (fotó: WING Zrt.)
Az Art is Business-szel és a Paradigma Ariadné építészirodával közösen életre hívott Modernizmus darabokban – a Liget Center, az egykori MÉMOSZ-székház építészeti karakterei című pop-up kiállítás apropója pedig a Liget Center nevű fejlesztésünk volt, amelyet alig pár hónapja adtuk át, és amely az RTL új belvárosi bázisa, illetve a tévécsatorna több stúdiójának és irodájának is otthona.
Számomra az egykori MÉMOSZ-székház nem csupán a világ egyik legjobb modernista épülete, de egyúttal jelenleg Magyarország legzöldebb műemléke, amelyben most az ország legmodernebb hírstúdiója is működik, méghozzá úgy, hogy közben sikerült megőriznünk az ingatlan eredeti karakterjegyeit. Ez utóbbiakból kaphattunk ízelítőt a 2024. november 4–18. között nyitva tartó kiállításon. A tárlat különleges aspektusból, izgalmas keretrendszerbe foglalva mutatta be a házat, a művészeti értékeit, az építészeti vívmányait, a bemutatott tárgyak, képek által felölelt különböző életszakaszokat és korszakokat. Koncepciójának felvetése, hogy a modern építészet nem esik távol a történeti építészettől.
Noah Steinberg, a WING elnök-vezérigazgatója (fotó: WING Zrt.)
A kezdeményezés egyik, számomra személy szerint is rendkívül megható és fontos eleme, hogy a tárlatban a vállalat korábbi gazdasági vezetője, Szűcs Ferenc képzőművészeti gyűjteményének egy része is helyet kapott. Kollekciója meghatározó darabjai segítik az építészettörténeti kontextus mélyebb értelmezését.
A Liget Centerben hol jelenik meg a Wing Zrt. értékmegóvó eszmeisége és gondolkodása?
Mindig hangsúlyozom, hogy a WING számára mennyire fontos Budapest építészeti öröksége: projektjeinket ennek alapjaira támaszkodva valósítjuk meg. Ilyen szempontból is különleges a Liget Center, hiszen korábban több fejlesztő is visszariadt az épület Auditórium szárnyának hasznosításától, az épület stílusa és a műemléki elvárások miatt. Mi azonban éppen ezekben láttuk meg a potenciált: a ház különleges történetét és egyedi megoldásait kiaknázatlan lehetőségként értelmeztük, ráadásul egy ilyen kivételes lokációban.
Bátran mondhatom, hogy a Liget Center átalakításával egy még járatlan úton elindulva, új szintre emeltük fejlesztői tevékenységünket. Kiemelkedő építészeti és műszaki színvonalon hoztunk létre új irodaházat, miközben az eredeti műemlék épület építészeti jegyei is megmaradtak. A legkorszerűbb technológiával láttuk el és kielégítettük az RTL műsorgyártói tevékenységéből adódó speciális, funkcionális igényeket is.
Az Auditorium épületének külső képét gazdagító képzőművészeti alkotást, Tar István értékes domborművét is helyreállítottuk. Vállaltuk továbbá Lányi Dezső Építőmunkások című szobrának teljes restaurálását is – a munka befejeztével visszaállítjuk a fasori bejárat elé.
Részlet a Mondernizmus darabokban című tárlatból (fotó: WING Zrt.)
Egyre jellemzőbb nemzetközi trend, hogy a nagyvállalatok támogatják a művészeteket. Nemzetközi kitekintésben hogyan értékelné a Wing ebbéli törekvéseit?
Cégcsoportunk társadalmi felelősségvállalásának egyik pillére, hogy egy élhetőbb jövőt szeretnénk teremteni a felnövő generációk számára, ennek pedig fontos része a hazai kortárs művészek és kultúra támogatása is, illetve szélesebb körű ismertségének és elismertségének elősegítése. Hisszük, hogy a művészet javítja az életminőséget.
Ez a vízió pedig nemcsak a WING magyarországi működésére, hanem külföldi érdekeltségeink tevékenységére is igaz. A cég többségi tulajdonában álló, vezető német lakó- és kereskedelmi ingatlanfejlesztőnél, a BAUWERT-nél a művészet és a kultúra előmozdítása már a társaság megalapításakor, az első pillanattól kezdve kiemelt szerepet kapott. Így teljesen természetes, hogy a WING-családhoz két éve csatlakozott vállalat ma is aktívan támogat galériákat, művészeti kiállításokat, illetve a művészeti szcéna neves eseményeit, valamint platformot biztosít tehetséges művészeknek arra, hogy műveiket széles közönségréteg előtt bemutathassák.
Részlet a Mondernizmus darabokban című tárlatból (fotó: WING Zrt.)
A szintén a WING többségi tulajdonában álló lengyel leányvállalatunk, az Echo Investment társadalmi felelősségi programjában ugyancsak fontos szerepet kap a művészetek támogatása. Fuzja projektünkön például Oskar Zięta lengyel szobrásszal dolgoztunk együtt, egy másik úttörő, városformáló fejlesztésünkön, a Browary Warszawskie-n pedig a lengyel plakátművészet alkotásaiból állítottunk össze tárlatot. Ez a helyszínünk ad otthont a Wola Jazz Fesztiválnak is, ahol a műfaj kitűnő, feltörekvő tehetségeivel találkozhatnak a résztvevők.
Az Archicom égisze alatt idén tavasszal megnyitottuk az Archicom Gyűjtemény Galériát, ahol már két kiállítást is rendeztünk – az egyiken Helmut Newton munkái, a másikon pedig a Les Grandes Maisons című tárlat keretében a világ vezető divattervezőinek alkotásait láthatta a nagyközönség.
Nyitókép: Noah Steinberg, (forrás: WING Zrt.)
Lásd még:
Modernizmus darabokban – Építészettörténeti pop-up tárlatot hozott létre az Art is Business a WING ingatlanfejlesztő vállalattal és Paradigma Ariadné építészirodával együtt
Záró állomásához érkezett a WING Liberty – Újabb húszezer négyzetméternyi irodaterület átadásával és egy kortárs műalkotás bemutatásával zárult a fejlesztés.
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!