Az építészet, a művészet és a kreativitás elválaszthatatlan egysége
by Helyes Georgina 2025. Feb 26.

Az építészet, a művészet és a kreativitás elválaszthatatlan egysége

– Interjú Noemi Riteával, a VELUX cégcsoport magyar és román piacért felelős vezetőjével

Miként formálja a VELUX az épített környezet jövőjét? Miért tartják fontosnak a kreatív közösségek támogatását? Milyen szerepet játszik az innováció a természetes fény használatában? Többek között e kérdésekről is beszélgettünk Noemi Riteával.

A kreatív gondolkodás és az innováció kulcsszerepet játszik a VELUX Cégcsoport működésében. Miként jelenhet meg a művészeti inspiráció a termékfejlesztésben és az építészeti szemlélet formálásában?

Résztvevő a VELUX művészeti programjábanRésztvevő a VELUX művészeti programjában

A művészet mindig is hatott e két területre. Számunkra is fontos a művészekkel való együttműködés, egy alkalommal például arra kértünk fel néhány alkotót, hogy helyezzék új kontextusba a tetőablakokat: kiállítási elemként gondolják újra azokat. Részt vettünk a fény és az építészet kapcsolatát vizsgáló Design Weeken is. Ezek az események közvetlenül inspirálták a termékfejlesztést.

Szorosan kapcsolódik a művészeti ágazatokhoz a fénytervezés is, a mérnökök ebben az esetben médiumként használják az ablakfelületeket. Sőt bizonyos szempontból már önmagában e munkafolyamatra is tekinthetünk művészetként – a természetes fény tudatos irányításával meghatározzuk az épített tér atmoszféráját is. A művészet és a funkcionalitás harmonikusan találkozhat a dizájnban. 

Ön szerint milyen hatással lehet az építészet és a dizájn fejlődésére, ha a tervezési folyamatokba bevonjuk a művészetet?

Épület a dániai ØstbirkbenÉpület a dániai Østbirkben

Erősíti azokat, hiszen a két terület nem csupán a funkcionális téralkotásról szól, hanem esztétikai és érzelmi élményt is nyújt. A szakterületeken átívelő tervezési gondolkodás, az alkotók, az építészek és a formatervezők közös munkája újszerű, kreatív megoldásokat eredményezhet, amelyek nemcsak esztétikai szempontból értékesek, de a működésben is új távlatokat nyithatnak. A művészeti elemekkel gazdagított építészet identitásképző hatása mellett erősebb érzelmi és kulturális kötődést alakíthat ki. Új formákat és kompozíciós elveket hozhat az építészetbe. Olyan természetközeli, fenntartható anyagok alkalmazását is ösztönözheti, mint például a napjainkban már egyre elterjedtebb, innovatív, regeneratív, gombafonalakon alapuló micélium.

A VELUX Cégcsoport több mint nyolcvan éve dolgozik azon, hogy a természetes fény és friss levegő beengedésével ne csak épületeket formáljon, hanem jobb életkörülményeket is teremtsen. A vállalat hisz abban, hogy egy jól megtervezett tér a funkcionalitáson túl is hat az emberek közérzetére, egészségére és mindennapi komfortjára.

Céljuk, hogy olyan fenntartható és innovatív megoldásokkal segítsék az építészet és a dizájnt területét, amelyek egyszerre szolgálják az esztétikát és a jóllétet. A fénytervezés, a természetes szellőzés és az energiahatékonyság nem csupán technológiai kérdés, hanem az élhetőbb és harmonikusabb terek kialakításának alapja.

Szemléletükben az építészet nem pusztán falak és ablakok összessége, hanem olyan tér, amely kapcsolatot teremt ember és környezete között. Ezt a filozófiát tükrözik a cég hívószavai is: transforming places, fénytervezés, természetes fény és szellőzés – mert a jó építészet nemcsak formálja a tereket, de inspirálja is az embereket.

 

Az Art is Business által életre hívott ArkForum az építészet, művészet és kreatív gondolkodás metszéspontjaira fókuszál. A VELUX Cégcsoport elsőként állt a kezdeményezés mellé – miért tartják fontosnak, hogy a művészeti és kreatív közösségeket is támogassák?

A németországi Das Maximum Museumban a VELUX ablakai gondoskodnak a fényárrólA németországi Das Maximum Museumban a VELUX ablakai gondoskodnak a fényárról

Hiszünk abban, hogy az építészet, a művészet és a kreativitás elválaszthatatlan egységet alkot. A szakmai közösségek támogatása nemcsak újító térformálási megoldásokat inspirál, de érzelmi és kulturális értéket is ad az épített környezethez. Az ArkForum támogatása is e szemlélet része, hiszen lehetőséget teremt a különböző szakterületek képviselői – építészek, tervezők és művészek – találkozására. Az efféle kezdeményezések támogatják az innovációt, emellett hozzájárulnak az érzékenyebb, élhetőbb és emberközpontúbb világ megalkotásához.

Milyen hatással lehet az ArkForum kezdeményezésére megalakult, szakértőkből álló közösség az építészeti és művészeti világ innovációira?

A "Cube by VELUX": Henning Larsen, a FormRoom és a Bang & Olufsen közös munkája a londoni Design Fesztiválra 2021-benA "Cube by VELUX": Henning Larsen, a FormRoom és a Bang & Olufsen közös munkája a londoni Design Fesztiválra 2021-ben

Ezeken a fórumokon gondolatindító és cselekvésre ösztönző eszmecseréket folytathatunk – ez pozitívan hat az építőipar egészére. Egyúttal lehetőségünk nyílik szakterületeken átívelően foglalkozni az épített környezettel, formálhatjuk az innovációkat.

A VELUX építészeti hívószavai: „boldog otthonok”, „mentális egészség” és „természetkapcsolat”. Hogyan mérhető egy épület pozitív hatása a közérzetünkre?

A VELUX Living Places projektje Koppenhágában (forrás: VELUX)A VELUX Living Places projektje Koppenhágában (forrás: VELUX)

A természetes fény és a megfelelő szellőzés csökkenti a stresszt, javítja a koncentrációt és hozzájárul a jobb életminőséghez. Sőt: nem csupán a komfortérzetet javítják, de közvetlenül hatnak a mentális és fizikai egészségre is – jelentőségüket nem győzzük eleget hangsúlyozni. Mindezt kutatásaink, többek között a Healthy Homes Barometer, illetve a Healthy Buildings Barometer [a kutatások ITT érhetőek el – a szerk.] is egyértelműen igazolják. A Daylight Factor és az UDI-mutatók (Useful Daylight Illuminance) segítségével számszerűen mérhető az adott térbe jutott természetes fény. A  Daylight Visualizer eszköz használatával pedig szakembereink pontos adatokkal szolgálhatnak a napfény hatásáról.

Mint említettem, fontos tényező a levegő minősége is. Léteznek már olyan intelligens rendszerek, amelyek a szén-dioxid-szint és a páratartalom folyamatos monitorozásával automatikusan nyitják vagy zárják az ablakokat.

A felhasználói visszajelzések, például a wellbeing kérdőívek és az okoseszközökkel végzett stressz-szint-mérés is elengedhetetlenek. A WELL Building Standard és a LEED minősítések megbízható visszajelzést adnak arról, hogy egy épület mennyire támogatja az ott élők egészségét és jóllétét.

Amennyiben az innovációra nyíló kapuként tekintünk egy ablakra, milyen „új világok”tárulhatnak fel a VELUX számára?

A "Cube by VELUX" belsejeA "Cube by VELUX" belseje

Az építészetben egyre nagyobb szerepet kapnak a fenntarthatósági, energetikai, számítástechnikai és esztétikai szempontok, így ez az ablak több irányba is nyílhat. Az intelligens árnyékolási megoldásoknak és az okosotthon-rendszereknek köszönhetően a nyílászárók aktívan hozzájárulhatnak az épületek energiahatékonyságához is. Különösen a sűrűn beépített városi környezetben lehetnek kulcsfontosságúak az általunk kínált megoldások: a tetőn keresztül nagyobb mennyiségű fényt és friss levegőt juttathatunk az épületekbe. A jövő nemcsak technológiai fejlődést, hanem élhetőbb, fenntarthatóbb és inspirálóbb építészeti megoldásokat hozhat a teljes építőipar számára.

Az ablak a híd a „kint” és „bent” között. A művészet szerepe is hasonló: nemcsak embereket köt össze, de különböző kultúrákat, gondolatokat is. Hogyan illeszkedik a VELUX filozófiája ebbe a szimbolikába?

Ebben a Stephan Hoinkes és Thomas Heil és Dreiplus Architekten iroda tervezte ausztriai hegyvidéki kabinházban is a VELUX ablakait alkalmaztákEbben a Stephan Hoinkes és Thomas Heil és Dreiplus Architekten iroda tervezte ausztriai hegyvidéki kabinházban is a VELUX ablakait alkalmazták

Az ablak építészeti értelemben határfelület, amely egyszerre választja el és köti össze a külső és belső teret. A beengedett fény formálja a térérzékelést, befolyásolja a komfortérzetet és meghatározza az épület viszonyát a környezetéhez. A VELUX termékei ebben a szimbolikában az építészet alapvető kihívásaira adnak választ. Ablakainknak köszönhetően már a tetőtérben is szoros kapcsolatba kerülhetünk a természettel.

A művészetek támogatása egy vállalat számára túlmutathat a mecénási szerepen – értéket és szemléletmódot is közvetít. Ön személyesen milyen művészeti ágat támogatna legszívesebben, ha lehetősége nyílna rá?

Noemi RiteaNoemi Ritea

Elsősorban művészeti iskolák támogatását preferálnám: jussanak megfelelő eszközökhöz és inspirációhoz a fiatal tehetségek. Fontosnak tartom, hogy a következő generáció ne csak technikai tudást szerezzen, de hosszú távon is lássa a jövőt az alkotói tevékenységben. Különösen a festészet, szobrászat és kerámia áll közel hozzám – ezek az ágazatok a kreativitás és az önkifejezés végtelen módját rejtik magukban.

Ha lehetősége adódna együtt dolgozni egy világhírű művésszel, építésszel, ki lenne az?

Bjarke Ingelst választanám. Az általa képviselt innovatív és fenntartható építészeti megoldások lenyűgöznek, hiszen munkáiban a funkcionalitás, az esztétika és a környezettudatosság tökéletes egyensúlyban van. Különleges dizájnjai nemcsak vizuális szempontból izgalmasak, hanem a városi életminőség javítását is szolgálják – inspiráló és követendő példa.

Mit üzenne azoknak a fiatal építészeknek és tervezőknek, akik a jövő innovációin dolgoznak? Hogyan inspirálhatja őket a VELUX Cégcsoport filozófiája?

A Nemzetközi VELUX-Díj 2024-es nyertes terve, Wan Zilin, Poon Gin Yong és Zang Jiayou munkája A Nemzetközi VELUX-Díj 2024-es nyertes terve, Wan Zilin, Poon Gin Yong és Zang Jiayou munkája

A legfontosabb üzenetem: merjenek előremutató, rendhagyó, fenntartható és emberközpontú megoldásokban gondolkodni. Az építészet jövője már nem csupán az esztétikáról és a funkcionalitásról, hanem az emberi jóllétről és a környezetről is szól. Kutassanak, kísérletezzenek, és inspirálódjanak a filozófiánkból, amely az ember és a környezet harmonikus kapcsolatát helyezi középpontba! Világszerte számos pályázattal és hallgatói versennyel ösztönözzük a fiatalokat, mert hisszük: a jövő generációjának támogatása az egyik legjobb befektetés.

Nyitókép: Noemi Ritea (a nyitókép és a cikkben szereplő képek forrása a VELUX)

Lásd még:

Az építőipar és ingatlanszektor művészeti közössége: az ArkForum

Tudásátadás és értékmegőrzés – Bemutattuk az Art is Business 2025-ös terveit

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!