Erős múltra építkező jelen
by Balogh Máté András 2025. May 15.

Erős múltra építkező jelen

– A máltai kulturális színtér

2025 tavaszán, kilenc év után tértem vissza Máltára, a közel félmillió lélekszámú szigetországba, ahol a több évszázados római, arab, normann, olasz, francia, angolszász hatás eredményeképpen egyedi és izgalmas kulturális identitás jött létre. A hagyományok tisztelete, az erős katolikus hit és a kortárs művészetek lenyűgöző elegye jellemzi az országot, amely természeti szépségei mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektet a kulturális turizmus pozicionálására is. 

Előző írásomban Máltát mint turisztikai desztinációt mutattam be, az emberek gondolkodásmódjától kezdve a változatos gasztronómián át a tájegységek vibráló színeiig. Jelen írásomban azon kulturális és művészeti értékek kerülnek fókuszba, amelyek miatt érdemes Máltára más szemmel tekinteni. 

A templomok és a kereszténység

Málta és Gozó több évezrede lakott szigetek. A normann hódítással (1090) érkezett meg az országba a kereszténység, amely azóta is átitatja a helyiek identitását és gondolkodását. Az ország – amely fele akkora, mint Budapest – hatvannyolc tanácsi településén több mint háromszázhatvanöt templom található, szóval nyugodtan nevezhetjük a kívül-belül kiváló állapotú, barokk stílusú épületeket a máltaiak legfontosabb közösségépítő helyszíneinek.

Húsvét alkalmából ünnepi díszbe öltöztek Málta tempolomaiHúsvét alkalmából ünnepi díszbe öltöztek Málta tempolomai

Nagycsütörtökön érkezvén átérezhettem, milyen fontos jelentőséggel bírnak a társadalom életében a katolikus vallás és a főbb egyházi ünnepek. Az emberek a dugóban ülve sem idegeskedtek a lezárt útszakaszokon, míg várták, hogy a körmenetek résztvevői visszaballagjanak a templomokba. Háromnapos ottlétem során kivilágított templomok, éjszakai misék és ünnepi felvonulások mutatták meg Málta hagyományőrző arcát. 

Kimondottan szerettem a következő templomokat:

Szent Pál Katedrális – Mdina

Gozó Katedrális – Victoria (Rabat)

Miasszonyunk Bazilika – Valletta

Mosta Dóm – Mosta

Szent János Társkatedrális – Valletta

A Szent Pál KatedrálisA Szent Pál Katedrális

A szigetország öröksége

Múzeumok egész tárházát, összesen kilencven élményközpontot foglal magába a Heritage Malta (Máltai Örökség) kezdeményezés. Az intézményrendszer – amelyet az ország turisztikai vállalata több éve menedzsel – arra törekszik, hogy az őskori barlangoktól a föld alatti átjárókig, a víz alatti örökségtől az ipari és a történelmi jelentőségű helyszínekig bemutassa a szigetország múltját.

Nehéz volt válogatni a kínálatból, hiszen a legtöbb intézményre kíváncsi voltam. Végül az alábbi helyszíneket látogattam meg.

Szent Augusztin Katakombák Mdinában

Föld alatti sírkamra MdinábanFöld alatti sírkamra Mdinában

Málta területén, főleg Mdina környékén sok száz, többségében ókeresztény, föld alatti sírkamra található. Közülük az egyik legrégebbi és legnagyobb a Szent Augusztin Katakomba, ide menekültek a II. világháborús bombatámadások elől a lakosok. A területen 2008-ban kezdődtek a régészeti kutatások, és nem sokkal később már meg is nyitották a sírkamrákat az érdeklődők előtt. 

A Nagymester Palotája

A Nagymester Palotájának impozáns bejárataA Nagymester Palotájának impozáns bejárata

Málta, illetve Valletta központjának leglátogatottabb (évente közel háromszázezer turista keresi fel) kulturális helyszíne. Nemrég újították fel és adták át a nagyközönségnek Málta történelmének négyszázötven éves „szemtanúját”, a szigetország legfontosabb épületegyüttesét. Jelenleg nyolcvan százaléka látogatható, mivel az ország köztársasági elnöki hivatalának székhelye is. Több helyiséget is bejártam, kiemelkedik közülük a Nagykövetek szobája (máig itt iktatják be az új nagyköveteket), és a Trónterem, ahol az első Nagymester is törvénykezett. 

A föld alatti Valletta (Valletta Underground)

Nem ismerhetjük meg teljesen a város történetét, ha nem merülünk le a földbe vájt, római időkig visszanyúló csatornahálózatba, amely a kezdetektől évszázadokig a víz és gabona tárolására szolgált. A II. világháborús bombázásokkor e csatornahálózat is menedéket nyújtott a lakosságnak, a több tízméternyi tág területen rengetegen férnek el.

Szent Elmo erőd

A kikötőkre, a környező városokra és falvakra zavartalan panorámát kínáló, kulcsfontosságú pozíciót már a középkorban felismerték és kihasználták. Valóban lélegzetelállító a kilátás az erődről, amelyet stratégiai helyen, a Sciberras-félsziget csúcsán építettek 1551-ben, hogy szembenézzen az oszmán armadával, és visszatartsa azt. 

Máltai Szépművészeti Múzeum (MUZA)

A MUZA bejárataA MUZA bejárata

Máltai nyelven a MUZA annyit jelent: inspiráció. Az Auberge d'Italie-t 1576-ben építették, és az évszázadok alatt számos funkciót látott el, majd 1925-ben Vallette történeti múzeuma kapott helyet benne. A II. világháborúban rengeteg bombatalálatot kapott, az országos levéltár és a műtárgyak egy része megsemmisült. 1973-ban a Nemzeti Posta központja, majd 2002-ben a Turisztikai Ügynökség foglalta el az épület részeit. 2018-ban – Valletta Európa Kulturális Fővárosának évében – a MUZA költözött a teljesen múzeummá alakított épületbe. A máltaiak rendkívül büszkék rá, fontos tehát megismerni az épület történetét. Nem hatalmas, könnyen bejárható, és minden egyes centiméterén érezhető a szakmai szeretet és odafigyelés. Izgalmas, mert nemcsak több ezer év történetét mutatja be több emeleten keresztül, hanem helyet ad a kortárs művészetnek is, méghozzá ingyenes látogathatósággal. Nem szabad kihagyni!

A további helyszínek és attrakciók között ITT érdemes böngészni. 

Néhány jó tanács a máltai kulturális bóklászáshoz:

  • Ne féljünk angolul megszólalni és kérdezni! Mindenki segítőkész.
  • Jegyvásárlás előtt nézzük meg, hogy a kiszemelt múzeum, helyszín nem része-e a Malta Heritage Passnak – így spórolhatunk.
  • Érdemes bóklászni és elveszni Vallettában, de ha nem jól terveztük meg, hol is akarunk kilyukadni, a város dimbes-dombos fekvése miatt könnyen elfáradhatunk.
  • Kincseket rejtenek a múzeumok boltjai, érdemes mindegyikben szétnézni.

 

Valetta híres szökőkútjaValetta híres szökőkútja

A jelen: a kortárs kultúra és a művészet 

Ahogy fentebb is írtam, Málta gondosan kezeli történelmi hagyatékát, éppen ezért nem is gondolná az ember, hogy a kortárs, élő-lélegző művészet is mennyire jelen van a sziget életében. Az ország minden évben több nagyobb nemzeti és nemzetközi kulturális esemény helyszíne.

Barokk Fesztivál

2013 óta minden januárban megrendezik a nemzetközi szinten is népszerű zenei fesztivált az ország különböző helyszínein, többek között a Szent János Társkatedrálisban, a Verdala-palotában és a Manoel Színházban. 

Manoel Színház (Teatru Manoel)

A Manoel Színház nézőtereA Manoel Színház nézőtere

Az ország első számú nemzeti teátruma. 1732-es átadásával az első európai intézmények közé tartozik, azóta befogadó színházként működik. Itt láthatók és hallhatók a felejthetetlen élményt adó, legfontosabb klasszikus zenei, musical- és balettelőadások. Az épület hatszáz fő befogadására alkalmas. Az épület akkor is üzemel, amikor épp nincs előadás: rendszeresen szerveznek házsétákat, vagyis az érdeklődők bármikor megismerhetik a barokk színház történetét. Volt szerencsém beszélgetni a kortárs szárnyban az intézmény egyik vezetőjével – a találkozásról részletesebben következő cikkemben mesélek. 

Az MTV szigete

A klasszikus zene iránt kevésbé érdeklődőkre gondolva az amerikai MTV minden év júniusában vagy júliusában egy napra elvarázsolja Máltát. A 2007 óta megrendezett Isle of MTV (MTV-sziget) Európa legnagyobb ingyenes fesztiválja, amelyen évente több tízezren vesznek részt.  

Nemzeti Kreativitási Központ (Spazju Kreattiv)

A Spazju Kreattiv főleg kreatív művészeti és kulturális események helyszíne. A Fondazzjoni Kreattività által 2000-ben alapított intézmény a XVI. századi erődben, a vallettai St. James Cavalier-ben található, pár percnyi sétára a MUZA-tól és a Máltai Parlamenttől. 

MICAS

Műtárgy a MICAS előttMűtárgy a MICAS előtt

2024 végén nyitotta meg kapuit a Máltai Kortárs Művészeti Központ Vallettában, a XVII. századi Floriana erődítményben. Célja: nemzetközi szinten is láthatóvá tenni a helyi kortárs kulturális szereplőket. Ottjártamkor két rendkívül kedves és zseniális szakemberrel találkozhattam, akik az intézmény létrejöttének körülményeiről, működéséről, illetve terveikről meséltek (a részletekről következő írásomban számolok be). Az épületet nem könnyű megtalálni, de amikor sikerül, úgy érzi az ember, hogy „ékszerre” talált. A majd’ négyszáz éves épület és a kortárs építészet találkozásából rendkívül impozáns és izgalmas, háromemeletes „ház” született – a mérete senkit se riasszon el: a művészet széles spektrumát ismerhetjük meg és élvezhetjük ott. 

Nyitókép: Valetta látképe (A nyitókép forrása a Visit Malta. A cikkben szereplő fotókat a szerző készítette)

Lásd még:

Két világ határán – Máltai kalandozások

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕