
Amikor a makacs gondolat Esterházy-emlékhelyet szül
– Alkotótérré és irodalmi rendezvények színhelyévé válik az íróóriás egykori otthona
Esterházy Péter születésének 75. évfordulóján Vámos Miklós és Dragomán György sajtótájékoztatót tartott a MIBA, vagyis a Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza Alapítvány nevében, a Magvető Caféban. A szervezet azt a nemes célt tűzte ki, hogy Esterházy és családja egykori, III. kerületi, Emőd utcai otthonát irodalmi bázissá alakítja, ami – Vámos megfogalmazásában – kellően intim, mégsem elefántcsonttorony alkotótér lehet.
A szívmelengető történet népmesei elemekkel tarkított. Ilyen például az alapítvány három törzstagja, akik közül az egyik (Vámos) kellő makacssággal mindent kijár. Aztán ott vannak az egyre sokasodó segítői, és hogy, hogy nem, a személyes kötődésből kicsírázó kötelességérzet egyszer csak közüggyé avanzsál. És noha persze vannak a főhősöket a céljuk elérésében hátráltató erők, tudjuk és hisszük: végül a jók győznek.
Az Emőd utcai ház (forrás: Ingatlan.com)
Esterházy Péter 2016 nyarán bekövetkezett halála után örökösei eredménytelenül próbálták meggyőzni Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatát arról, hogy az Emőd utcai házban irodalmi központot nyissanak, ezért évekkel később, 2024 márciusában meghirdették, hogy eladóvá vált az ingatlan. Ezt a felhívást meglátva Vámos Miklós és Dragomán György összeszövetkezett az épület megvédésére, hogy megakadályozzák a ház ledózerolását és azt, hogy társasház épüljön a telken.
Vámos Miklós és Dragomán György a sajtótájékoztatón (fotó: Hornyák Adrienn)
Mint Esterházy Györgytől megtudtuk: a római-parti ház 1957-ben került a család tulajdonába, miután édesapja díszmagyar ruhájának ékszeréiért és 117 ezer forintért megvásárolták egy bőrdíszművestől. Amellett, hogy az épület egykor – mint ahogyan arra az ingatlanhirdetés szövege utalt – „egy boldog család otthona” volt, irodalomtörténeti jelentőséggel is bír, hiszen nem csupán élettere volt az írónak és családjának közel hatvan évig, de e falak között született rengeteg nagyon fontos szöveg, hovatovább szinte a teljes Esterházy-életmű.
A család sikertelen önkormányzati tárgyalásai után Vámos Miklós személyesen is (az ügy szempontjából újra) felvette a kapcsolatot a kerületvezetéssel. Erőfeszítései végül eredménnyel jártak: az önkormányzat 2024 tavaszán megvásárolta az ingatlant, majd egy évvel később – tizenöt évre – az időközben Vámos Miklós, Dragomán György és Daniel Kehlmann által alapított és bejegyeztetett MIBA kezelésébe adta. „Az általuk létrehozott alapítvány garancia arra, hogy a ház jó kezekben lesz” – hangsúlyozta akkor dr. Kiss László polgármester.
Az Emőd utcai ház, Esterházy Péter egykori otthona (forrás: Ingatlan.com)
Amikor felmérték a hat évig üresen álló, nyolcszobás, két fürdőszobás ház állapotát, kiderült: az épület helyenként süllyed, és a tető teljes cseréjére is szükség lesz. Mivel az önkormányzat nem tudja vállalni a fenntartását, és a MIBA-nak sincs tőkéje, közadakozásból, az emberek jótéteményeiből kezdődhet meg a felújítás.
Vámos Miklós a közösségi oldalán posztolt arról 2025. március végén, hogy indul a felújítás, tételes – mára már százelemű, folyamatosan bővülő – névsort mellékelve arról, ki milyen felajánlást tett. A magánemberek és cégek által felkínált közreműködési módozatok skálája igen széles: a házon szükséges munkálatok elvégzésén és a felújítási tervek elkészítésén túl biedermeier bútorzatra, önjáró hidraulikus emelőre, raktárra, wifi kialakításra is érkezett felajánlás, továbbá segítségét ígérte bútorasztalos, kertészmérnök, tartószerkezet-rekonstrukciós mérnök, tervező és pék – csak hogy néhány példát említsünk. A BME egyik tanszékvezetője a diákjait bízta meg azzal, hogy a házra készítsenek terveket, különböző variációkban.
Vámos Miklós a sajtótájékoztatón (fotó: Hornyák Adrienn)
Aktuálisan leginkább gondnokra és menedzserre lenne szükségük. Jelenleg a feladatok oroszlánrészét Vámos viszi, és mint mondta, ezt a szerepkört az alkotóházba betérő első vendég megérkezésétől számított egy évig tölti még be. Így nem titkolt cél, hogy a remények szerint a csapathoz majd csatlakozó menedzser idővel átvegye a stafétabotot tőle, aki a legnagyobb szeretettel és teherbírással végzi a projekt által magára vállalt feladatokat.
A szakmai jellegű felajánlások mellett a MIBA kapott kisebb (a legszerényebb mértékű felajánlott összeg ötezer forint volt), nagyobb és néhány kifejezetten jelentős (milliós és húszmilliós) pénzadományt is. Vámos Miklós hangsúlyozta, hogy a kisebb összegű hozzájárulásokat is köszönettel veszik. Hogy mindez mennyire fontos az adakozó oldaláról is, azt az egyik adományozó fogalmazta meg a leghűbben: „Nagy megtiszteltetés lenne, ha elmondhatnám, hogy például egy négyzetméternyi festék erejéig részem lehetett Esterházy Péter házának felújításában.”
A hallgatóság a sajtótájékoztatón (fotó: Hornyák Adrienn)
Vámos kiemelte: minden, ami eddig történt a házzal, kizárólag társadalmi munkában, díjazás nélkül valósult meg. A jelenlegi költségvetés körülbelül 50 millió forint. A nyitás után az alkotóház fenntartása nem lesz költségigényes.
– A tervek szerint – akár már ez év őszétől is, pályáztatás útján – a felső szintet elsősorban Esterházy műveinek, illetve irodalmunk darabjainak fordítói használhatják majd, ketten egy időben, egy-egy hónapnyi időtartamban. Szeretnék, hogy az az erő, amit Esterházy Péter kifejtett a házban, másoknak is segítsen – fogalmazott Dragomán György (az író ekképpen emlékezett meg Facebook-oldalán a nagy előd születésnapjáról). Ahogyan tavaly mondta: egy nagyregénynyi idő telt el azóta, hogy Esterházy már nem alkot a házban, de remélik, egy kisregénynyi idő múlva már újra dolgozhat benne valaki.
A kialakítandó ház alsó szintje irodalmi rendezvények (előreláthatóan havi kettő), többek között könyvbemutatók színtere lesz. Esterházy dolgozószobáját – bizonyos feltételek mellett – kisebb csoportok számára látogatható emlékhellyé alakítják, meghagyva benne az író eredeti bútorait és személyes tárgyait.
Dragomán György a sajtótájékoztatón (fotó: Hornyák Adrienn)
Az épülethez kert is társul, és ha már a kertnél tartunk, a tervek szerint nyaranta különböző programok helyszínévé válik. Ehhez nem csupán olyan emlékek kötődnek, mint hogy Esterházy Péter fia, Marcell gyerekkorában keresztül-kasul felásta, amikor régész akart lenni, ám egyebeket nem, csak üres tejfölöspoharakat talált, hanem például arról is híres, hogy ugyancsak Marcell az édesapja által írt könyveket méretazonosan egymás mellé sorakoztatta fából – a műalkotáshoz az alapanyagot a kertjükben kivágásra ítélt birsalma-, körte- és almafák darabjai szolgáltatták.
Egyszer egy interjúban arra a kérdésre, hogy mi teszi őt boldoggá, Esterházy (állítólag) a következőket válaszolta: „Szó van egy alapboldogságról, arról tudniillik, hogy a szerző örül, hogy él. (Az írás kivételes pillanatai.) Azt hiszem, talán az átlagnál többször voltam boldog.”
Ha fizikai síkon nem is, szellemin, az írásain keresztül mindenképp tovább él velünk Esterházy. Amíg a könyvespolcon ott vannak a könyvei, fejünkben a mondatai, addig ő 75, meg 80, meg 100 – zárta gondolatait Dragomán György a sajtótájékoztatón.
Nyitókép: Az Emőd utcai ház, Esterházy Péter egykori otthona (forrás: Ingatlan.com)
Lásd még:
Esterházy Péter emlékéhez méltó, új szerepben az író egykori otthona – Az Emőd utcai ingatlan új neve: A Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza
Vajon védett épületté, alkotóházzá válhat-e Esterházy Péter egykori otthona? – A magyar kultúra iránt elkötelezett befektető kerestetik
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!