Esterházy Péter emlékéhez méltó, új szerepben az író egykori otthona
– Az Emőd utcai ingatlan új neve: A Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza
Nyolc éve már, hogy nincs köztünk. Szellemi öröksége azonban velünk maradt, életműve a magyar irodalom megkerülhetetlen része. És úgy tűnik, megmenekül az a ház is, ahol mindezen fontos írások születtek. Esterházy Péter halálának évfordulója előtt néhány nappal, július 11-én az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Képviselő-testülete rendkívüli ülésen úgy döntött, megvásárolja a család egykori lakóházát, amelyből – a tervek szerint – alkotóház lesz.
Néhány hónappal ezelőtt olvashattuk a hírt, miszerint eladóvá vált az Esterházy-ház. Az örökösök, a család terve az volt, hogy alkotóházként születhessen újjá az Emőd utcai ingatlan, ehhez kerestek olyan szervezetet, amely az épület tulajdonosaként működteti is azt. Azonban ilyen szervezetet nem találtak. Mint arról korábban több helyen nyilatkoztak (például a Telex cikkében is), kapcsolatba léptek előbb a Petőfi Irodalmi Múzeummal, ahonnan a korábbi igazgató, Prőhle Gergely kereste meg őket, ám az ő leváltása után utódja, Demeter Szilárd már nem folytatta e párbeszédet az örökösökkel. Ezután a család megkereste a fővárost is, amely anyagi nehézségekre hivatkozva utasította el őket. Ezután került ki a házra az eladó tábla, és bolydult fel a magyar irodalmi elit.
Az Emőd utcai ház (forrás: Ingatlan.com)
Az ingatlanhirdetés megjelenésekor Dragomán György Facebook-posztjában így írt: „»sok-sok évig volt egy boldog nagycsalád otthona« áll ebben az irodalomtörténeti jelentőségű ingatlanhirdetésben. EP könyveiből eléggé ponotsan tudható, mennyire így volt ez. Én csak életemben egyszer jártam ott, egy születésnapon, felejthetetlenül szép alkalom volt. Az jut eszembe erről a hirdetésről, hogy amikor 2016-ban meghirdették Thomas Mann villáját Los Angelesben, abban se szerepelt semmilyen utalás arra, hogy kié is volt az a ház. De aztán a teljes német kulturális és politikai élet összefogott, és a villa mára alkotóház.”
Végül Dragomán György, Daniel Kehlmann és Vámos Miklós írók – ahogyan utóbbi fogalmaz a minap megjelent Facebook bejegyzésében – „fogadatlan prókátorként” kezükbe vették az ügyet. Most úgy tűnik, sikerrel járt fáradozásuk, a III. kerületi önkormányzat oldalán ugyanis ez a hír olvasható néhány napja:
„»Egy város, egy hely valóban azért méltó az említésre, mert ott úgy tudunk önmagunkra pillantani, ahogy máshol nem.« (Esterházy Péter)
Nyolc éve, 2016. július 14-én ment el Esterházy Péter. Hiánya azóta sem szűnően fájdalmas és pótolhatatlan, mégsem mondhatjuk azt, hogy végleg távozott közülünk, hiszen ez csupán fizikailag igaz.
Itt van velünk szellemisége, mindaz, amit képviselt, amit egyedi irodalmi hangján, olykor bölcs iróniával vagy éppen önirónival hagyott ránk. Hálás utókorként őrizzük az ízig-vérig óbudai író emlékét, és köszönetet mondunk neki életművéért, amellyel valamennyiünket gazdagít a mai napig.
Esterházy Péter a családi ház kertjében 2010-ben (Fotó: Kollányi Péter / MTI)
Így kedves és megtisztelő kötelességünk érezzük, hogy a szavait követve olyan kerületet építsünk, amely »valóban azért méltó az említésre, mert ott úgy tudunk önmagunkra pillantani, ahogy máshol nem.« És ennek a vállalásnak fontos része Esterházy Péter emlékének folyamatos, aktív ápolása.
Ennek részeként Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Képviselő-testülete július 11-i rendkívüli ülésén döntött: megvásárolja Esterházy Péter harmadik kerületi, Emőd utcai egykori lakóházát. A fenntartásában, az irodalmi életbe való (vissza)kapcsolásában Dragomán György, Vámos Miklós és Daniel Kehlmann írók vannak segítségünkre.
Az Esterházy-ház megmentése kétségkívül az eddigi legjelentősebb kapcsolódó küldetésünk, amely messze túlmutat a napi szintű politikán, vitákon, harcokon. És ez kapcsólódik törekvésünkhöz, amelynek érdekében évről-évre, sokféle szempontot megragadva idézzük fel Esterházy Péter emlékét, változatos műfajokban.”
Új kezdet: A Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza
Vámos Miklós és Esterházy Péter (forrás: Facebook)
Esterházy Péter hétéves volt, mikor a korábban kitelepített család Budapestre került. Az Emőd utca egyik első nyaralójába költöztek. Az író itt élt haláláig feleségével, közel hatvan évig. Itt nevelték gyerekeiket, itt született teljes életműve is.
Vámos Miklós a Magyar Hangnak adott interjújában így nyilatkozik a témáról:
„Péter nyolc éve meghalt, a családja egy ideje kiköltözött az épületből, amely azóta üresen áll. Amikor megjelent a hirdetés, és kiderült, hogy eladó a villa, sejtettem, hogy aki megveszi, az inkább a telket akarja, nem az épületet, vagyis rögtön le fogja bontani, és felhúz a helyére egy minimum négylakásos társasházat. Úgy gondolom, a kortárs irodalom legnagyobb alakjának egykori otthonát nem ingatlanfejlesztési, hanem irodalmi célokra kéne használni, ezért amikor Dragomán György egy Facebook-posztban külföldi példákat hozva elmesélte, hogy máshol hogyan működnek alkotóházak a már meghalt híres művészek ingatlanaival, odaírtam, nekünk is ezt kellene tennünk. Nem sokkal később találkoztunk Gyurival, megbeszéltük, hogy ugorjunk neki. Makacs típus vagyok, olyan, mint egy buldog, ha megfogok valamit, azt nem eresztem, amíg el nem érem, amit akarok. [...] Felkerestük a kerület vezetését, átbeszéltük a lehetőségeket, és arra jutottunk, hogy ha az önkormányzat megvásárolja a villát, akkor mi létrehozunk egy alapítványt, amely alkotóházként működteti azt. Ebben meg is egyeztünk, majd elindítottuk a hosszadalmas jogi folyamatot, egy alapítvány bejegyzése nem megy egyik pillanatról a másikra. Hárman vagyunk alapítók: Dragomán György, Daniel Kehlmann és én. Daniel ismerte és becsülte Esterházy Pétert, és szoros kapcsolatban van Gyurival, így amikor ő felhívta, hogy benne lenne-e, azonnal igent mondott. Az intézmény neve egyébként a Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza lesz. [...] Sokan jelentkeztek, hogy segítenének, csak mondjuk meg, mit. Amint bejegyzik az alapítványt, közhírré tesszük, hogyan lehet támogatni a munkánkat.”
Nyitókép: Esterházy Péter a családi ház kertjében (fotó: Kollányi Péter / MTI)
Lásd még:
Vajon védett épületté, alkotóházzá válhat-e Esterházy Péter egykori otthona? – A magyar kultúra iránt elkötelezett befektető kerestetik
A művész emlékezete – Mégsem lesz emlékház Kocsis Zoltán egykori otthona
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!