
Filmes, irodalmi és színházi fesztiválokkal zárul a szeptember
– Emellett Presser Gábor szeptember 30-án és október 1-jén is koncertet ad az Arénában
Az Art is Business ezen a héten a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált, a szegedi Thealter plusz kisfesztivált, a LAVOR Collective Art Salon különleges kiállítását, a Szemrevaló Filmfesztivált és Presser Gábor koncertjeit ajánlja.
Szeptember 28-án indul a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál
Az idei fesztivál a Millenárison száznegyven kiállítóval, több mint negyven külföldi szerzővel várja látogatóit a Parkban, a B (Nagycsarnok) és D épületben (Üvegcsarnok), az Európa Ponton és a Nemzeti Táncszínházban. A gyermekeknek kialakított külön szekció, a Gyerek(b)irodalom a gyermekkönyvek és az olvasás népszerűsítése mellett színes programokat kínál a családoknak a Millenáris D épületében. A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál hagyományosan vendégül látja a világ legrangosabb íróit, költőit. Az idei fesztivál díszvendége a népszerű amerikai sci-fi író – John Scalzi, aki Budapest Főpolgármesterétől átveszi a Budapest Nagydíjat is. Díszvendég országként idén Hollandia mutatkozik be. Az utóbbi évekre jellemző, hogy közép-európai viszonylatban is kiemelkedően magas számban jelentek meg holland könyvek magyar fordításban, ezt tükrözi a holland pavilon szlogenje is: „könyvek tengerén”. A Könyvfesztivál látogatói tucatnyi neves holland íróval, költővel, illusztrátorral találkozhatnak – köztük lesz Arnon Grunberg, író és újságíró, A betegség nélküli ember szerzője, Abram de Swaan, esszéíró, szociológus, Martin Michael Driessen író, színházi és opera rendező és Annamarie Bon, népszerű ifjúsági szerző. A díszvendég standon egymást követik majd a kerekasztal- és tematikus beszélgetések, felolvasások.
John Scalzi író (fotó: Gage Skidmore)
A Szegedi MASZK Thealter plusz kisfesztivált rendez Szegeden
Öt különleges, a műfaji határokat átlépő fizikai színházi és táncelőadás látható a szegedi Régi Zsinagógában a szeptember 28-án kezdődő 33. Thealter plusz kisfesztiválon – olvasható a szervező MASZK Egyesület közleményében. A négynapos kisfesztivál az Artus Stúdió és Kompánia Színházi Társulat közös, Tandem című produkciójával indul. Az előadást Mayer Zita és Mózes Zoltán rendezte, és azt a kérdést járja körül, mit jelent együtt alkotni. Szeptember 29-én Kovács Domokos a kortárstánc és a bábszínház kettőséből született, fizikai bábszínház műfaji meghatározású darabjait láthatja a Régi Zsinagóga közönsége. A Dancing On A Grinder című mű azt vizsgálja, hogyan befolyásolják a tradicionális férfi-női szerepek egy párkapcsolat dinamikáját. A második, H.A.N. című produkció Hermaphrodita, Androgyné és Narcissosé mítoszát eleveníti meg. A három történet egymásba olvasásából jön létre egy negyedik, amely a tánc és a bábszínház kettőséből született, és felteszi a kérdést: mennyire határozza meg életünket az, hogy milyen testbe születünk? A Cipolla Collectiva szeptember 30-án vendégszerepel A test misztériuma című produkciójával Szegeden. Mikó Dávid és Nagy Csilla közös előadása a tánc és a színház nyelvén hívja a nézőket közös tanulmányra.
Mándy Ildikó Társulat: Pavlova (fotó: Dusa Gábor)
A Thealter plusz zárásaként október 1-jén Anna Pavlovna Pavlovát, a XX. századi táncművészet meghatározó alakját idézi meg a Mándy Ildikó Társulat. A prímabalerina – akit a darabban Gerlits Nikolett alakít – korát messze meghaladó bátorsággal vállalta önálló művészi útját, elhivatottan járta a világot, hogy megismertesse a balett-tánc művészetét Dél-Amerikától kezdve Indián és Japánon át Új-Zélandig. Szólóiba beépítette az utazásai során megismert néptáncok motívumait. A táncelőadás filmes megoldásokkal társítva alkot teljes egészet, a darabhoz írt kortárs zenei anyaggal együtt.
A művészet és szenvedély birodalma a LAVOR-ban
Egy nem mindennapi, érzéki (18+) kiállítás záróeseményére invitálja az érdeklődőket a LAVOR Collective Art Salon szeptember 29-én. A szervezők a művészet és szenvedély birodalmába hívják a látogatókat Sam Scott Schiavo és Kecső Endre alkotásain keresztül. Míg Sam Scott Schiavo a fényképezőgép lencséjén keresztül a férfi test mélységeit örökíti meg, addig Endre festői vonalai a női formák és idomok elbűvölő szépségét ünneplik. A Forbidden Fruit-ot a Pride idején rendezték meg, amellyel egyúttal arra hívták fel a figyelmet a szervezők, hogy: „a szeretet nem ismer korlátokat, mert nem a társadalmi normákhoz kötődik. Szabadon virágzik, lehetővé téve számunkra, hogy válasszunk kivel építsük kapcsolatainkat. Ez a kiállítás emlékeztet bennünket a választás szabadságára, ahol a szeretet és a szépség gátak nélkül fonódik össze, előítéletek és korlátok nélkül. A tiltott gyümölcs arra csábít bennünket, hogy ássunk mélyre a vágyak kútjába. Ünnepeljük a szeretet egységét, a mindent meghaladó igazságot, azt hogy a szépség nem ismer határokat, a szeretet pedig korlátokat!”
Presser Gábor a Papp László Budapest Sportarénában lép fel szeptember 30-án és október 1-jén
A Kossuth-díjas és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, billentyűs, énekes Még 1 koncert című műsorának VIP főpróbájára szeptember 29-én kerül sor, amelyre még válthatók jegyek. A zenész mintegy ötvenöt éve van a pályán. Játszott az Omegában, 1971-ben pedig megalapította a Locomotiv GT-t. A Vígszínház zenei vezetője, olyan sikeres musicalek kötődnek a nevéhez, mint a Képzelt riport… és A padlás.
Presser Gábor (fotó: Stekovics Gáspár / Wikipédia))
Presser gyerekként a Dob utca 46/B szám alatt lakott az első emeleten, felettük, a másodikon pedig Seress Rezső zeneszerző és zongorista. Tizenéves korában Presser néha felment Seresshez beszélgetni, aki lemezeket és kottákat is mutatott neki. Seress mindennap kettőtől hatig hallgatta a Szomorú vasárnap különböző feldolgozásait, ami a környező lakásokba is áthallatszott, Presser ezt örökítette meg később a Plafon-dalban, melynek Parti Nagy Lajos írta a szövegét.
„Előjön rengeteg emlék, bevillannak arcok, hangok, képek, dalok, dallamok, s közben a percről percre növekvő izgalom, másképp szólva valamennyi korai lámpaláz, s persze öröm is. Az ember becsukja a szemét, tervezgetni kezd, rajzol is ügyetlenül, jegyzetel, aztán elvet, összegyűr, széttép, s egy óvatlan pillanatban azt mondja magában: igen. Mert hát a zenélésnél semmi sem jobb. Vagyis de. Ha jól sikerül. Tegnap elfogadtam a felkérést. Akkor legyen” – írta tavaly novemberben közösségi oldalán Presser Gábor.
Tíz alkotóval és szakértővel találkozhat majd a közönség a Szemrevaló Filmfesztiválon
Az eseményt október 5. és 15. között rendezik meg a fővárosi Művész moziban. A Goethe Intézet, az Osztrák Kulturális Fórum és a Svájci Nagykövetség közös rendezvényét Christian Petzold az idei Berlinalén Ezüst Medve díjat és a zsűri nagydíját nyert Tűzvörös égbolt című alkotása nyitja, amelynek vetítésén Langston Uibel főszereplő is jelen lesz.
Október 7-én a svájci Aranyéveink – Végül újrakezdjük? című filmet játsszák, amely egy nyugdíjba vonuló házaspár újrakezdésének történetét mutatja be. A vetítés után a magyar származású és többek között Budapesten is tanult svájci rendezővel, Barbara Kulcsarral lesz beszélgetés. Október 8-án az Anima – Apám ruhái című, többszörös díjnyertes német dokumentumfilmet vetítik, amely a családi titkok, a nemi és társadalmi identitás kérdéseit járja körbe. A személyes interjúkat animált filmrészek és családi fényképek egészítik ki. A filmet követően Zsirka Hella, a Háttér Társaság munkatársa lesz a program vendége.
A Sisi és én című drámát október 9-én láthatja majd a közönség. A történetben Sisi és új társalkodónője saját törvényeik szerint élnek a korfui villában. A film a sokszor elmesélt Sisi-mítosz vadabb változata, Susanne Wolffal és Sandra Hüllerrel a főszerepben. A vetítés után közönségtalálkozó lesz Frauke Finsterwalder rendezővel, aki ezért a munkájáért az idei Bajor Filmdíjon a legjobb rendezőnek járó kitüntetést vehette át. A bécsi alternatív zene felvirágzásáról szóló Vienna Calling október 10-én kerül műsorra. A vetítés után Franz Hergovich DJ és koncertszervező, valamint Podlovics Péter, a Quimby egykori menedzsere osztják meg zenei tapasztalataikat a közönséggel.
A Szemrevaló Fesztiválon mutatják be október 12-én A róka című alkotást. Adrian Goiginger rendező dédapjának igaz története világszerte több mint száz díjat nyert. A történet szerint a második világháború elején a zárkózott fiatal katona egy sebesült rókakölyökre bukkan, meggyógyítja, és magával viszi a megszállt Franciaországba. A vetítés után a közönség találkozhat a rendezővel, valamint Simon Morzé és Adriane Grzadziel főszereplőkkel.
Végül október 13-án vetítik a Csak az időjárásról beszélgetnek című filmet, amely egy elsőgenerációs keletnémet értelmiségi nő történetéről szól. A vetítés után Király Edit irodalmár-fordító lesz a beszélgetés vendége. A 12. Szemrevaló Filmfesztivál legjobb filmjeit október 12. és 15. között új helyszínként Veszprémben, október 12. és 18. között Szegeden, október 18. és 22. között Debrecenben, október 26. és 29. között pedig Pécsen vetítik.
Lásd még:
Színház, kiállítás, zene – az Art is Business heti kulturális ajánlója
Nyitókép: jelenet Kovács Domokos: Dancing On A Grinder című előadásából, amely szeptember 29-én látható Szegeden (fotó: Sin Olivér)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!