
„Ami belőlem érvényes és közzéteendő, az a szövegeimben található”
– Emlékestekkel és új kötetekkel emlékeznek Fodor Ákosra
Nyolcvan éve született és tíz éve hunyt el Fodor Ákos költő. Végzettsége szerint zeneszerző és karmester, több tucat zenés színpadi mű magyar szövegének írója, a legtöbben mégis a magyar haiku egyik leghíresebb alkotójaként ismerték. Népszerűsége máig töretlen, az évfordulók alkalmából emlékestekkel, új kötetek megjelentetésével készül a Fekete Sas Kiadó.
A műfaj koronázatlan királyának alkotásait nemcsak szívükben őrzik olvasói: számos versét, alkotását olvashatjuk utcák falain graffitik formájában, pólókon, bögréken, telefontokokon – és nem kevesen tetováltatják magukra a művész által egykor papírra vetett sorokat.
A Literának 2007-ben adott interjúban így nyilatkozott: „A haiku talált rám; haikukat írtam, mielőtt még megismertem volna e forma paramétereit. [...] Számomra a haiku nem valamiféle importált egzotikum, hanem, mint írtam: eleven mentalitás hordozója.” Ugyanebben a beszélgetésben arra a kérdésre, vajon tudatosan „rejtőzködő” alkotó-e, így jellemezte magát: „Nem rejtőzködöm – csupán csak nem »villogtatom« személyemet. Ami belőlem érvényes és közzéteendő, az a szövegeimben található.”
Fodor Ákos (fotó: Díner Tamás)
Podonyi Hedvig író, újságíró közel harminc évig volt Fodor Ákos társa. A költő özvegye és hagyatékának gondozója az Életszépítőknek adott interjújában ekképp fogalmazott a művészről: „Megfigyelő, szemlélődő, az evidensnek tűnő fogalmakat újragondoló, elfogadásra törekvő, a pontosságot sokra tartó alkotóként [jellemezném], egy önmagával küzdő ember gondolatvilágával, amiből nem hiányzik a humor, az irónia, a dolgok visszásságának felfedezése sem. Fodor Ákos egyfajta tudatosan fenntartott gyermeki szemlélettel volt képes szemlélni a világot. Megpróbálta a hagyományos, rájuk rakódott jelentéstartalmaktól megtisztítani a szavakat. Kézzel-lábbal tiltakozott az »így szoktuk« szemlélet ellen, irritálta a rutinszerűség, a félfigyelem, mindeközben nagyon igyekezett előítéletmentes maradni. Nem érdekelte, hogy mit szoktak erről-arról mondani vagy ezzel-azzal kapcsolatban elvárni, a jelenségek megfejtéséhez saját utakat keresett.”
És bár életében is érezhette az olvasók szeretetét, a legtöbbet idézett szerzők között volt, állami kitüntetést költőként mégsem kapott. Podonyi Hedvig néhány évvel ezelőtt, amikor a művészet-inspirált ruházati márka, a Vates Fodor Ákos-versekkel jelentetett meg különböző termékeket, minderről ezt mondta: „Akár az is akadályozta a díjak érkezését, hogy a szakmai döntéshozók szemszögéből nézve talán kissé »gyanús« lehet az, aki ennyire közkedvelt szövegeket ír. Holott a tartalmas mondanivaló, a magas színvonal esetenként még népszerű is lehet – nyilván elfogult vagyok, de úgy gondolom, Fodor Ákos esetében ez így van. Az olvasók szerencsére valóban szerették és szeretik őt; egymás után újabb és újabb generációk fedezik fel maguknak. Miközben nem voltak író–olvasó találkozói, gyakorlatilag semmiféle marketinget nem kaptak a könyvei és alig-alig szerepelt a médiában. Tegyük hozzá: a kezdő lendület megadásában mindenképp fontos szerepet játszhatott, hogy Vavyan Fable számos alkalommal idézte őt saját népszerű regényeiben, és ezáltal egy szélesebb olvasói körhöz jutottak el a szövegei. Ami pedig robbanásszerű löketet adott ennek a folyamatnak, az az internet. Hihetetlen mennyiségben idézik, osztják meg és rengetegen »használják« mindenféle célra a verseit, melyek közül néhány most a Vates pólóin és más termékein is megjelent.”
Fodor Ákos (fotó: Díner Tamás)
Az évforduló alkalomból többek között emlékestekre, új kötetek kiadására készül a Fekete Sas Kiadó. Az eddigi fix programok, kiadványok a következők:
- 2025. május 24-én,17:00-kor Fodor Ákos-emlékestet tartanak a Jókai Anna Szalonban (1011 Budapest, Iskola u. 28.).
- Tavasszal exkluzív, számozott kiadvány jelenik meg mindössze kétszáz példányban: a Földigérő ég című kötet Freund Zsuzsa fotóit tartalmazza Fodor Ákos verseire.
- A 96. Ünnepi Könyvhétre (Időpont: 2025. június 12–15., helyszín a budapesti Vörösmarty tér, Vigadó tér, Duna-korzó) új verseskötetet állít össze Fodor Ákos hagyatékából Podonyi Hedvig. A kötet első bemutatója 2025. június 5-én lesz 17 órától az Írók Boltjában (1061 Budapest, Andrássy út 45.).
Az évforduló alkalmából egész évben Fodor Ákos-emlékrovatot olvashatunk a Litera-túra Művészeti Magazinnál; megemlékezést a Napút online oldalán; a költő több alkotását pedig a Fodor Ákos-versblog gyűjti egybe.
Nyitókép: Fodor Ákos (fotó: Díner Tamás)
Lásd még:
Benső beszéd: hangminta – Fodor Ákos-est a Jókai Anna Szalonban
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!