Kortárs légiakrobatika, utazások Entrópiában, Stuart Mária, galériák éjszakája és zenei kalandozások Itáliában
by artisbusiness.hu 2025. May 08.

Kortárs légiakrobatika, utazások Entrópiában, Stuart Mária, galériák éjszakája és zenei kalandozások Itáliában

– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Részlet az előadásból (forrás: Bethlen téri Színház)Részlet az előadásból (forrás: Bethlen téri Színház)

TERRA: Tánc a magasban
Időpont: 2025. május 9., 10., 19:00
Helyszín: Bethlen Téri Színház, 1071 Budapest, Bethlen Gábor tér 3.

Kortárs légiakrobatikai előadás érkezik a Bethlen Téri Színházba: a One Thousand Faces kollektíva TERRA című produkciója az újcirkusz, a táncművészet és a fizikai színház elemeit ötvözve jeleníti meg a női lét örökérvényű kérdéseit.

Az erzsébetvárosi Bethlen Téri Színház évek óta elkötelezetten támogatja a kortárs táncművészet és az újcirkusz területein alkotó tehetségeket. E nyitott, kísérletező szellemiség jegyében hívta meg a One Thousand Faces kollektívát és TERRA című előadásukat.

Részlet az előadásból (forrás: Bethlen téri Színház)Részlet az előadásból (forrás: Bethlen téri Színház)

Négy nő, öt légi eszköz, egy hegy ruhákból – és egy világ, ahol a testbeszéd mesél. A TERRA a levegőakrobatika, kortárs tánc és fizikai színház eszközeivel idézi meg a női lét örök körforgását: születés, virágzás, elmúlás, újjászületés. 

A One Thousand Faces kollektíva 2019-ben született két magyar, egy brit és egy spanyol légiakrobata közös munkájából az INspirál Cirkuszközpontban. Az alkotók, előadók különböző háttérrel érkeztek a cirkusz világába, így a közös nyelv megtalálásával kezdődött a munka. Azóta számos európai ország, illetve hazai fesztivál színpadán mutatták be TERRA-t, amelynek egyik jelenete, az Axis 2021-ben második helyet és média különdíjat szerzett a Cyrkulacje kelet-európai kortárs cirkuszfesztiválon.

Részlet az előadásból (forrás: Bethlen téri Színház)Részlet az előadásból (forrás: Bethlen téri Színház)

Az előadás nemcsak látványos, de mélyen elgondolkodtató is: a fizikai határok feszegetésén keresztül kérdez rá arra, miként lehet megélni a nőiséget a modern világban, és hogyan kapcsolódunk az örök természeti ritmushoz, amelyből származunk.

További információk az előadásról a Bethlen Téri Színház honlapján érhetők el.

Utazások Entrópiában. Dr. Nagy Miklós fotókiállítása
Megnyitó: 2025. május 9., 17:00
Helyszín: Platz Galéria, 945 01 Komárom, MR.Stefánika utca 15., Szlovákia

Dr. Nagy Miklós legújabb fotókiállítását Závada Pál író nyitja meg, az esemény házigazdája Méhes Vilmos, a vendégek Stummer Márton gitárművész játékát hallhatják. 

A szülész-nőgyógyász főorvos, az ultrahangvizsgálatok specialistája, fotóművész és műgyűjtő így nyilatkozott néhány évvel ezelőtt lapunknak: „Anyám, Gyánó Ágota révén szerencsés géneket örököltem. Zongorázott, festett, írt, kötetei jelentek meg, és az ő tehetsége valahogyan bennem is megmutatkozott. Az íráshoz sajnos nem volt érzékem, a vizualitás viszont összejött. Egyetemistaként is próbáltam már egyrészt gyűjteni, másrészt fotózni, és elég szép sikereim voltak, főleg pályázatokon. Aztán ahogy elvégeztem az egyetemet, és elkezdtem dolgozni, rájöttem, hogy ha meg akarom tanulni a szakmámat, nem fér bele az időmbe, hogy csámborogjak és fotózgassak, úgyhogy legalább húsz évig szinte semmit nem fényképeztem. Akkor kezdtem el újra fotózni, amikor már úgy éreztem, hogy a szakmámat is elég jól tudom, és időt is tudtam rá szakítani. Közben, 1996, ’97 felé találkoztam néhány olyan festménnyel, amik meglepően jók voltak a kortársak között, szerettem volna, ha ilyenek lógnának a szobám falain, és elkezdtem kortárs műveket gyűjteni.”

Dr. Nagy Miklós szelfijeDr. Nagy Miklós szelfije

Parti Nagy Lajos egy kiállításmegnyitón azt mondta róla: „Akarva-akaratlan azt fotózza, amit gyűjtene, s azt gyűjti, amit bármikor lefotózna, illetve le is fotóz. Ugyanolyan érvényesen beszél magáról, mint a gyűjtött képzőművészek a képeikkel önmagukról. Fotósként ugyanúgy az elalkonyodás, lassú romlódás, sötétbe veszés, elenyészés izgatja, mint gyűjtőként. A szenvedélyes magányosság, a sehová vezető utak, elhagyott terek robbanásveszélyes melankóliája, hétköznapi jelek, nyomok, kopások, s mögöttük, alattuk a rémségek gyúanyaga, saját és mindannyiunk démonai.”

A kiállításnak helyet adó Platz Galériáról ebben a cikkünkben írtunk.

További információ esemény Facebook-oldalán.

Balga Gabriella, Kolonits Klára és Juraj Hollý (fotó: Nánási Tamás, Emmer László, Joseph Marcinsky)Balga Gabriella, Kolonits Klára és Juraj Hollý (fotó: Nánási Tamás, Emmer László, Joseph Marcinsky)

Gaetano Donizetti: Stuart Mária
A bemutató időpontja: 2025. május 10., 18:00
Helyszín: Magyar Állami Operaház, 1061 Budapest, Andrássy út 22.

A Stuart Mária két komoly tartású, eltérő módon kiszolgáltatott nő története. Bár a valós eseményeket mind Donizetti, mind az operája alapjául szolgáló Schiller-dráma számos irodalmi elemmel gazdagította – ilyen például a szerelmi háromszög és a két királynő találkozója –, az összetett alaphelyzet évszázadok óta foglalkoztatja az utókort, folyamatosan újabb és újabb feldolgozásokra sarkallva a művészeket. Az olasz bel canto, azaz szép éneklés legszebb zenei hagyományait idéző darabot most Szabó Máté, korosztályának egyik legtehetségesebb prózai és zenés színházi rendezője viszi színre. Az operaházi bemutatót annak rangjához méltó látványvilág kíséri, amit Antal Csaba, nemzetközi hírű alkotó és oktató, számos Kovalik-rendezés díszlettervezője (Peter Grimes, A csavar fordul egyet, Elektra, Mefisztó) és Füzér Anni jelmeztervező, Szabó Máté rendszeres alkotótársa (Olasz nő Algírban, Manon Lescaut, János vitéz) dolgozott ki. A világítást Szilárdi Csaba, a vetítéseket Czeglédi Zsombor, a színpadi mozgásokat Kováts Gergely Csanád tervezte.

Az előadás jelmeztervei (forrás: OPERA)Az előadás jelmeztervei (forrás: OPERA)

Az előadás elsőrangú szereposztásban mutatkozik be az Operaházban. A rendkívüli felkészülést igénylő főszerepek közül a címszerepben Kolonits Klára, a Magyar Állami Operaház Kossuth- és Liszt-díjas kamaraénekese lép színpadra. Riválisát, I. Erzsébetet az ugyancsak kamaraénekes Balga Gabriella alakítja, aki az OPERÁ-ban Così fan tuttében és A hugenottákban, Debrecenben pedig a Normában is volt Kolonits Klára partnere. Robert Dudleyt az Európa-szerte foglalkoztatott szlovák tenor, Juraj Hollý formálja meg, aki a Kassai Nemzeti Színház Roger király előadásának vendégjátékában már nagy hatást tett a budapesti közönségre. A további szerepekben Heiter Melinda (Anna Kennedy), Kovács István (George Talbot) és az operastúdiós Balázs Norbert (William Cecil) lép a közönség elé. A 61 fős zenekart és 65 fős énekkart (karigazgató: Csiki Gábor) Rajna Martin első karmester és Szennai Kálmán vezényli.

A bemutatót követően további hat alkalommal, május 14-én, 16-án, 18-án, 23-án, 25-én délelőtt és 31-én látható a Stuart Mária az Operaházban. Jegyek kaphatók az OPERA honlapján és jegypénztáraiban. A 2025. május 16-i előadását élőben közvetíti az OperaVision internetes felülete. Az Európai Unió Kreatív Európa programjában létrejött portálon ezt követően az előadás fél éven keresztül, 2025. november 16-ig ingyenesen megtekinthető.

Galériák éjszakája a Bartókon
Időpont: 2025. május 10., 17:00–23:00
Helyszín: 1111 Budapest, Bartók Béla út

A Szabadság híd és a Feneketlen-tó közötti szakasz mára élő kulturális tengellyé vált, ahol több mint tizenöt, főként kortárs galéria működik, és ahol a művészet, a gasztronómia és a közösségi élmények szerves egységet alkotnak. Hétvégén a galériák és a kiállítóterek ismét különleges programokkal várják a látogatókat. A Galériák Éjszakája során tárlatvezetések, galériaséták, pódiumbeszélgetések, filmvetítések, zenei produkciók és egyedülálló élő könyvtár kínál lehetőséget a kortárs művészethez való kapcsolódásra. A rendezvény e sokszínű kulturális hálózat kulcsszereplőire, a galériákra és kiállítóterekre irányítja a figyelmet – azokra a helyekre, amelyek a művészeti értékek közvetítésén túl közösségformáló szerepet is betöltenek.

A program a Bartók Boulevard Egyesület, valamint a környék kulturális intézményeinek összefogásával valósul meg, lehetőséget teremtve arra, hogy a látogatók új nézőpontból fedezzék fel a város egyik legdinamikusabban fejlődő kulturális térrészét.

Résztvevő galériák listája: Arnoldo, Artphoto, Autistic Art, B32 Galéria, B32 Trezor Galéria, Wine&ArtBor és kézműves galéria, Fári Antikvitás, Faur Zsófi, HáromHét, Íme Kult Tér, K.A.S., Karinthy Szalon, Művház, Palmetta Design, Random, Resident Art, SZIA – Szabad Iskolákért Alapítvány, TS Art Space.

További információ az esemény Facebook-oldalán és a galériák honlapján.

A MÁV Szimfonikus Zenekar a Müpában (fotó: Steirer Máté)A MÁV Szimfonikus Zenekar a Müpában (fotó: Steirer Máté)

Utazások Itáliában: a MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenye a Müpában
Időpont: 2025. május 14., 19:30
Helyszín: Müpa, Bartók Béla Hangversenyterem, 1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. 

Olaszországi zenei kirándulást ígér a MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenye az olasz opera specialistájaként ismert Michelangelo Mazza vezényletével, és a nemzetközileg is elismert hegedűművész, Baráti Kristóf közreműködésével. 

Baráti Kristóf (fotó: Marco Borggreve)Baráti Kristóf (fotó: Marco Borggreve)

A hangverseny nyitányaként Giovanni Bottesinit, a XIX. század ünnepelt – zeneszerzőként és karmesterként is rendkívül sikeres – nagybőgővirtuózát idézi meg a zenekar. 

Ezen az estén a   Il diavolo della notte (Az éjszaka ördöge) című romantikus operabetétje, a „Sinfonia” csendül föl.  Ezután Paganini komoly és mély érzelmeket is kifejező h-moll hegedűversenye következik. A darab lassú tételét, amely egy szívhez szóló imádság, két, hangszeres bravúrokkal teli tétel keretezi, majd egy népszerű nápolyi dal feldolgozását halljuk, a La campanella (Harangok) címűt. A zenemű szólistája a nemzetközileg is elismert, Kossuth-, Bartók-Pásztory- és Prima-díjas Baráti Kristóf hegedűművész, aki Paganini hegedűversenyeit fizikai és technikai határokat nem ismerő könnyedséggel játssza.

A zenei képeslap végül Richard Strauss, Itáliából című, a zeneszerző Sorrentóban, Rómában és Nápolyban tett kirándulásainak élményeit idéző szimfóniakölteményével ér véget. 

Michelangelo Mazza (fotó: Charles Brooks)Michelangelo Mazza (fotó: Charles Brooks)

A hangverseny karmestere Michelangelo Mazza, az olasz opera specialistája – a budapesti közönség korábban Olga Peretyatko és Anna Netrebko áriaestjein láthatta vezényelni.

A hangversenyt az Olasz Kultúrintézet együttműködésével rendezik meg.

Jegyvásárlás ITT.

Nyitókép: Jelenet a TERRA című előadásból (forrás: Bethlen Téri Színház)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕