Egyezményes betörés egy felvonásban
by artisbusiness.hu 2025. Mar 18.

Egyezményes betörés egy felvonásban

– Kovács Gábor Attila abszurd komédiája a Dante Közösségi Alkotótérben

Évek óta dédelgetett történetet vitt színpadra Kovács Gábor Attila: az előadás előbb rövidfilmként fogalmazódott meg benne, majd a Barangoló Drámaírói Műhely felhívására készített belőle színművet. Most a Dante Közösségi Alkotótérben látható az Indulhatunk, Edit néni?

Valószínűtlen helyzet alakul ki egy belvárosi gangos házban: Edit néni, az idősek otthonába készülő nyugdíjas tanítónő bejárati ajtaján beragad a zár, pedig pont készülődik valahová. Szerencséjére éppen arra jár egy betörő, a kissé esetlen, de első pillantásra is láthatóan jólelkű Bandi. A lakásban ragadt néni megkéri, gyorsan törje fel a zárat, cserébe kedvére kirabolhatja, elvihet bármit. Bandi a kezdeti vonakodás után rááll a szokatlan alkura. Az idős asszony lelkesen ajánlgatja az értékesnek vélt holmikat, még segít is biztonságosan becsomagolni a porcelánt, közben pedig beszélgetni kezdenek. Kibomlik Edit néni élettörténete és Bandi is mesélni kezd magáról. A lakás kifosztásából egy kissé képtelennek tűnő, de barátságos délután kerekedik, ám váratlanul felbukkan a kotnyeles szomszédasszony, Franciska is, akinek régóta fáj a foga Edit néni értékesebb cuccaira, és esze ágában sincs hagyni, hogy azok egy piti tolvaj kezébe kerüljenek.

Zsurzs Kati a darabban (fotó: Horváth Krisztina)Zsurzs Kati a darabban (fotó: Horváth Krisztina)

Zsurzs Kati így foglalja össze gondolatait az általa megformált asszonyról: „Mindenki szomszédságában élhet egy Edit néni, aki már egyedül van, szerettei meghaltak, vagy csak magára hagyták. Edit néni valósága néha csak a képzeletében él, az emlékek gyakran egy tárgy vagy egy régi ajándék hatására előtörnek, átalakulnak, megszépülnek, de már nem ragaszkodik semmihez. Jól esik neki, ha egy ismeretlen fiatalember értékesnek találja múltja legfontosabb kincseit. És lehet, hogy élete utolsó, bátor utazására is elkíséri?” 

Jánosi Ferenc, Buza Tímea, Kovács Gábor Attila és Zsurzs Kati (forrás: Déryné program)Jánosi Ferenc, Buza Tímea, Kovács Gábor Attila és Zsurzs Kati (forrás: Déryné program)

„Nem mindennapi helyzet és nagy lehetőség egy alkotó életében, ha olyan darabot vihet színre, amit ő maga is írt meg, ráadásul egy ilyen régóta dédelgetett történetet, mint az Indulhatunk, Edit néni?. A sztori magját még évekkel ezelőtt rövidfilm tervként találtam ki, és a Barangoló Drámaírói Műhely felhívására merült fel, hogy érdemes lehetne hosszabban kifejteni és akár színműként gondolkozni róla. Az írás közben veszítettem el az édesanyámat, aki szintén tanítónő volt, mint a darab főszereplője, Edit néni, így óhatatlanul is sok szempontból személyessé vált a sztori. Izgalmas feladat íróként elengedni az alkotást, és új szemszögből, rendezőként ránézni, pláne, ha olyan játszótársakkal tehetem ezt, mint Zsurzs Kati, Jánosi Ferenc és Buza Tímea. Mindhármukkal volt már szerencsém valamilyen formában együtt dolgozni, de ilyen koncentráltan és intenzíven most először, és öröm velük kiteljesíteni ezt az alkotómunkát.” – mondta a rendező, Kovács Gábor Attila. A művész korábban a Pinceszínházban rendezett, például a Marvin szobája című darabot Börcsök Enikővel, Takács Katival és Juhász Rékával, vagy a Vacsora négyesben című előadást Gubík Ágival, Molnár Csabával és Szirtes Balázzsal. A Herner Ferike faterja című Háy János darabból adaptált játékfilmjét tavaly mutatták be.

Az Indulhatunk, Edit néni? című egyfelvonásos színművét a Déryné Program Barangoló Drámaírói Műhely keretében fejlesztette, majd tavaly ugyancsak a Barangoló Előadásműhely ítélt meg támogatást a darab létrehozására. 

További információ ITT.

Nyitókép: Zsurzs Kati és Jánosi Ferenc (fotó: Horváth Krisztina)

Lásd még:

Fesztiválkedvenc előadással és neves magyar művészekkel nyit a METTRIN – A színházi világnapon tárja ki kapuit Magyarország új kulturális helyszíne

Tizenöt éves a Láthatáron Csoport – Előadásokkal és kerekasztal-beszélgetéssel ünnepelnek a független alkotók

„Nem illúziót adunk a hallgatóknak” – Interjú Bodó Viktorral

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕