
ÍZ-EMLÉK-KÉPEK
Generációk szalámis emlékeit keltik életre a MOME tervezőgrafikusai a PICK inspirálta egyedi tárlaton
A több mint százötven éves múltra visszatekintő PICK és a generációk ízemlékeit meghatározó szalámis élmények inspirálták azokat a grafikusokat, akiknek alkotásokból kiállítás nyílt Buda kulturális főutcájában, a Bartók Béla úton, a BBBKultPont Galéria és Közösségi Térben. A különleges tárlaton a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) korábbi és jelenlegi hallgatói mutatják be többek között azokat a műveket, amelyek szalámihoz kapcsolódó ízemlék-történeteiket keltik életre. A kortárs tervezőgrafikusok és az ízművészek közös pályázata során megszületett alkotásokat szakmai zsűri értékelte és díjazta.
Az ízek és a dizájn mestereinek közös törekvése, hogy olyan maradandó alkotásokat hozzanak létre, amelyek generációkon át képesek megmaradni az emberek emlékezetében, és az együtt átélt élményekre alapozva segítik a közösségek megerősítését is. A PICK a téliszalámival már-már művészi szintre emelte a hagyományokat megőrző, de folyamatosan megújuló, különleges és időtálló termékek létrehozását, amelyekhez generációk emlékei kötődnek. Ez adta az ötletet a tehetséges grafikusok felkérésére, akik által nem megszokott módon tudnak felelevenedni ezek az emlékek. Márciusban ilyen egyedi alkotások debütáltak a PICK szalámik mellé csomagolt vászontáskákon, majd útnak indult a legnagyobb magyar húsipari márka és a MOME közös művészeti kollaborációja.
„A PICK mindig is fontosnak tartotta, hogy a több mint 150 éves hagyományaira építve lépést tartson a korral, folyamatosan új fejlődési irányokat kijelölve az értékteremtésben, az utánozhatatlan ízekhez kapcsolódó emlékek és élmények művészi szintre emelt megőrzésében, átadásában újabb és újabb generációk számára.” – mondta a PICK képviseletében Szokolai Júlia, a Bonafarm húságazat stratégiai és marketingigazgatója. „Ez adta az ötletet a MOME-val közös kezdeményezés elindítására, ezáltal a kortárs művészek bevonására a közös alkotói folyamatba, amelynek eredménye ez a rendhagyó kiállítás, amelyre nagyon büszkék vagyunk” – zárta gondolatait a szakember.
A MOME, több generációt is képviselő, alumni és jelenlegi hallgatóinak munkáit szakmai zsűri értékelte és ezek közül díjazta is a legjobbakat a május 8-ai ünnepélyes megnyitón.
Alumni hallgatók között hirdetett díjak:
1. Díj: Kárpáti Tibor, munkájának címe Szabadkai út 18.
2. Díj: Békés Rozi, munkájának címe PICK
Földi Viktor: Három másodperces szabály
3. Díj: Földi Viktor, munkájának címe Három másodperces szabály
Hallgatói különdíj: Bencsik Beáta, munkájának címe Reggeli Picknik
A PICK különdíja: Kara György, munkájának címe PICK-AT-ALL-TIMES
A szakmai zsűri tagjai:
Elnök: Marcell Tamás DLA, MOME Tervezőgrafika BA szakvezető, egyetemi docens
Szokolai Júlia, a Bonafarm húságazat stratégiai és marketingigazgatója
Nagy László DLA, MOME Tervezőgrafika BA, egyetemi adjunktus
Horváth Andrea, Café Communications, Creative Group Head
Tábori-Simon José, grafikusművész, tipográfus
Szokolai Júlia és Bencsik Beáta
„A közös projekt nemcsak a fiatal művészeknek, hanem a MOME korábbi hallgatóinak is jó alkalmat biztosított arra, hogy a témához kapcsolható műveiket bemutassák a nagyközönségnek. Több generáció képviselői is csatlakoztak a kezdeményezéshez, ami a téma változatos művészi eszközökkel megvalósított feldolgozásában, a megközelítések sokszínűségében is tetten érhető, erősítve a több korosztályokon átívelő ízemlékek, történetek közös felidézését” – mondja Herbszt László többszörös Graphic Design és Aranyrajszög-díjas grafikus, a kiállítás kurátora.
Horváth Andrea, Szokolai Júlia, Simon José, Nagy László, Marcell Tamás, Herbszt László
A PICK és a MOME kiállítása május 9-e és 18-a között látogatható a BBBKultPont Galéria és Közösségi Térben, a kiállítás ideje alatt pedig számos kísérőrendezvénnyel készülnek a szervezők. Az érdeklődők a kurátor jelenlétében is megtekinthetik az alkotásokat tárlatvezetés keretében, és részt vehetnek Góg Angéla, az ízek és emlékek kutatójának, a MOME szakvezetőjének interaktív előadásán, amelyen akár saját ízemlékeiket is felidézhetik. A kiállítás ingyenesen látogatható, a kísérőesemények regisztrációhoz kötöttek. További információt ezen a linken érhetnek el az érdeklődők.
A tervek szerint a pályamunkákat a későbbiekben Szegeden, a PICK szalámi szülővárosában és Budapesten szabadtéri, utcai tárlaton is megtekinthetik az érdeklődők, ami további bemutatkozási lehetőséget kínál a művészeknek, a közös ízemlékekre éhező közönségnek. A PICK a továbbiakban azt is tervezi, hogy az alkotásokat jótékony céllal értékesíthetővé teszi, a jövő fiatal tehetségeinek támogatása érdekében.
Lásd még: „Generációink szalámis emlékei”
-------------
Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.
Fotók: Csomor Attila
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!