
Kepes András mesélt új regényéről Nyáry Krisztiánnak
A Buksó 66. epizódjában Kepes András volt a vendég, aki Két macska voltam című, új regényéről mesélt.
„Bűn és bűnhődés, közéleti áthallások, karakterfejlődés – egyebek mellett ezekről is kérdeztem az írót, akinek ez a harmadik regénye. Beszélünk a könyv műfajáról is, és ennek kapcsán az epizód végén tíz, krimielemeket is tartalmazó regényt ajánlok – főként a Buksó hallgatóinak ajánlásai alapján” – írja Nyáry Krisztián a Facebook-oldalán.
„Mindezek előtt arról mesélek, milyen hatással volt a világ egyik legnagyobb könyves eseményére, a frankfurti könyvvásárra az izraeli terrortámadás, és hogyan szaporodtak tovább az elmúlt hónapokban a könyvek és könyvtárak elleni politikai támadások világszerte” – olvasható a bejegyzésben.
„A regényben a narrátor ugyanaz, aki egyes szám első személyben beszél. Ezt próbáltam ki ebben a regényben, hogy van egy szereplő, aki tulajdonképpen az életéről mesél, de önmagát el akarja távolítani ettől az egésztől, mert azt mondja, hogy kell egy bizonyos távolságtartás. (...) Ez egy elég szokatlan forma az irodalomban vagy legalábbis én még ilyet nem láttam. (...) A két macska beszél, ami valamennyiünkben megvan. Azt gondolom, hogy ez a több macskaság szükséges ahhoz, hogy az ember a valóságot tényleg reálisan tudja megközelíteni” – mondja Kepes András az interjúban.
A Két macska voltam a hetvenes években játszódik. A történet szerint egy apa a családjával egy vidéki tanyára költözik abban a hitben, hogy maga mögött hagyhatja a diktatúrát, ám új élet helyett a saját poklát teremti újra. Legidősebb fia, György, az apai nyomás és önkény elől menekülve a rendszerváltás idején visszatér Budapestre, ahol rendőrként a bűn és a tisztesség között ingadozva saját élete után is nyomoz. Választás elé kerül, mit kezdjen a múlt hazugságaival, amelyek a környezetében tönkretették a szülő-gyerek kapcsolatot, a szerelmet és a barátságot. Egy ponton azt a döntést hozza, hogy saját kezébe veszi a sorsát.
A Buksó a 24.hu podcastsorozata könyvekről, írókról, olvasókról és olvasásról, Nyáry Krisztián vezetésével, a Líra támogatásával.
A teljes adás itt hallgatható meg.
Lásd még:
Kávéházi kultúra a magyar irodalom nyomvonalán
Nyitókép: Kepes András (forrás: Kepes András Facebook-oldala, fotó: Hamu és Gyémánt / Pejkó Gergő)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!