by artisbusiness.hu 2024. Nov 21.

Kollektív kiállítás Budapesten, A hely szelleme Pécsett, a MÁV Szimfonikus Zenekar új koncertje a Müpában, MindenGYEREK Fesztivál a Jurányiban és Bálsój szerelem a Radnóti Színházban

– Az Art is Businesss e heti programajánlója

Az Art9 Galéria kiállítása a TRIBE Budapest Stadiumban (forrás: Art9 / TRIBE)Az Art9 Galéria kiállítása a TRIBE Budapest Stadiumban (forrás: Art9 / TRIBE)

Kollektív
Időpont: 2024. november 29-ig
Helyszín: TRIBE Budapest Stadium, 1097 Budapest, Könyves Kálmán krt. 34.

Az Art9 Galéria kiállítása – amelynek a TRIBE Budapest Stadium hotel ad otthont – új perspektívákat nyit: az alkotók merészen lépnek túl a hagyományos formákon és látásmódokon. A galéria vezetője, Kiss Zoltán festőművész olyan kollégái munkáit gyűjtötte össze, akik – az ezen a tárlaton bemutatkozó figurális alkotó, Éberling Anikó, és a konceptuális jellegű munkákat létrehozó Pittmann Zsófi kivételével – főként informel és absztrakt művészet különböző irányzataiban alkotnak.

A TRIBE Budapest Stadiumba érkezők találkozhatnak Balázs Imre Barna, Éberling Anikó, Győrffy Sándor, Kiss Zoltán, Kovács Kitti, Magyar Gábor, Pittmann Zsófi és Révész Ákos műveivel. „A Kollektív kiállítás alkotói az Art9 Galéria állandó művészei, akik egyedülálló stílusukkal és friss szemléletmódjukkal a kortárs képzőművészet élvonalában állnak. Műveikben megjelenik a kísérletezés, a formabontás és az absztrakt gondolkodás, valamint különböző műfaji és történelmi utalások” – mondta Kiss Zoltán a tárlatról.

A kiállítás különleges koncepcióval illeszkedik a TRIBE Budapest Stadium szellemiségéhez: az épületben a design és a művészet iránti elköteleződés kézzelfogható. Az itt bemutatott művek az absztrakció számos megközelítését tárják elénk, ami jól illeszkedik a hotel kreatív és inspiráló közegébe.

További információk az Art9 Galéria és a TRIBE Budapest Stadium oldalán.

A hely szelleme kiállítás (fotó: Füzi István, JPM)A hely szelleme kiállítás (fotó: Füzi István, JPM)

A hely szelleme – Genius Loci
Időpont: Állandó kiállítás
Helyszín: JPM Látogatóközpont, 7621 Pécs, Széchenyi tér 12.

Mitől érzi magát valaki pécsinek vagy baranyainak? Az onnan távol élőknek mi jut eszükbe a mecsekaljai városról és az ország legdélebbi vármegyéjéről? Megnyílt a pécsi Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpont legújabb állandó kiállítása, amely a fenti kérdésekre keresi a választ.

A tárlat által megszületett tér a pécsiek lakóhelyünk iránti szeretetüket, tiszteletüket, kötődésüket jeleníti meg. A kiállítás újszerű módon prezentálja a látogatóknak a helyi történeteket, hagyományokat, az őskortól napjainkig. A termek olyan földrajzi helyszíneket mutatnak be, ahol messzeható események történtek. A régészet, helytörténet és néprajz gyűjtőköréből felépülő kiállítás tereibe az események átélői vagy megálmodói, azaz a helyi géniuszok vezetik be a látogatót. A Janus Pannonius Múzeum legújabb állandó kiállításának küldetése a lokális identitás erősítése, a pécsi, baranyai lakosok helyi kötődésének múltban gyökerező elemeit tudatosítja. A turistákkal pedig  megismerteti e terület jelentőségét, erősíti a térség vonzerejét.

A kiállítás előkészületeiről és a tárlatról hosszan beszélgettünk a JPM szakembereivel, ezen írásunkat ITT találja, a kiállításról pedig még több információt az intézmény weboldalán.

A MÁV Szimfonikus Zenekar a Müpában (fotó: Steirer Máté)A MÁV Szimfonikus Zenekar a Müpában (fotó: Steirer Máté)

MÁV Szimfonikus Zenekar: A fejlődés útján
Időpont: 2024. november 21., 19:30
Helyszín: Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, 1095 Budapest, Komor Marcell u. 1.

Az idei évadban a Szőke Tibor-mesterbérlet első koncertjének első felében a Mozart életművében is különösen elragadó és kedélyes darabnak számító Esz-dúr versenymű két zongorára és zenekarra című darab csendül fel. A műveta szerző valószínűleg saját magának és nővérének, Nannerlnek komponálta, miután huszonhárom évesen München, Augsburg, Mannheim és Párizs után visszatért Salzburgba, hogy elfoglalja állását a templom orgonistájaként. A folytatásbana zeneszerző c-moll zongoraverseny, K. 491 című művét hallhatja a közönség. Ezt a versenyművet 1786-ban fejezte be, kicsivel a Figaro házassága bemutatója előtt. A vígopera komponálása idején alighanem szüksége volt arra, hogy kiírja magából a borúsabb gondolatait is, hiszen a darab hangulata személyes, lírai és melankolikus, szinte befelé forduló.

Elisabeth Leonskaja (fotó: Marco Borggreve)Elisabeth Leonskaja (fotó: Marco Borggreve)

A MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenyének második részében Richard Strauss, Imígyen szóla Zarathustra, op. 30 című szimfonikus költeménye hangzik el, amelyet 1896-ban komponált és amelynek huszonegy ütemes bevezetését Stanley Kubrick nevezetes filmjéből, a 2001: Űrodüsszeiából ismer a világ.  A szimfonikus költemény kilenc epizódot emel ki Zarathustra életéből.

Berecz Mihály (fotó: Rohmann Zsuzsanna)Berecz Mihály (fotó: Rohmann Zsuzsanna)

A mű meghallgatásához természetesen nem kötelező ismerni Nietzsche szövegét. Maga a zeneszerző írta, hogy sem filozofikus zenét, sem zenei portrét nem akart festeni: „Sokkal inkább kívántam zenébe átültetni az emberiség fejlődésének eszméjét a kezdetektől a valláson s a tudományon keresztül Nietzsche ember feletti ember fogalmáig.”

A hangverseny közreműködői Elisabeth Leonskaja és Berecz Mihály zongoraművész lesznek, vezényel Farkas Róbert.

Jegyek és további információk ITT.

Jelenet a Budaörsi Latinovits Színház Médea gyermekei című előadásból, amelyet a fesztiválon is játszanak (forrás: Jurányi Ház)Jelenet a Budaörsi Latinovits Színház Médea gyermekei című előadásból, amelyet a fesztiválon is játszanak (forrás: Jurányi Ház)

mindenGYEREK Fesztivál
Időpont: 2024. november 23–29.
Helyszín: Jurányi Ház, 1017 Budapest, Jurányi u. 1.

A Füge Produkció család tematikájú fesztiváltrilógiájának utolsó részét rendezik a Jurányi Házban. Az esemény szakmai partnere a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány. „Lépj be a gyermekkori élmények mélyebb világába a MindenGYEREK Fesztiválon, ahol a színdarabok a gyerekkor árnyaltabb, sokszor traumatikus oldalát tárják fel. Érzelmes, elgondolkodtató előadások várnak, amelyek a gyermeki lélek törékenységéről, a múlt sebezhetőségéről és a feldolgozás nehézségeiről szólnak. Ismerd meg ezeket a történeteket, amelyek mindannyiunkat érintenek. Mert mind voltunk gyerekek” – mondja a programról Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Alapítvány gyermekjogi tanácsadója.

A Vörösmarty Színház előadása, a Kék hajú lány is a fesztiválprogram része (forrás: Jurányi Ház)A Vörösmarty Színház előadása, a Kék hajú lány is a fesztiválprogram része (forrás: Jurányi Ház)

A fesztivált a műfaji sokszínűség jellemzi: prózai daraboktól kezdve báb- és táncelőadásokig terjed a paletta. Egy friss bemutató és vidéki színházak vendégjátékai is láthatók lesznek, többek között a gyermekvédelem témájában. A szervezők beszédtémává emelik a válás, a betegség, a kirekesztés, a veszteség, a gyermekkori traumák hatásait is – nemcsak az előadásokban, hanem a kísérőprogramokban is.

Részletes programlista és további információk ITT találhatók.

Hárs Anna: Bálsój szerelem a málenkij robot idején
Időpont: 2024. november 25., 19:00
Helyszín: Radnóti Színház,

Irén és Miklós értelmiségiek, egyik művészettörténet-tanár, a másik irodalmi szerkesztő. Irigylésre méltó kapcsolat az övék; az egymás iránt érzett szerelem, tisztelet, odafigyelés buborékjában élnek. De ez a buborék kipukkad, és ők éppen azt a két dolgot veszítik el, ami a biztonságot jelentette számukra: egymás közelségét és a józan észbe, a világ megérthetőségébe vetett hitet. Egy abszurd, széteső világban leveleiken keresztül próbálnak összekapaszkodni, megosztani egymással félelmeiket, örömeiket és kétségeiket.

Fotó: Csoszó GabriellaFotó: Csoszó Gabriella

A második világháború után a szovjet hadsereg bosszúhadjárata során mintegy hatszázezer magyart szállítottak el a Gulágra, hogy embertelen körülmények között dolgoztassák őket, köztük többszázezer civilt. Az elhurcoltak közel fele soha nem jött vissza, de sokszor az itthon maradottak sem jártak sokkal jobban. A dokumentarista hitelességgel megírt fikciós színdarab egy málenkij robotra elhurcolt férfi és otthon maradt felesége levelezésén keresztül mutatja meg az ő történetüket. Leveleiken átüt a szenvedély, a féltés, a vágy, a magány, az egymás elvesztésétől és az újbóli találkozástól való félelem. Küzdelmeiket sokszor nem tudják, máskor nem akarják megosztani. Szubjektív beszámolóikon keresztül betekintést nyerünk a munkatáborok és a romjain újjáépülő, majd egy újabb diktatúrába rohanó ország mindennapjaiba. Ezek a levelek a valóságban ugyan nem születhettek volna meg, hiszen a tábori lapokat és a táborba küldött leveleket is a cenzúra moszkvai központjában ellenőrizték, de a darabbéli események mind megtörténhettek valakivel.

A Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapján, november 25-én a felolvasószínházi előadással és a közönségtalálkozóval rájuk is emlékezik a Radnóti Színház. A színház ezzel az eseménnyel szeretné felhívni a figyelmet a társadalmi traumák feldolgozásának fontosságára is.

Az előadás után beszélgetést tartanak a szerzővel és a meghívott vendégekkel, Saly Noémi íróval és Móricz Emese vezetésfejlesztővel, aki rendszeresen tart tárlatvezetéseket a Málenkij Robot Emlékhelyen.

A felolvasószínházi előadást Schermann Márta rendezte, a zenéjét Fancsikai Péter szerezte.

Nyitókép: A MÁV Szimfonikus Zenekar a Müpában (fotó: Steirer Máté)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!