by artisbusiness.hu 2023. May 31.

Könyvbemutatókkal, beszélgetésekkel és koncertekkel vár az Ünnepi Könyvhét 

A rendezvényt június 8-a és 11-e között tartják a Vörösmarty téren, a Vigadó téren és a Duna-korzón.

Idén százhetven kiállító kötetei mellett számtalan könyvbemutató, dedikálás, beszélgetés, koncert és egyéb program várja a közönséget a 94. Ünnepi Könyvhéten. Új jelenség, hogy a kiállítók között egyre több az olyan, amely nem könyvkiadó, de rendszeresen folytat ilyen tevékenységet is – mondta el a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöke, Gál Katalin a május 30-án tartott sajtótájékoztatón. 

A Vörösmarty téren és a Vigadó téren felállított színpadokon, valamint a könyves pavilonoknál négy nap alatt több mint hatvan könyvbemutató, csaknem ezer dedikálás, beszélgetések, kézműves foglalkozások, koncertek és egyéb, könnyedebb esti programok várják az érdeklődőket. A könyvhét több évfordulós programsorozathoz is kapcsolódik: idén ünneplik ugyanis Petőfi és Madách születésének bicentenáriumát, valamint Budapest egyesítésének 150. évfordulóját is.

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) főigazgatója, Fodor Péter a Budapest 150 és az annak keretében elindult Könyvfőváros 2023 programsorozatokról is beszélt: a Budapest 150 talán legszerteágazóbb projektje a Könyvfőváros 2023 program, amely már áprilisban megkezdődött a Petőfi200 Emlékkönyvtár átadásával. A Könyvfőváros önálló pavilonnal és saját programokkal lesz jelen a könyvhéten is, az érdeklődők itt az FSZEK-ba is kedvezményesen iratkozhatnak be. Emellett a FSZEK vándorkiállítást is indít.

Krasznahorkai László dedikál a 93. Ünnepi Könyvhéten (forrás: Ünnepi Könyvhét weboldala)Krasznahorkai László dedikál a 93. Ünnepi Könyvhéten (forrás: Ünnepi Könyvhét weboldala)

Budapest egyesítésének a 150. évfordulóját a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) új kiállítással ünnepli, amely május 5-án nyílt, Budapest-hatás – Fővárosi kötődések és identitások címmel.  Budapest Főváros Levéltára (BFL) gondozásában már pedig készül Budapest monográfiája.

Szintén a főváros egyesítésének 150. évfordulója alkalmából, a Könyvfőváros program keretében jelenik meg a Budapest Nagyregény, amelyben a huszonhárom kerületből álló főváros történeteit fűzik össze huszonhárom kortárs magyar író közreműködésével. A jubileumi kötet a főváros születésnapján, a november 17-ei Budapest Napon jelenik meg, de a szerzők már az Ünnepi Könyvhéten rendezett beszélgetéseken beszámolnak munkájukról.

Kihirdették a Szép Magyar Könyv 2022 verseny győzteseit is: a díjakat a könyvhéten adják majd át június 8-án. A Vasarely Múzeum igazgatója, Orosz Márton művészettörténész elmondta, hogy a díjak odaítéléséről ezúttal is az MKKE által felkért szakmai zsűri döntött.

Idén hatvanhat kiadó vett részt a versenyen nyolc kategóriában összesen százharmincöt kötettel. Könyvsorozat kategóriában a díjat a Manó Könyvek Új Kedvencek sorozata, szépirodalom kategóriában pedig a Tea Kiadó Mysterium dell' arték s egy fekete daljáték című kötete kapta. Gyermek- és ifjúsági könyvek kategóriában a Kerek élet fája című kötet (Lampion Könyvek), míg az ismeretterjesztő művek között a Városháza Kiadó Nagykörút című kiadványa lett a győztes.

Forrás: Ünnepi KönyvhétForrás: Ünnepi Könyvhét

A Terc Szakkönyvkiadó a szakkönyv kategória első helyét szerezte meg A Miskolci Építész Műhely című kötetével; a legszebb múzeumi művészeti könyvnek A Magyar Pavilon a Velencei Biennálén című kiadványt (Ludwig Múzeum) választotta a zsűri. Művészeti könyvek kategóriában az Equibrilyum Kiadó nyert LUGO Graffiti. Read the Signs című albumával, míg a Szépművészeti Múzeum Hantai, Klee és más absztrakciók című katalógusáért kapott különdíjat.

Az illusztrációkat elismerő kategóriában megosztva érdemelte ki az első díjat a Hol készül a művészet? című művészettörténeti böngésző (Csimota Kiadó) és a Ki korán kel... szólások és közmondások a pénzről című kötet (Pallasz Athéné Könyvkiadó). A köztársasági elnök különdíját a Tortoma Kiadó Ferencesek főztje – Szakácskönyv Csíksomlyóról az 1690-es évekből című kiadványa, a miniszterelnök különdíját pedig a Méry Ratio Kiadó és a Pro Minoritate Alapítvány Matl Péterről szóló albuma kapta. A főpolgármester különdíjával a HVG Könyvek Frida és Gubanc Budapesten című ifjúsági könyvét, a Magyar Tudományos Akadémia különdíjával a Bellibro Kiadó Tabán – fényképek, történetek című albumát, míg a Magyar Művészeti Akadémia különdíjával a HAP Tervezőiroda Kft. A rózsaszín Zsolnay című kiadványát ismerték el. A Ludwig Múzeum még egy elismerést érdemelt ki: a (Script:Abstract): Frey úr ír című kötetet Tamás László-díjjal jutalmazták.

-------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

A nyitókép forrása: unnepikonyvhet.hu

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!