by artisbusiness.hu 2022. Aug 02.

Művészettel a magabiztosság visszanyeréséért

Meglehet, többen fordulnak majd tetoválóművészhez, mint plasztikai sebészhez.

A legtöbb ember elégedetlen a testével. Különösen igaz ez azokra, akik valamilyen baleset, sérülés nyomait, műtét hegeit viselik a bőrökön. Gyakran kedélybeteggé válnak, kerülik a nyilvános helyeket, főleg a strandokat, párkapcsolataik is megsínylik a testi változásokat, illetve az általuk okozott önbizalomhiányt. A vietnámi Ngoc Like csodát tesz: művészi tetoválásokkal elrejti a hegeket és az egyéb testi hibákat, ezzel visszaadja ügyfelei elvesztett önbizalmát – írja a brightside.me.

Ngoc Like egyetemistakorában, művészhallgatóként kezdett hegekkel foglalkozni. Már akkor is úgy gondolta, hogy a művészi tehetség önmagában nem elegendő a hegek elrejtéséhez, hiszen minden hegtípusnak más-más tulajdonságai vannak, ezért elengedhetetlen a kutatómunka. Sok időt és energiát fektetett a kutatásba, hogy a legoptimálisabb módon fedhesse el a nem kívánatos nyomokat.

Az ügyfél kívánságai, preferenciái, valamint a heg helye és szerkezete alapján konkrét, személyre szabott, a szó szoros értelmében testhezálló tervet dolgoz ki, célja, hogy a hibákat előnyökké alakítsa. Úgy véli, a tetoválás több mint szépészet: hozzájárul a fizikai és mentális egészség megőrzéséhez is. „A szépség lehetőséget ad egy nőnek arra, hogy önmaga legyen, és ez az egészségére is jótékonyan hat” – mondja

Ngoc Like tetoválóművészt – apró hanoi lakásában – többnyire olyan középkorú nők keresik fel, akiknek az életét felforgatta egy válás vagy betegség, és a gyógyulás lehetséges útjának tartják ezt a művészeti beavatkozást.

Bár az attitűdök változnak, a tetoválást továbbra is a gengszterekkel, a prostitúcióval és az alvilággal társítják Vietnámban. „Sok nővel találkoztam, akik azt mondták, szeretik a tetoválásokat, de olyan időben születtek, amikor ebben senki sem támogatja őket” – nyilatkozta Ngoc Like az AFP-nek. – Néhányan azonban úgy döntenek, hogy ellene szegülnek a merev társadalmi normának, élnek a testfestés lehetőségével, és ezt az emancipáció megnyilvánulásának tekintik.” 

A „tintázás” gyakran mérföldkőnek számít a nők életében. „Leküzdötték a társadalmi előítéletektől való félelmet, és személyes vágyuk a megújulás... hogy új fejezetet nyithassanak az életükben.”

A Q&Me vietnámi piackutató cég 2015-ös felmérése szerint (ez a legfrissebb) a vietnámiak mindössze négy százalékának van tetoválása. Az emberek huszonöt százaléka „megijedt” a testfestés láttán. De Tran Ha Nguyen középiskolai tanár számára például ünneplés volt a tetoválás, miután elvált  „konzervatív és merev” férjétől. „Az exem határozottan ellenezte, hogy tetoválás legyen a testemen – emlékezett. – Másrészt attól féltem, hogy elveszítem az állásomat, ha látható tattoom lesz.”


A válás után szeretett volna elszakadni régi önmagától, és olyan dolgokat tenni, amiket addig nem mert. A combjára választott dizájnt, ott elég magasan van ahhoz, hogy – hacsak nem bikinit visel éppen – senki ne lássa. „Ez csak egy kis tetoválás, de úgy érzem, megtaláltam igazi önmagam” mondta Nguyen.

Egy szintén traumából felépülő, negyvenhat éves nő tetoválást választott a hasán lévő heg helyett, a karjára pedig az Őrökké a szívemben feliratot kérte, hónapokkal azután, hogy férje tüdőrákban meghalt. „Azt hiszem, azt akarta volna, hogy erős legyek, olyan ember, amilyen vele voltam. A tetoválások erőt és önbizalmat adtak ehhez” –  mesélte.

Egy évtizede, amikor a képzett, tervezőként végzett és az üzlethez is értő Ngoc Like  tetoválásra adta a fejét, kigúnyolták. Sokan azt feltételezték, hogy azért állt be iparosnak, mert művésznek nem volt eléggé tehetséges. „El kellett fogadnom, hogy az emberek megkérdőjelezik a képességemet, a tanulmányaimat, a személyiségemet... Azt mondják: azért csinálod ezt, mert nem kaptál jó jegyeket.” Tíz év alatt szilárd ügyfélkört épített ki, és művészként is elismerik.

Testi hibáik miatt szégyenkeznek az emberek és boldogtalanok, ez motiválja őket a változtatásra. Sokan  elmondták, hogy addig nem gondoltak tetoválásra, amíg meg nem látták Ngoc Like  Fecebook-oldalán és a sajtóban, hogy milyen csodákra képes. Úgy döntöttek, megpróbálják, bizalmat szavaznak neki. Azóta büszkén és boldogan viselik magukon alkotásait.

Nyitókép: Ngoc Like

Fotók: AFP

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!