by Helyes Georgina 2024. Sep 29.

Nincs kultúra Caixa nélkül

– A spanyol bank több mint száz éve létrehozott alapítványa az ország egyik legjelentősebb jótékonysági szervezete

A CaixaBank Spanyolország egyik legnagyobb és legfontosabb pénzintézete, barcelonai központtal és országszerte több mint ötezer fiókkal. Nemcsak a pénzügyi szolgáltatások terén nyújt kiemelkedő teljesítményt, hanem a társadalmi felelősségvállalás és a kulturális finanszírozás területén is. Jelentős erőforrásokat fektet az oktatás, a kutatás, a művészetek támogatásába.

A bank szponzorációs tevékenysége két fő pilléren nyugszik: egyrészt közvetlen pénzügyi támogatásokon, másrészt a kulturális projektek szervezésében való aktív részvételen, amit főként alapítványa, a Fundación „la Caixa” révén valósít meg. Az 1904-ben létrehozott szervezet Spanyolország egyik legjelentősebb jótékonysági alapítványa: nettó eszközállománya 20 milliárd euró, vagyonkezelői alapja 5,868 milliárd euró, éves költségvetése 2023-ban elérte az 538 millió eurót, amely több mint 8,7 millió kedvezményezett javát szolgálta. 2024-re 600 millió eurót különítettek el szociális, kulturális és tudományos projektekre, ez a szervezet eddigi történetében a legnagyobb növekedés. Az alapítvány pénzügyi stabilitásáért, fenntartható működéséért a CriteriaCaixa, a bank befektetési alapja felel.

Minden társadalom alapvető érdeke, hogy a legmagasabb rendű emberi tevékenységek, a művészet és a tudomány fejlesztésébe fektessen, és a produktumokat széles körben, szabadon hozzáférhetővé tegye. A Caixa társadalmi elkötelezettsége is ezen a filozófián alapul. Kiemelten fontosnak tartják az alkotói szabadság elősegítését, erről Elisa Durán, az alapítvány vezérigazgató-helyettese így nyilatkozott: „A Fundación »la Caixa«-nál elkötelezettek vagyunk a művészetek támogatása iránt, mert hisszük, hogy ezek az értékek kulcsfontosságúak a társadalmi fejlődés és az egyéni jóllét szempontjából. Támogatásainkkal egyrészt szeretnénk lehetőséget biztosítani a művészek számára, hogy alkotói szabadságukat teljes mértékben kihasználhassák, másrészt szeretnénk a művészeteket mindenki számára hozzáférhetővé tenni.”

Kulturális bázisok országszerte

A Caixa Alapítvány egyik legjelentősebb projektje a CaixaForum-hálózat, amely Spanyolország számos városában működik, és kiemelt szerepet játszik a helyi kulturális életben. Barcelonában, Gironában, Lleidában, Macayában, Madridban, Sevillában, Palmában, Tarragonában, Valanciában és Zaragozában széles skálájú programokat kínálnak: klasszikus és kortárs művészeti kiállításokat, filmeket, régészeti és építészeti tárlatokat, fotográfiai bemutatókat, zenei rendezvényeket, színházi előadásokat tartanak, emellett oktatási tevékenységet is folytatnak. Külön figyelmet fordítanak az iskolai, családi és időseknek szóló programokra.

Múzeumpedagógia foglalkozás a CaixaForum szervezésében (fotó: CaixaBank)Múzeumpedagógia foglalkozás a CaixaForum szervezésében (fotó: CaixaBank)

A Művészetek és Tudományok Városa

A kezdeményezést 1996-ban indították el azzal a szándékkal, hogy Valencia kulturális turizmus és modern építészet iránti elkötelezettségének szimbóluma legyen. A projekt terve világhírnevet szerzett Santiago Calatrava helyi építésznek: a világ tíz legjobbja közé sorolták.

Az első épület, a „Bölcsesség Szeme” néven ismert Hemisféric 1998-ban készült el. A világra nyitott emberi tekintetet képviseli, IMAX mozinak és planetáriumnak ad otthont. A mellette álló, 2005-ben megnyitott, hetven méter magas Queen Sofia Operaház a nemzetközi művészeti vérkeringésbe kapcsolta Valenciát. A 2000-ben felavatott, evezőtóval körülvett Tudományos Múzeum szintén tekintélyes építmény. A látogatók élvezhetik továbbá az évszakonként más-más színeket és formákat mutató Umbracle botanikus kert, valamint az Európa legnagyobb tengeri akváriumaként számontartott Oceanografic szépségét.

A 2022-ben átadott CaixaForum a komplexum újabb éke. A világ minden tájáról özönlenek a turisták, hogy megcsodálják. Története a nyolcvan méter magas, hegyes ellipszist formázó aréna, az Agora épületével kezdődött. Calatrava fedett köztérnek tervezte, hogy az ókori görög városok agóráihoz hasonlóan a társasági összejövetelek színteréül szolgáljon. A szerkezet gerince mentén mozgatható üvegtető van, amely a természetes fény beáramlását szabályozza. A konstrukció egy nagy cet bordaívére emlékeztet, belülről organikus, kívülről absztrakt és geometrikus formát kölcsönöz az épületnek.

2009-ben – bár a kivitelezési munkálatok nem fejeződtek be – az ATP Valencia Open 500 tenisztorna helyszínévé avatták az Agorát, majd 2015-től évekig üresen állt. Miután Valencia kormánya húszmillió eurót fordított az épület állagának megóvására, 2018-ban átvette a CaixaBank kulturális alapítványa, amely pályázatot írt ki egy új CaixaForum létesítésére az Agorán belül. A győztes, Enric Ruiz-Geli katalán építész tervében közel tízezer négyzetméteres, többfunkciós belső tér kialakítása szerepelt: két kiállítóterem, egy háromszáz férőhelyes előadóterem, közösségi és oktatási terem, könyvesbolt, étterem, valamint néhány irodahelyiség. A megrendelő és a tervező nem titkolt célja az volt, hogy létrehozzák a párizsi Pompidou Központ helyi változatát.

A CaixaForum València káprázatosan innovatív megoldások sorát vonultatja fel, „élő szervezetként” működik, oktatási terme felhőként lebeg, étterme egyben aromás növények kertje, irodái pálmafa alakúak. Mindezt tó veszi körül. A közönség lenyűgöző környezetben élvezhet zenés előadásokat, művészeti kiállításokat, ismereteket szerezhet az emberiség alkotói megnyilvánulásairól, például az ókori civilizációkról, a technológiai fejlődésről, a mesterséges intelligenciáról. Emellett konferenciákat, társasági napokat, műhelyfoglalkozásokat is szerveznek minden korosztály számára.

 

A művészet és a tudomány fórumai

„A CaixaForumok találkozási pontok, dinamikus terek, amelyekben a lokációt figyelembe véve különböző témájú, formátumú, magas színvonalú programokkal, interaktív és oktatási szellemű kiállításokkal közelebb hozzuk a nagyközönséghez a művészeteket és a tudományokat” fogalmazott Alvaro Borrás, a CaixaForum Valencia igazgatója.

Forrás: CaixaBankForrás: CaixaBank

2023-ban a CaixaForum intézményeiben 43 kiállítást rendeztek, amelyeket több mint hárommillióan tekintettek meg. A programkínálat sokszínűségét példázzák az olyan tárlatok, mint Zaragozában A titkok tudománya: Pixar, amely a híres animációs stúdió munkafolyamatait és alkotásait mutatta be; a barcelonai központ Horizont és határ: tájképek látomásai, ahol a kortárs tájképfestészet fejlődését, változásait vizsgálta; a sevillai Egyiptomi múmiák kiállítás, amely az ókori egyiptomi temetkezési szokásokat és a múmiakészítés technikájának titkait fedte fel.

A CosmoCaixa tudományos múzeum 2004-ben nyitotta meg kapuit Barcelonában. Mint Xavier Bertolín oktatási és tudományos igazgató mondja, a CosmoCaixa olyan kreatív tér, ahol a látogatók interaktív kiállításokon és programokon keresztül ismerhetik meg a tudomány különböző területeit, és inspirációt meríthetnek saját felfedezéseikhez. A projekt megvalósítására mintegy 100 millió eurót fordítottak, a beruházás magában foglalta az épület teljes körű felújítását és a korszerű kiállítási technológiák bevezetését.

A barcelonai CosmoCaixa egyik legnagyobb attrakciója az „El Bosque Inundado” (Az Elárasztott Erdő), egy 1000 négyzetméteres esőerdő-rekonstrukció, amely élő növényekkel és állatokkal mutatja be az Amazonas ökoszisztémáját. A dzsungel számos egzotikus fajnak, többek között piranháknak, krokodiloknak, színpompás madaraknak és rovaroknak ad otthont. A rekonstrukció különlegessége, hogy a látogatók nemcsak földfelszíni, hanem víz alatti perspektívából is megcsodálhatják az élővilágot.

Pénzügyi és kapcsolati tőke

A Fundación „la Caixa” nemcsak saját központjai révén támogatja a kultúrát, hanem számos más intézményt és projektet is finanszíroz. Megkülönböztetett figyelmet fordít a képzőművészetre, egyik legjelentősebb partnere a madridi Prado. Évente több millió eurós támogatást nyújtottak olyan, nagy nemzetközi sikert aratott kiállításokhoz, mint a klasszikus spanyol festészet mesterműveit bemutató Velázquez és a spanyol aranykor, a Hieronymus Bosch műveivel foglalkozó El Bosco: A művész és világképe, a Goya: Fény és árnyék és a Rubens: Erő és kegyelem című tárlatok. Az alapítvány forrást biztosít a múzeum restaurációs projektjeihez is.

A madridi Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía Picasso 19391945: A háború évei című kiállítása sem jöhetett volna létre a Caixa 1,5 millió eurós támogatása nélkül. A Museu d'Art Contemporani de Barcelona (MACBA) működését is az alapítvány segíti, a Globális narratívák megvalósításához például több mint 500 ezer euróval járult hozzá. A Guggenheim Múzeum Bilbao minimalista és posztminimalista műveket felvonultató Fény és tér: Kortárs amerikai művészet című tárlatához 2 millió eurós támogatást nyújtottak, segítve a művek szállítását és a kiállítás látványos prezentációját. A Museo Thyssen-Bornemisza és a Fundación „la Caixa” közötti együttműködés is példaértékű, a Van Gogh és a természet című tárlatra 1 millió eurót fordított az alapítvány, de a malagai Museo Picasso is a kedvezményezettek közé tartozik.

A Caixa Alapítvány nemzetközi szinten is aktív, olyan neves intézményekkel lépett szövetségre, mint a British Múzeum, az Amerikai Természettudományi Múzeum, a Viktória és Albert Múzeum, a Cinémathèque Francaise és a belgrádi Nikola Tesla Múzeum. Ezek az együttműködések lehetővé tették a spanyol művészeti és kulturális örökség nemzetközi bemutatását és népszerűsítését, valamint a különböző kultúrák közötti párbeszéd erősítését.

Mivel a Fundación „la Caixa” munkatársainak meggyőződése, hogy a kultúra és a társadalmi fejlődés kéz a kézben jár, elindították az „Art for Change” (Művészet a változásért) programot. Az alkotókat olyan művek elkészítésében támogatják, amelyek segítik a társadalmi integrációt. A program 2008-as indulása óta több millió euróval finanszíroztak közel 380 projektet a képzőművészet, a színház, a zene és az audiovizuális művészetek területén. A pályázat fontos kikötése, hogy csak olyan alkotók és szervezetek indulhatnak, akik, illetve amelyek már tapasztalatot szereztek a közösségi művészetek terén. Az alapítvány szakemberei az elbírálás során az innovatív, a közösséget aktívan bevonó és abszolút fenntartható projekteket részesítik előnyben. A pályázat azért népszerű, mert nemcsak anyagi támogatást nyújt, hanem tanácsadást is biztosít, és lehetőséget kínál a művészeknek, hogy munkáikat kiállíthassák a CaixaForum-hálózat központjaiban, ezáltal szélesebb közönségréteghez juthatnak el, és értékes szakmai kapcsolatokat is építhetnek.

Kortárs gyűjtemény és platform

Az alapítvány kultúratámogatásának egyik sarokköve az 1985 óta folyamatosan bővülő kortárs művészeti gyűjtemény, amely Spanyolország és Dél-Európa egyik legjelentősebb kollekciója: közel ezer műalkotásból, köztük olyan neves művészek munkáiból áll, mint Gerhard Richter, Joan Miró, Joseph Beuys, Bruce Nauman, Antoni Tàpies és Jannis Kounellis. Gyűjteményüket nem pusztán értékes műtárgyak kollekciójának tekintik, hanem olyan dinamikus platformnak, amelynek feladata a művészek és kurátorok támogatása is.

A „Support for Creation Production” program a Caixa-gyűjtemény kortárs művészet iránti elkötelezettségét tükrözi. Évente több mint 1 millió euróval segítik olyan innovatív és kreatív művek létrehozását, amelyek friss szemlélettel és tartalommal gazdagítják a művészeti világot. A jelentkezők részletes tervet készítenek, bemutatják projektjük célját, megvalósítási módszerét, és felvázolják a várt eredményeket. A pályázatokat egy művészeti szakemberekből és kurátorokból álló zsűri értékeli. A finanszírozás két részre oszlik: művészi honoráriumra és produkciós költségekre. A támogatásnak köszönhetően az alkotók teljes mértékben a kreatív munkára koncentrálhatnak, és izgalmas, új művekkel bővíthetik portfóliójukat. A pályázatban vállaltakat a támogatás odaítélését követő két éven belül kell megvalósítaniuk, és a mű elkészülte után az alapítvány bizottsága dönthet úgy is, hogy megvásárolja azt Kortárs Művészeti Gyűjteménye számára. Ez a program nem csak a művészek karrierjét segíti elő, hanem új perspektívákat nyit a befogadó közönség számára is.

Nagy figyelmet keltett például Emily Wardill Sleep Patterns and Musical Chairs (Alvásminták és zenei székek) című projektje, amely az emberi tapasztalatok és a művészi kifejezés közötti kapcsolatot vizsgálja. June Crespo Empujar las formas (Formák tolása) című munkája a szobrászat és az anyaghasználat újraértelmezésére fókuszál, míg Karlos Gil Timefall (Időesés) című alkotása a technológia és az idő fogalmának művészi ábrázolását kutatja.

A kurátorok sem maradnak ki

A gyűjtemény egyik legérdekesebb pályázata a COMISART, amely fiatal kurátorok szakmai fejlődését támogatja innovatív kiállítási koncepciók megvalósításával. A nyertesek a kétéves program során három kiállítást hozhatnak létre, felhasználhatják a Caixa Kortárs Művészeti Gyűjtemény és a MACBA (Museu d'Art Contemporani de Barcelona) gazdag kollekcióit. A kiválasztott résztvevők 6 ezer eurós támogatásban részesülnek, emellett számíthatnak az alapítvány kiállítási csapatának erőforrásaira és szakmai tanácsaira. A kiállítások bekerülnek a CaixaForum Barcelona éves programjába, és lehetőség van arra is, hogy vándorkiállításokká váljanak.

Az ösztönző programnak köszönhetően a kurátorok izgalmas tárlatokkal rukkolnak elő, az Art Fiction (Művészeti fikció) például tudományos-fantasztikus témákra épülve új perspektívákat kínált a kortárs művészet megértéséhez, Alexandra Laudo ACertain Darkness (Egy bizonyos sötétség) című kiállítása a sötétség művészeti és kulturális jelentését vizsgálta, Ángel Calvo Ulloa Bajo el brazo: entre la palma de la mano y la axila (A kar alatt: a kézfej és a hónalj között) című tárlata pedig a művészek térbeli és fizikai korlátainak áthidalásával foglalkozott.

Banderas tervez, a Caixa végez

Antonio Banderas (forrás: CaixaBank)Antonio Banderas (forrás: CaixaBank)

A bank neve nem csak a múzeumokban jelenik meg, hanem az egyik, nagy nemzetközi visszhangot keltett projektben is, ugyanis a világhírű spanyol színész, Antonio Banderas álmát, egy malagai színház létrehozását is támogatták. Ez a spanyol színházi élet egyik legkiemelkedőbb kezdeményezése. De hogyan is valósult meg az álom és jött létre a Teatro del Soho CaixaBank névre keresztelt színház?

Antonio Banderas, aki Malagában született és nőtt fel, mindig is szoros kapcsolatot ápolt a várossal. Régóta dédelgetett vágya volt egy saját színház alapítása. A projekt megvalósításának érdekében több kísérletet tett, hogy az állami intézmények támogatását megszerezze, de ezek a próbálkozások sikertelenek voltak. Végül úgy döntött, hogy önállóan veszi kezébe az ügyet, és kizárólag magántőkéből hozza létre a színházat. A CaixaBank főszponzorként csatlakozott a Teatro del Soho projektjéhez, ezzel lehetővé tette, hogy valóra váljon az ambiciózus terv. Ez az együttműködés magában foglalta a pénzügyi források biztosítását, valamint a színház infrastruktúrájának és technológiai felszereltségének fejlesztését. A teátrum a régi Almeida Színház épületében lelt otthonra, a teljes belső és külső felújítás, valamint a műszaki felszerelés modernizálásának összköltsége elérte a 10 millió eurót. Banderas maga is beszállt a finanszírozásba, az épület 225 ezer eurós bérleti díját a saját színházi alapítványa fizeti. 2019. november 15-én az A Chorus Line (Kórusvonal) musicallel nyitotta meg kapuit a Teatro del Soho CaixaBank, amely az andalúziai várost az előadó-művészet országos térképének közepére helyezte. A jegyeket percek alatt elkapkodták. Az intézmény átvészelte a Covid-járvány miatti kényszerű bezárást, és azóta is prosperál. Számos sikeres bemutatón vannak túl, több mint 100 különböző produkciót és társulatot láttak vendégül.

Juan Ignacio Zafra, a CaixaBank andalúziai területi igazgatója és Antonio Banderas (fotó: CaixaBank)Juan Ignacio Zafra, a CaixaBank andalúziai területi igazgatója és Antonio Banderas (fotó: CaixaBank)

A CaixaBank a Teatro del Sohóhoz kapcsolódóan egy Visa kártyát is piacra dobott. A My Card Soho CaixaBank segítségével a kártyatulajdonosok 10 százalék kedvezményt kapnak a színház jegyeinek megvásárlásakor, és számos exkluzív élményhez is hozzáférhetnek, például színházi próbákon vehetnek részt, ingyenes belépőket és színházi merchandising termékeket kaphatnak.

A CaixaBank és Antonio Banderas öt sikeres év után májusban meghosszabbították együttműködésüket, amelyről Banderas így nyilatkozott: „Büszkeség, hogy a CaixaBank kezdettől fogva bízott ebben a kulturális projektben, és folytatjuk mint útitársak, miután a Teatro del Soho CaixaBank már nemzeti és nemzetközi szinten is az előadó-művészetek referenciapontjává vált”.

Antonio Banderas (fotó: CaixaBank)Antonio Banderas (fotó: CaixaBank)

Az andalúziai CaixaBank területi igazgatója, Juan Ignacio Zafra erre reagálva elmondta: „Bár ennek a projektnek a mozgatórugója és vitathatatlan sztárja Antonio, emlékszem, öt évvel ezelőtt, amikor aláírtuk az első megállapodást, mennyire büszkék voltunk, hogy részesei lehetünk a tervnek. Szakembereink és a színház csapatának közös munkája révén fontos szereplőivé váltunk ennek a rendkívüli kalandnak, amely városunkat az előadó-művészetek egyik kiemelt központjává tette”.

Nyitókép: Banderas és a vezetők az építkezésen ( fotó: CaixaBank)

Lásd még:

A kultúra mögött rejlő energia – A sport és a művészet támogatójaként mutat példát a spanyol energetikai vállalat, az Endes

Ékkő a művészet madridi „arany háromszögében” – Műgyűjtő családnak köszönhetjük a spanyol főváros egyik legkiemelkedőbb kollekcióval bíró múzeumát

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!