
Októberben folytatódik a szabadegyetem a Képzőn
Kilenc előadáson keresztül az egyetem előadói vezetik be a műkedvelő nagyközönséget a kortárs művészet rejtelmeibe.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) ismét meghirdeti a kortárs művészettel foglalkozó nagysikerű szabadegyetemi kurzusát, ezúttal FIGURATÍV – NONFIGURATÍV… Alkotók, tendenciák és műfajok a kortárs művészetben címmel.
Az előadásokon a kortárs művészet aktuális jelenségeit, legfontosabb alkotóit, tendenciáit, irányzatait mutatják be. Ebben a félévben (2023/24-es tanév őszi szemeszter) az előadók a FIGURATÍV – NONFIGURATÍV kifejezési módok alaphelyzetéből kiindulva vizsgálják a legújabb képzőművészeti jelenségeket.
A tanfolyam oktatói az egyetem művészettörténészei, művésztanárai, akiknek köszönhetően a művészeti megközelítés legkülönbözőbb értelmezési lehetőségeivel, módjaival találkozhatnak a hallgatók. Többek közt a hazai és külföldi kortárs grafikai alkotásokon keresztül ismerkedhetnek meg a figuratív ábrázolás változásaival a legutóbbi évtizedekben; külön előadás vizsgálja, értelmezi az emberi test és a táj egymásra ható szerepét, változásait; az 1980-as évek utáni művészeti élet olyan fogalmait, jelenségeit is bemutatják, mint a Transzgresszív művészet, Budapest horror, Abject art és cartoon physics. Ugyanakkor olyan hagyományosabb műfaj, mint a köztéri szobrászat, kortárs aspektusait is megvizsgáljuk.
Keith Haring: Berlin wall, 1986 (forrás: MKE)
„A Képző előadássorozataival arra törekszünk, hogy a kortárs képzőművészetet minél többféle megközelítésben és értelmezéssel mutassuk be a résztvevőknek. Ebben a félévben a land art és James Turrell művészetétől kezdve a köztéri szobrászat kortárs megjelenésein keresztül a vinyljátékok gyűjtői trendjéig sok izgalmas témáról lesz szó” – mondta a Szabadegyetem szervezője, Fehér Ildikó művészettörténész (MKE).
Az „ultracontemporary” generáció alkotói fiatal figuratív festői stílusuk és ábrázolásmódjuk tekintetében szabadon válogatnak a képi ábrázolás koncepciói között. A popkulturális referenciák mellett a modernizmus formai határátlépéseit egy felfokozott, a befogadó ingerküszöbét újra és újra átlépni akaró módon vizsgálják, miközben, a testet a képzőművészet nyersanyagaként értelmezik újra, és már nem az identitás hordozójaként fogják fel azt. A kurzus egyik célja, hogy ennek az újabb generációnak a stílusát és ábrázolásmódját is közelebb hozza a kortárs képzőművészet felé nyitott hallgatóságnak.
Gál Boglárka: Ádám és Éva (forrás: MKE)
A Képző kortól, nemtől, végzettségtől függetlenül várja mindazokat, akiket érdekel a műtárgyközpontú művészettörténet, akik szeretnének eligazodni a különböző stíluskorszakokban, izmusokban, a művészet törekvéseiben. Az MKE előadás-sorozatain megszerzett tudás az élet szinte minden területén hasznosítható, hozzájárul az általános műveltséghez, de a tanításban, az alkotásban, a műgyűjtésben kifejezetten hasznos lehet.Az előadás-sorozatra október 16-ig lehet jelentkezni.
Bővebb információ, jelentkezés: ITT.
Lásd még:
„A hozzáállásom változatlanul pimasz”
Arany-, gyémánt-, vas- és rubindiplomákat is átadnak a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanévnyitóján
Nyitókép: Ezer Ákos munkája (részlet) (forrás: MKE)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!