by Kozár Alexandra 2025. Jan 10.

Örömbor, örömzene, örömirodalom

–  Művészettámogatás Heimannéknál

A Heimann Borászat családi vállalkozás, mondhatnánk, afféle apja–fia történet, ám azzal kevesen dicsekedhetnek, hogy hivatásuk, a szőlő, a föld és a bor szeretete immáron tíz generációra nyúlik vissza. Az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának toplistás cége lelkes és folyamatos művészettámogató, vezetői azt vallják: a bor kultúra.

A Mária Terézia idejébe, a Habsburg Birodalom fénykorába repítő bűvös, 1758-es évszám minden Heimann-palackon szerepel, ekkor indult a sváb ősöktől eredeztethető történet. A mai család fia, a borászat tudományát több külföldi egyetemen elsajátító, majd német, osztrák, olasz és ausztrál gyakorlattal megerősítő ifjabb Heimann Zoltán a tizedik generációt képviseli. Az ambiciózus, távlati célokat kitűző ifjú borász 2022-ben vette át a szekszárdi borvidék szőlőfajtáira, a kadarkára és a kékfrankosra építő, a hagyományostól eltérő technikával készülő borokat termelő cég vezetését, de a család erőteljes jelenléte továbbra is meghatározó.

Heimann Ágnes, ifjabb Heimann Zoltán és idősebb Heimann Zoltán (fotó: Heimann Pincészet)Heimann Ágnes, ifjabb Heimann Zoltán és idősebb Heimann Zoltán (fotó: Heimann Pincészet)

A munkamegosztás a következő: a borokért a fiú, a gasztronómiáért és a rendezvényekért az anya, Heimann Ágnes felel, az édesapa, idősebb Heimann Zoltán pedig afféle utazó nagykövet, egyszersmind a birtokon rendezett kulturális események házigazdája.

A hazai piacon vezető vörösbortermelő vállalkozás élete szorosan összefonódik a művészetekkel, ami abból ered, hogy a családi krédó szerint a bor a kultúra része, ahhoz szervesen kapcsolódik, attól elválaszthatatlan. Így aztán a Heimann Borászatnak, különösen családi vállalkozáshoz mérten, igen sokrétű a támogatási portfóliója: képzőművészet, zene, irodalom, film egyaránt megtalálható benne – nem véletlenül került fel az Art is Business Díj toplistájára.

A családtagokon túl nyolc alkalmazottat számláló manufaktúra művészetszponzorációs filozófiáját talán úgy lehetne jellemezni, hogy „mindenből egy kicsi”. Ám az a kicsi és az a minden úgy van összeválogatva, mintha a legkifinomultabb ízléssel megáldott művészeti menedzser rakta volna össze. A menedzser itt maga a család, a sváb paraszti kultúrát a mába örökítő apa, a korábban a textiliparban dolgozó közgazdász feleség, és a stafétabotot nemrég átvevő, világot megjárt ifjú cégvezető.

Ifjabb Heimann Zoltán (fotó: Heimann Pincészet)Ifjabb Heimann Zoltán (fotó: Heimann Pincészet)

Esterházytól Grecsóig

Mondhatjuk, az irodalom legtöbbször mostohagyermeke a multik vagy akár a hazai kkv-k művészettámogatásának – nem így a Heimann Borászatnál. Végre egy vállalkozás, mely nem áll meg a képzőművészetnél, lelkes támogatója az irodalomnak is! És Heimannék itt is jó ízléssel válogatnak.

Mészöly Miklós születésének századik évfordulóját 2021-ben monstre felolvasásokkal, szakmai beszélgetésekkel tűzdelt piknik keretében ünnepelték, de éveken keresztül a család birtokán tartották a Wosinsky Mór Múzeummal és a megyei Illyés Gyula Könyvtárral közösen szervezett Mészöly Miklós Magasiskola záróprogramját, ahol a már befutott írók találkozhattak az irodalmi babérokra törekvő fiatalokkal. Ezek után talán nem meglepő, hogy a Heimann Borászat a Pécsett szerkesztett Jelenkor folyóiratot is támogatja.

A birtok csúcsborát, a Barbárt fókuszba helyező első Barbár-novellát vagy inkább szösszenetet 2015 júniusában Esterházy Péter írta Barbár bepróba címen, s fel is olvasta a gasztronómiai ínyencségekkel és borkóstolóval egybekötött, a családi birtokon tartott Barbár-ünnepen. A Barbár azóta több kortárs írót, költőt – többek között Grecsó Krisztiánt, Cserna-Szabó Andrást és Kiss Judit Ágnest – megihletett, akik írásaikat fel is olvassák a szabadtéri, napvitorlákkal árnyékolt raklapszínpadon, ahol olykor maga idősebb Heimann úr a moderátor.

Fotó: Heimann PincészetFotó: Heimann Pincészet

„Bezár kocsma, bezár borbár,/Hogyha nincsen benne Barbár (…) Barbárt iszik bognár, borbély,/ Barbárt klastrom, Barbárt bordély./Barbárt céda, Barbárt barát,/Issza mind a Heimann borát./Barbárt Gyurcsány, Barbárt Orbán, S nem kell neki már a kormány” – írta Kis Judit Ágnes a heimanni csúcsborról, s talán ebből is kitetszik, Heimannék tudják, egy jó vers vagy novella minden reklámnál, PR-szövegnél többet ér.

Kultfilmek a kertmoziban

A Heimann Borászatnak filmes eseményei is vannak: Heimann Kertmozi néven a szekszárdi Iván-völgyi tetőn nyaranta rendeznek vetítést kortárs magyar filmekből borkóstolással és vacsorával. A legutóbbi három alkalommal olyan fontos témát érintő, már-már kultfilmekké váló alkotásokat választottak, amelyek nemcsak nézettségüket tekintve robbantak be a nem mainstream filmek világába, de a közbeszédet is sokáig tematizálták. A Toxikóma, a Larry és a Magyarázat mindenre a droggal szembeni küzdelmet, a hátrányos helyzetből való kitörés nehézségeit és az ország kettéosztottságából fakadó lehetetlen mindennapokat állítja fókuszba.

Klasszikus zene és jazz borral egybekötve

Heimannék a Budafoki Dohnányi Ernő Zenekarral és Hollerung Gábor karmesterrel is együttműködtek: nem volt nehéz a zenekarnak megtalálnia őket, hiszen Heimann Ágnes maga is szenvedélyes kórusénekes ifjúkorától fogva, nemcsak a gimnáziumban énekelt, de a Közgázon a KISZ Központi Egyetemi Kórusban is, ahol szintén Hollerung vezényelt. A kulturális cross overre nyitott zenekar az Énekel az ország nevű programmal a fiatal, a borok és a könyvek iránt is érdeklődő közönséget kívánta elérni, s mivel Szekszárdon tartották a koncerthez kötődő betanítótábort, nem volt kérdés, hogy Ágnes újra jelentkezik a kórusba. A felkészítőtábor és az azt követő Rossini-mise éneklése a Müpa színpadán óriási élmény volt az egész csapat számára.

Heimann Ágnes (fotó: Heimann Pincészet)Heimann Ágnes (fotó: Heimann Pincészet)

„Örömmel veszünk részt egy olyan rendezvénysorozatban, amelyiknek a bor szerves részét képezi, de nem az a kiindulás, hanem valamely más kulturális terület. Hisszük és valljuk, hogy a bor maga is kultúra.” – mondta Ágnes a program apropóján és vallja azóta is a hasonló, kulturális kötődésű rendezvényekkel kapcsolatban.

A zene már a Heimann Birtok legkülönlegesebb bora, a Barbár elnevezésében is megjelenik, hiszen a prémium minőségű, nem minden évben előállított nedű Bartók Allegro Barbaro című zongoradarabja után kapta a nevét. A bor megalkotói, vagyis a családtagok úgy hiszik, a Barbárban is benne van a bartóki őserő. A Barbár-ünnepnek az azóta elhunyt Szakcsi Lakatos Béla is vendége volt, aki az alkalomra komponálta Allegro Barbár című zeneművét, illetve fellépett ott a jazz-zenész Sárik Péter és triója is, szintén Bartók-művel. A Heimann Birtok jazzkoncerteknek is helyet ad, a Szekszárd Jazzklub ott ünnepelte 2019-ben fennállásának ötödik évfordulóját, de fellépett Lovas Rozi Cseh Tamás tribute zenekarával, Hajnóczy Soma bűvészvilágbajnok, és a magyar gasztronómia csúcsszakácsai is megfordultak az ünnepen.

Idősebb Heimann Zoltán (fotó: Heimann Pincészet)Idősebb Heimann Zoltán (fotó: Heimann Pincészet)

Kortárs tárlatok a Heimann Birtokbisztróban

2020 óta a támogatási paletta a kortárs képzőművészettel bővült, ekkor kötött a cég partneri megállapodást a mintegy harmincéves múltra visszatekintő Völgyi-Skonda Kortárs Gyűjtemény tulajdonosaival, Skonda Máriával és Völgyi Miklóssal. A többek között Bak Imre, drMáriás, ef Zámbó István, Szűts Miklós, Soós Nóra, Fehér László, Verebics Katalin és Bukta Imre műveit tartalmazó gyűjtemény darabjaiból kéthavi rendszerességgel szerveznek kiállításokat a Heimann Birtokbisztróban. A mintegy két-három hónapig látható tárlatok megnyitóját összekötik a borászat üzleti rendezvényeivel és tematikus borvacsorákkal. A Birtokbisztró önálló kiállításoknak is helyet ad, 2021-ben Radák Eszter, 2022-ben Aknay János műveit láthatta a közönség, ugyanebben az évben tematikus tárlatot is szerveztek Disznótor címen. Legutóbb november 9-én, a Márton-napi ünnepség keretében nyitották meg Vankóné Dudás Juli népművész, parasztfestő kiállítását.

A Heimann Birtokon legújabban már a divat is megjelenik mint művészeti ág: november végén borral, női csevejjel és vacsorával egybekötött divatbemutatót tartottak, ahol a ház asszonyán túl a NOS Simple divatmárka megalkotójával, Nagy Orsolyával találkozhatott a közönség.

A Heimann család szponzorációs filozófiájából az látszik: a borral minden művészeti ág összekapcsolható, és ők össze is kapcsolják: barbár őserő, örömzene, kortárs filmművészet, bor ihlette irodalom.

A cikk 2024. decemberében, az Art is Business 33. lapszámában jelent meg.

Nyitókép: Idősebb Heimann Zoltán, Heimann Ágnes és ifjabb Heimann Zoltán (fotó: Heimann Pincészet)

Lásd még:

A bor és a kultúra kéz a kézben járnak – Interjú Florian Zarubával, a Kristinus Borbirtok ügyvezető igazgatójával

A bor hangjai – Interjú Debreczeni Mónikával, a Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet birtokigazgatójával

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!