by HJ 2024. Oct 30.

Robot által készített festmény kerül kalapács alá

– Ai-Da alkotására a Sotheby’s aukciósháznál lehet licitálni

A Sotheby’s még ebben a hónapban aukcióra bocsátja az első olyan műalkotást, amelyet egy mesterséges intelligenciával (AI) ellátott, Ai-Da névre keresztelt humanoid robot készített. Az A.I. God. Portrait of Alan Turing (2024) című festmény az aukciósház szerint minimum 120 ezer, de akár 180 ezer dollárért is elkelhet, írja a The Art Newspaper.

Ai-Da fejlesztője az oxfordi galériatulajdonos, Aiden Meller, aki korábban így nyilatkozott a CBS MoneyWatch-nak: – Az különbözteti meg ezt a műalkotást a többi, mesterséges intelligencia által generált munkától, hogy Ai-Da fizikai megnyilvánulásában is létezik, és ez az első alkalom, hogy egy ilyen típusú robot alkotását aukcióra bocsátják.

A nőneműként megalkotott Ai-Da fest és rajzol, amihez a szemeiben található kamerákat és robotkarokat használja. Gyakran visel rövid, sötét parókát és farmer kezeslábast. Nem csupán fest, de egyéb „közéleti szereplést” is vállal. Néhány éve például felszólalt a Lordok Házában: – Nincsenek szubjektív tapasztalataim; számítógépes programokra vagyok utalva – mondta a láthatóan megdöbbent Kommunikációs és Digitális Bizottságnak. – Habár nem vagyok élő, mégis tudok művészetet alkotni – vallotta saját munkásságáról.

A Sotheby’s elsőként teszteli az efféle művészet értékét. Az 1744-ben alapított intézmény az egyik legrégebbi nemzetközi aukciósház, világszerte ismert műalkotások, luxuscikkek, ékszerek, ritka borok, autók és történelmi tárgyak árverezéséről. De híres innovatív hozzáállásáról is, hiszen nemcsak hagyományos, de online és hibrid liciteket is tart. 2021-ben az egyik első intézmény volt, amely kriptovalutát is elfogadott fizetőeszközként (így lesz ez most is) Banksy Love is in the Air című alkotásáért.

A most aukcióra bocsátott festmény Alan Turingot, angol matematikust és második világháborús kódfejtőt ábrázolja. A témaválasztás nem véletlen, a tudóst a mesterséges intelligencia és a számítástechnika egyik úttörőjeként tartják számon, Ai-Da festményében egyenesen az AI isteneként jelenik meg.

A portrét 2024-ben mutatták be Genfben, az ENSZ mesterséges intelligenciával foglalkozó globális csúcstalálkozóján.

Meller a CBS MoneyWatch-nak elmondta, hogy az aukcióból származó bevétel rá eső részét az Ai-Da projekt fejlesztésébe forgatja vissza. A robot tulajdonosa úgy véli, hogy alkotása Duchamp-i hatású: – Míg Marcel Duchamp lehetetlenné tette számunkra, hogy a művészetet a régi módon lássuk, Ai-Da megfoszt minket attól a képességtől, hogy a művészre (és ezzel együtt az emberre) ugyanúgy tekintsünk – fogalmazott Meller Lucy Seale kutatóval egyetértésben a The Art Newspaper lapnak tavaly. – Az emberi lét jelentése megváltozik, akár tetszik, akár nem, és talán ezért ennyire felkavaró sokak számára Ai-Da. Mert lehet, hogy nem túl finoman, de ezt az elkerülhetetlen változást tükrözi.

A festményre ITT lehet licitálni.

Nyitókép: Ai-Da alkotása (forrás: Sotheby’s)

Lásd még:

Jókai és a mesterséges intelligencia – Közelebb hozhatja a XXI. század olvasójához az íróóriást a fejlett technológia?

„Amikor Magyarországra gondolok, csak csóválom a fejem” – Interjú Bagossy László színházrendezővel, aki ősztől a stuttgarti Theater tri-bühne művészeti igazgatójaként folytatja tovább

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!