Spacemaking – A tér megtalálása
Kucsora Márta, Vera Molnar, Reigl Judit és Vilim Kati kiállítása Egerben
Spacemaking – A tér megtalálása címmel nyílik Kucsora Márta, Vera Molnar, Reigl Judit és Vilim Kati festőművészek csoportos tárlata 2024. szeptember 28-án az egri Kepes Intézetben. Az alkotók magyar származása ellenére a névsor igazi nemzetközi skálát tükröz, hiszen két klasszikussá vált világsztárnak szentel tárlatot az intézmény, és a középgeneráció nonfiguratív kulcsalakjainak sok esetben most először látható művei jelennek meg a rendhagyó tárlaton.
Vera Molnar és Reigl Judit a II. világháború után települtek Franciaországba és nemcsak a francia, de elsődlegesen az európai kultúra megkerülhetetlen művészeti szereplőivé váltak.
Reigl a szürrealista és a gesztus alapú absztrakció összhangba hozásával vált világhírűvé az 1950-es évek után. Műveit a párizsi Centre Pompidou és a New York-i MoMA őrzi, alkotásai a magyar kortárs művészetben az egyik legmagasabb áron keltek el.
A tavaly elhunyt Vera Molnar a számítógépes művészet úttörőjének tekinthető, aki jelenlegi kortárs női művészet leginkább felkapott figurája, idén a Pompidou rendezett műveiből gigatárlatot.
Míg Kucsora Márta és Vilim Kati munkássága révén a közönség a nonfiguratív művészet középgenerációjának két alkotóját ismerheti meg, mindketten a világhírű matematikai alapú művészet pionírjének, Kovács Attilának a tanítványai.
Kucsora Márta: The Cognitive Emphasis. 2020. vegyes technika, vászon
Vilim Kati húsz éve él New Yorkban és aktív résztvevője az amerikai kortárs művészetnek, művei fellelhetőek amerikai köz- és magángyűjteményekben. S bár Kucsora Márta bázisa Magyarország, tanulmányait többek között az amerikai Montclairben töltötte, és az elmúlt években elsődlegesen ázsiai és amerikai sikereiről hallhattunk.
A tárlat kurátorának, dr. Mészáros Flóra művészettörténésznek, a nemzetközi nonfiguratív művészet szakértőjének célja, hogy a megszokottól eltérő módon vizsgálja az elvont művészet világát és a négy nő alkotó gondolkodását. A New York-i MoMa Making Space című kiállításának címére és koncepcióra reflektálva, – amely a nő művészek térnyerését és az elmúlt ötven évben tett markáns, szociális alapú művészeti kérdéseket járta körbe – az egri tárlat nemcsak a nő művészek fontosságát fókuszba helyező művészeti gondolkodás egyik példája kíván lenni, hanem az elmúlt évtizedek művészetének fő problémaköreit vizsgálja.
Vilim Kati: Rosebud. 2012. olaj, vászon
A kiállítás nem hatásmechnizmusok bemutatására épül, és nem művészeti párhuzamokat helyez a középpontba, hanem olyan jelenségeket analizál, mint például a térélmény megváltozása, a festészeti alkotásmód performatívvá válása, a virtualitásra és az információs társadalomra adott reakciónk és a természettel való viszonyunk.
Reigl Judit egyik csúcskorszakának az 1970-es évek tekinthető – amikor is a természetközpontú Folyamat sorozatot alkotta –, amely időszakból egyedülálló módon több művet is őriz a budapesti MNB Arts&Culture gyűjteménye, és az egri kiállítás ezt az anyagot helyezi a középpontba.
Vera Molnar képeit a művész tevékenységét őrző, Offenbächer Ferenc nemzetközi színvonalú gyűjteménye kölcsönzi.
Kucsora Márta látványos művei a monumentális Budapest Art Factory (itt társalapító) terében születtek meg, melyek exkluzivitása többek között, hogy elsőként láthatja őket a publikum.
Míg Vilim Kati munkásságból nemcsak hazai magángyűjtemények kölcsönöznek, de egyenesen New York-i stúdiójából is érkeznek friss alkotások.
Helyszín: Kepes Intézet, 3300 Eger, Széchenyi István u. 16.
Megnyitó időpontja: 2024. szeptember 28. 17:00
Látogatható: 2024. december 15-ig
Nyitókép: Reigl Judit, Folyamat. 1975. vegyes technika, vászon (Az MNB Arts and Culture jóvoltából)
Lásd még:
„Célom nem volt. Utam volt” – száz éve született Reigl Judit
Több mint egymillió dollárért kelt el Vera Molnár NFT-kollekciója a Sotheby’s aukcióján
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!